Սեպտեմբերի 1-ը Գիտելիքի օրն է
Սեպտեմբերի 1-ը Հայաստանում նշվում է որպես Գիտելիքի, գրի և դպրության օր: Այն սահմանված է ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին օրենքով: Որպես Գիտելիքի օր՝ սեպտեմբերի 1-ը նշվել է նաև ԽՍՀՄ-ում: ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի որոշման համաձայն` սեպտեմբերի 1-ը պաշտոնապես հայտարարվեց Գիտելիքի օր 1980թվականի հոկտեմբերի 1-ին:
Սեպտեմբերի 1-ն աշխարհի շատ երկրներում ևս նշվում է որպես Գիտելիքի օր: Օրվա խորհուրդը պահպանելու, սովորողների մուտքը տոնական և հիշարժան դարձնելու նպատակով դպրոցներում անցկացվում են տոնական բազմապիսի հանդիսություններ՝ նվիրված Գիտելիքի օրվան:
Նշենք, որ այս տարի հանրակրթական դպրոցների առաջին դասարան կգնան շուրջ 39 հազար աշակերտ։
Այսօր Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ կայցելի Արմավիրի մարզի Սարդարապատ գյուղի դպրոց:  ԿԳ նախարարի առաջարկով Կառավարության անդամները նույնպես սեպտեմբերի 1-ին և 3-ին տարբեր դպրոցներում հանդես կգան բաց դասերով:

September 1 is observed in numerous countries, including in Armenia, as the Day of Knowledge and Schooling, marking the start of the new academic year for schoolchildren and students.
September 1 is traditionally marked as a special holiday in the country, according to the Armenian law on holidays and memorial days. It was officially declared as Knowledge day in the Soviet period in October 1980s.
Armenian schools will welcome some 39,000 first graders this year, according to the Ministry of Education and Science.
Today, Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan will pay a visit to Sardarapat village school in Armenia’s Armavir region to congratulate the school staff and students on the Knowledge Day. Meantime, other members of the Armenian government are also expected to attend open classes at different schools on Saturday and Monday.