Այն, որ վերջին ամիսներին Երևանում աղբահանության գործընթացը պատշաճ չի կատարվում, նորություն չէ: Աղբահանություն իրականացնող «Սանիթեք» ընկերությունը տուգանվեց 12 մլն դրամով՝ պայմանագրով սահմանված ծառայությունների ոչ պատշաճ իրականացման համար, սակայն տուգանքն էլ չօգնեց: Քաղաքը շարունակում է աղբավայրի վերածվել:
Երևանում ամենուր գարշահոտ է, աղբամաններն օրերով չեն դատարկվում, մարդիկ էլ ստիպված աղբը թողնում են աղբամանների մոտ ու մայրաքաղաքում օր օրի ստեղծվում են աղբի «բուրգեր»:
Հերթական բուրգը հայտնվել է Կենտրոն համայնքում, Արամի փողոցում, որտեղ արդեն քանի օր անտանելի գարշահոտություն է: «Բուրգ»-ի դիմաց էլիտար շենքեր են, աշխատանքային գրասենյակներ, հյուրանոց, որտեղ ամեն օր տասնյակ զբոսաշրջիկներ են գալիս: Երեկ էլ նկատեցինք, որ զբոսաշրջիկները նկարում են «հայկական աղբը». դա այն է, ինչ առաջինն են տեսնում Երևան ժամանած տուրիստները:
Իսկ ամենացավալին այն է, որ նույն պատկերը տիրում է դպրոցների մոտ: Սանիթեքի ու Երևանի անգործության պատճառով դպրոց շտապող երեխաներն այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին, ստիպված էին անցնել հսկա աղբանոցների կողքով։
Նշենք, որ օրեր առաջ Երևանի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կամո Արեյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ «Սանիթեք»-ի հետ կնքած պայմանագիրը լավագույներից մեկն է եղել՝ որպես իրավական փաստաթուղթ, այլ բան է, որ կատարող օպերատորը թերանում է իր աշխատանքում: Իսկ դիտարկմանը, թե ամբողջ քաղաքն աղբի մեջ է, Կամո Արեյանը հակադարձել էր՝ նշելով, թե ամբողջ քաղաքն աղբի մեջ չէ, պարզապես «Սանիթեք»-ը թերանում է աղբահանության հարցում:
Հարց է առաջանում՝ արդյոք քաղաքապետարանն իր աշխատանքում չի թերանում, երբ աղբահավաքության հետ կապված բողոքները լսում են, բայց քար անտարբերություն պահպանելով քայլեր չի ձեռնարկում: Մինչդեռ պետք էր դիտարկել «Սանիթեք»-ի հետ պայմանագրի գործողությունների դադարեցման հարցը:

Ереван продолжает «утопать» в мусоре
То, что в последние месяцы в Ереване должным образом не проводятся работы по вывозу мусора ни для кого не новость. Компания, занимающаяся вывозом мусора «Sanitek» была оштрафована на 12 млн. драмов за ненадлежащее выполнение оговоренных услуг в рамках договора, заключенного между мэрией Еревана и компанией «Sanitek». Однако и штраф не помог. Город продолжает превращаться в свалку.
В Ереване повсюду зловоние, мусор днями не вывозится, а люди вынужденно оставляют его рядом с контейнерами и в столице Армении с каждым днем создаются «мусорные пирамиды».
Очередная «пирамида» выстроилась в центре города на улице Арами, где уже несколько дней подряд стоит невозможное зловоние.  Напротив «мусорной пирамиды» располагаются элитные здания, офисные помещения, гостиница, куда ежедневно приезжают десятки туристов. Вчера же мы заметили, что туристы фотографирую «армянский мусор»: это первое, что бросается в глаза прибывшим в Ереван туристам.
А самое ужасное в том, что та же картина сложилась близ школ города. По причине бездействия компании «Sanitek» спешащие в школу сегодня дети – 1 сентября – вынуждены проходить рядом с огромными горами мусора.
Отметим, что днями ранее и.о. мэра Еревана Камо Ареян в беседе с журналистами сказал, что заключенный с компанией «Sanitek» договор является одним из лучших примеров правового документа, вопрос в том, что исполняющий оператор плохо выполняет свою работу. А на замечание, что буквально весь город находится в мусоре, К. Ареян ответил, что не весь город в мусоре, просто компания «Sanitek» затрудняется в вопросе вывоза мусора.
В таком случае возникает вопрос – на самом ли деле мэрия Еревана справляется со своей работой, когда выслушивая жалобы касательно вывоза мусора, и сохраняя безразличие, не предпринимает никаких шагов. Между тем необходимо рассмотреть вопрос о прекращении действия договора с компанией «Sanitek».