Օպերային թատրոնը հյուրախաղերով հանդես է գալու Դուբայում և Քուվեյթում
«Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աշխատանքն անցած 10-11 ամիսներին աննախադեպ ակտիվ էր։ 11 ամսում իրականացրել ենք յոթ խոշոր ծրագիր»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց  թատրոնի գլխավոր խմբավար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Սարգսյանը։
Նրա խոսքով, ստեղծագործական իմաստով խիստ բավարարված են,  հոգնելու իրավունք չունեն, քանի որ մի ամբողջ ամիս սպասվում է  բավականին ինտենսիվ աշխատանք։ Կ. Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերին 6 ներկայացումով հանդես են գալու Դուբայում,  երկու ներկայացումով և մեկ համերգով՝ Քուվեյթում։
«Ամբողջ սեպտեմբերը զբաղված պետք է լինենք։ Վերադառնալուց հետո մասնակցելու ենք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի միջոցառումներին։ Հոկտեմբերի 6-ին, 8-ին, 10-ին ներկայացնելու ենք  առաջին անգամ մեր խաղացանկում  Մասնեի «Մանոն» օպերան։
Բավականին դժվար օպերա է, բայց շատ գեղեցիկ  բեմադրություն է, որը Մոսկվայի Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի բեմադրությունն է, Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը տեղափոխել է մեզ մոտ»,- ասաց Կ. Սարգսյանը։
Հրավիրյալ դիրիժոր Քրիստոֆեր Օկասեկի գնահատմամբ, օպերային թատրոնի նվագախումբն ու երգչախումբն անհավատալի էներգիայով են կատարում իրենց աշխատանքը։

Yerevan Opera Theater to hold tours in Dubai, Kuwait
The Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan demonstrated an unprecedented activeness over the past months, with 7 major programs implemented in 11 months, the principal choirmaster of the theater, Karen Sargsyan told reporters on Thursday.
According to him, the theater staff is fully satisfied with its creative activity and ‘has no right’ to be tired with another busy month of tours ahead.
Namely, the Opera Theater is set to play six performances in Dubai, to be followed by two other performances and a concert in Kuwait in September.
“We will be busy throughout September. After our return, we will attend the evets of La Francophonie Summit. Our repertoire will feature Jules Massenet's Manon for the first time on 6, 8 and 10 October,” he said.
Guest conductor Christopher Ocasek, present at the conference, said for his part the choir and orchestra of Opera Theater work with ‘incredible energy’.