Երբ առաջին զանգը հնչում է մեկ աշակերտի համար
Դպրոցական առաջին զանգն այս տարի ևս հանրապետության մի շարք դպրոցներում կհնչի մեկ-երկու աշակետրի համար։ Դժբախտաբար, կլինեն նաև դպրոցներ, որոնք ընդհանրապես առաջին դասարան չեն ունենա։ Ցավոք, առաջին տարին չէ, որ պատկերն այսպիսին է։
Panorama.am-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանից տեղեկացավ, որ այս տարի հանրակրթական դպրոցների առաջին դասարան կգնան շուրջ 39 հազար աշակերտ։
«Սա դեռ հստակ թիվը չէ, այն ավելի պարզ կլինի  սեպտերմբերի 5-ի դրությամբ։ Նախորդ տարվա հետ տարբերությունը շատ չնչին կարող է լինել՝ դեպի դրական»,- ասաց նա։
Արշակյանը տեղեկություն չուներ, թե հանրապետության քանի դպրոցներ այս տարի առաջին դասարան չեն ունենա, կամ կունենան ընդամենը մեկ երկու աշակերտ։ Դրա համար ևս նա խորհուրդ տվեց սպասել մինչև սեպտեմբերի հինգը։
Մինչ նախարարությունը հստակ թվեր կներկայացնի, մենք հենց դպրոցներից փորձեցինք պարզել իրավիճակը։
Արագածոտնի մարզի եզդիաբնակ Արևուտ գյուղի հիմնակա դպրուցում առաջին զանգն այս տարի կհնչի ընդամենը երկու աշակերտի համար։
«Առաջին դասարանում մեկ աղջիկ ու մեկ տղա կունենանք, տխուր է, բայց նախորդ տարվա համեմատ՝ հուսադրող, երբ ընդամենը մեկ առաջին դասարանցի ունեինք»,- Panorama.am-ի հետ զրուցում ասաց դպրոցի տնօրեն Խաթուն Հարությունյանը՝ նշելով, որ առաջին դասարանցիներին կմիավորեն  չորրորդ դասարանի հետ։
Նա պատմեց, որ դպրոցն ընդհանուր 13 աշակերտ ունի։
«Այս վերջին տասը տարվա ընթացքում է  աշակերտների թվի կտրուկ նվազումը նկատելի է, գնում են գյուղից, բայց, փառք աստծո, արդեն նոր ծնվող երեխաների թիվն ավելանում է։ Հուսանք՝ մի քանի տարում պատկերն այսես վատ չի լինի»,- ասաց տնօերնը։
Առաջին դասարանցի չի ունենա նույն մարզի Վարդաբլուր գյուղը։
«Դպրոցը ոչ մի խնդիր չունի, գյուղը խնդիրներ ունի, աշխատանք չկա, մարդիկ ստիպված թողնում գնում են, աշակերտներն էլ՝ պակասում։ 192 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցն այսօր ընդամենը 62 աշակերտ ունի։ Արտագաղթը շարունակվում է։ Այս տարի շրջանավարտ էլ չենք ունեցել»,- մեզ հե զրույցում ասաց Վարդաբլուրի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ալբերտ Նազարեթյանը։
Մեկ առաջին դասարացի կունենա նաև Վայոց Ձորի Սարավան համայնքի հիմնական դպրոցը։
Դպրոցի տնօրեն Աշոտ Փանդունցն ասաց, որ ունեն 15 աշակերտ, այնինչ դպրոցը նախատեսված է 80 աշակերտի համար։ Այս դպրոցում արդեն օրինաչափ է դարձել երկու աշակերտ ունեցող դասարանները։
«Մեկ աշակերտ կա նաև ութերորդ դասարանում, յոթերորդ դասարան ընդհանրապես չունենք, ամենաշատ աշակերտ ունեցող դասարանն իներորդն է՝ 3 աշակերտ։ Հիմնականում երկու աշակերտանոց դասարաններ են։ Ընտանիքներով գնում են, գյուղը քայքայվել պրծել է։ Իսկ 2001 թվականին 81 աշակերտ ենք ունեցել»,- պատմեց մեր զրուցակիցը։
Ի տարբերություն այս դպրոցների՝ իրավիճակն ավելի հուսադրող է  Տավուշի մարզի Այգեպարի միջնակարգ դպրոցում։ Դպրոցի առաջին դասարան կհաճախի 6 աշակերտ։
«Նախորդ տարի 7 առաջին դասարանցի ենք ունեցել։ Այս պահի դրությամբ 55 աշակերտ ունենք դպրոցում։ Մեր դպրոցում երեխաների թիվը գնալով աճում է, Գյուղում զինվորականներ կան, երիտասարդների ամուսնությունը գնալով մեծանում է»,- մեզ հետ զրույցում նշեց դպրոցի տնօրեն Արևիկ Արզումանյանը։

Первый школьный звонок в этом году прозвучит в ряде школ Армении лишь для одного-двух учеников. К сожалению, будут также школы, которые и вовсе не имеют набора в первый класс. Это не первый год, когда складывается подобная картина.
