Երբ առաջին զանգը հնչում է մեկ աշակերտի համար
Դպրոցական առաջին զանգն այս տարի ևս հանրապետության մի շարք դպրոցներում կհնչի մեկ-երկու աշակետրի համար։ Դժբախտաբար, կլինեն նաև դպրոցներ, որոնք ընդհանրապես առաջին դասարան չեն ունենա։ Ցավոք, առաջին տարին չէ, որ պատկերն այսպիսին է։
Panorama.am-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանից տեղեկացավ, որ այս տարի հանրակրթական դպրոցների առաջին դասարան կգնան շուրջ 39 հազար աշակերտ։
«Սա դեռ հստակ թիվը չէ, այն ավելի պարզ կլինի  սեպտերմբերի 5-ի դրությամբ։ Նախորդ տարվա հետ տարբերությունը շատ չնչին կարող է լինել՝ դեպի դրական»,- ասաց նա։
Արշակյանը տեղեկություն չուներ, թե հանրապետության քանի դպրոցներ այս տարի առաջին դասարան չեն ունենա, կամ կունենան ընդամենը մեկ երկու աշակերտ։ Դրա համար ևս նա խորհուրդ տվեց սպասել մինչև սեպտեմբերի հինգը։
Մինչ նախարարությունը հստակ թվեր կներկայացնի, մենք հենց դպրոցներից փորձեցինք պարզել իրավիճակը։
Արագածոտնի մարզի եզդիաբնակ Արևուտ գյուղի հիմնակա դպրուցում առաջին զանգն այս տարի կհնչի ընդամենը երկու աշակերտի համար։
«Առաջին դասարանում մեկ աղջիկ ու մեկ տղա կունենանք, տխուր է, բայց նախորդ տարվա համեմատ՝ հուսադրող, երբ ընդամենը մեկ առաջին դասարանցի ունեինք»,- Panorama.am-ի հետ զրուցում ասաց դպրոցի տնօրեն Խաթուն Հարությունյանը՝ նշելով, որ առաջին դասարանցիներին կմիավորեն  չորրորդ դասարանի հետ։
Նա պատմեց, որ դպրոցն ընդհանուր 13 աշակերտ ունի։
«Այս վերջին տասը տարվա ընթացքում է  աշակերտների թվի կտրուկ նվազումը նկատելի է, գնում են գյուղից, բայց, փառք աստծո, արդեն նոր ծնվող երեխաների թիվն ավելանում է։ Հուսանք՝ մի քանի տարում պատկերն այսես վատ չի լինի»,- ասաց տնօերնը։
Առաջին դասարանցի չի ունենա նույն մարզի Վարդաբլուր գյուղը։
«Դպրոցը ոչ մի խնդիր չունի, գյուղը խնդիրներ ունի, աշխատանք չկա, մարդիկ ստիպված թողնում գնում են, աշակերտներն էլ՝ պակասում։ 192 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցն այսօր ընդամենը 62 աշակերտ ունի։ Արտագաղթը շարունակվում է։ Այս տարի շրջանավարտ էլ չենք ունեցել»,- մեզ հե զրույցում ասաց Վարդաբլուրի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ալբերտ Նազարեթյանը։
Մեկ առաջին դասարացի կունենա նաև Վայոց Ձորի Սարավան համայնքի հիմնական դպրոցը։
Դպրոցի տնօրեն Աշոտ Փանդունցն ասաց, որ ունեն 15 աշակերտ, այնինչ դպրոցը նախատեսված է 80 աշակերտի համար։ Այս դպրոցում արդեն օրինաչափ է դարձել երկու աշակերտ ունեցող դասարանները։
«Մեկ աշակերտ կա նաև ութերորդ դասարանում, յոթերորդ դասարան ընդհանրապես չունենք, ամենաշատ աշակերտ ունեցող դասարանն իներորդն է՝ 3 աշակերտ։ Հիմնականում երկու աշակերտանոց դասարաններ են։ Ընտանիքներով գնում են, գյուղը քայքայվել պրծել է։ Իսկ 2001 թվականին 81 աշակերտ ենք ունեցել»,- պատմեց մեր զրուցակիցը։
Ի տարբերություն այս դպրոցների՝ իրավիճակն ավելի հուսադրող է  Տավուշի մարզի Այգեպարի միջնակարգ դպրոցում։ Դպրոցի առաջին դասարան կհաճախի 6 աշակերտ։
«Նախորդ տարի 7 առաջին դասարանցի ենք ունեցել։ Այս պահի դրությամբ 55 աշակերտ ունենք դպրոցում։ Մեր դպրոցում երեխաների թիվը գնալով աճում է, Գյուղում զինվորականներ կան, երիտասարդների ամուսնությունը գնալով մեծանում է»,- մեզ հետ զրույցում նշեց դպրոցի տնօրեն Արևիկ Արզումանյանը։

Back to school: Some rural communities have few or no first graders in Armenia
Schools across Armenia are opening their doors in front of some 39,000 first graders on 1 September, Ashot Arshakyan, the head of the General Education Department at the Ministry of Education and Science, told Panorama.am.
“This is not the exact number yet. It will become clearer on 5 September. A slight positive dynamics is observed compared to the past year,” he said.
However, some schools in Armenia’s rural communities will welcome only one or two schoolstudents this year, with some of them having none, which is not the first case at the beginning of the academic year
Arshakyan could not provide any information on the number of such schools, promising the education ministry will release exact figures on 5 September.
Panorama.am has reached some village school principals for comments on the situation in their communities.
The general school of Yazidi-populated Arevut village in Armenia’s Aragatsotn Province will admit only two first graders this year, Khatun Harutyunyan, the principal of the school, told us, adding the situation has, however, improved this year compared to last year, when the school had only one first grader.
He said the school houses overall 13 students.
“The number of schoolchildren sharply dropped over the past ten years: people are living the village,” he said, meantime expressing hope for a better future since the number of newborns are growing in the village.
The village of Vardablur of the same region will welcome no first graders at the starting academic year. “The school has no problems. It is the village that is facing problems: unemployment is forcing people to leave, with the number of school students on the decline. The school intended for 192 children now has only 62 students. The migration continues. We also have no graduates this year,” Albert Nazaretyan, the headmaster of the local school, told us.
The basic school of Saravan community of Vayots Dzor region will also welcome only one first-grade student.
Headmaster Ashot Pandunts says the school, intended to educate some 80 children, has only 15 students, with classrooms of 2 children a common phenomenon for the school for a long time already.
A more improved situation is observed in Aygepar Secondary School in Tavush region, which will admit 6 first-grade students this year.
“We welcomed 7 first graders last year. Currently, our school has 55 students. The number of our schoolchildren keeps growing. The marriage rates among young people is also on the rise,” headmistress Arevik Arzumanyan told us.