Корреспондент Panorama.am у начальника Управления общего образования министерства образования и науки РА Ашота Аршакяна узнал, что в этом году во все учебные заведения Армении пойдут 39 тысяч первоклассников.
«Это пока неточные данные, это станет ясным ближе к 5 сентября. Разница с прошлым годом может быть мала, но с позитивной динамикой», – отметил он.
У А. Аршакяна нет сведений касательно того, у скольких школ в этом году не будет набора в первый класс, или в которых будут обучаться лишь 1-2 первоклассника. Для уточнения данной информации он также посоветовал подождать до 5 сентября.
Однако пока Министерство образования и науки РА представит конкретные цифры, корреспондент Panorama.am попытался выяснить ситуацию прямо у директоров ряда школ.
В селе Аревут Арагацотнской области РА, преимущественно населенной езидами, первый звонок в этом году прозвучит лишь для двух учеников.
«В первом классе у нас будут учиться один мальчик и одна девочка. Конечно, это грустно, но сравнивая с прошлым годом – обнадеживает, тогда у нас был всего один первоклассник», – в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала директор школы Хатун Арутюнян, отметив, что первоклассников объединят с четвероклассниками.
Директор рассказала, что в школе обучаются всего 13 учеников.
«В последние десять лет ощутимо резкое сокращение числа учеников, многие уезжают из села, но, слава Богу, увеличивается число новорожденных. Надеемся, через несколько лет картина не будет столь плохой», – отметила директор.
Первоклассников не будет также в школе села Вардаблур Арагацотнской области РА.
«У школы нет никаких проблем, а вот у села есть: работы нет, и люди вынужденно покидают село, посему и сокращается число учеников. В школе, рассчитанной на 192 ученика, сегодня обучаются всего 62 ученика. Эмиграция продолжается. В этом году у нас и выпускников не было», – отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am директор данной школы Альберт Назаретян.
Один первоклассник пойдет в школу общины Сараван Вайоцдзорской области РА.
Директор школы Ашот Пандунц сказал, что у них обучается всего 15 школьников, между тем школа рассчитана на 80 учащихся. Для этой школы уже привычным делом стали классы всего с двумя учащимися.
«Один школьник также обучается в восьмом классе нашей школы, седьмого класса у нас вовсе нет. Самое большое число учащихся в 9 классе – 3. В основном в каждом классе обучаются по 2 ученика. А вот, к примеру, в 2001 году у нас в школе обучался 81 учащийся», – рассказал собеседник.
В отличие от этой школы, более обнадеживающая ситуация сложилась в средней школе Айгепар Тавушской области РА. В этом году в школу пойдут 6 первоклассников.
«В прошлом году у нас было 7 первоклассников. По состоянию на данный момент в школе обучаются всего 55 учащихся. Число учеников в нашей школе постепенно увеличивается. В селе проживают военнослужащие, постепенно также увеличивается число браков», – сообщила директор данной школы Аревик Арзуманян.