Հայաստանում առաջին անգամ ցուցադրվելու է Մարտիրոս Սարյանի «Գազելներ» նկարը
Առաջին անգամ Հայաստանում` Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում, կազմակերպվող «Սարյանը և Ֆրանսիան» ցուցահանդեսում կներկայացվի Մարտիրոս Սարյանի հայտնի «Գազելներ» նկարը Տրետյակովյան պատկերասրահի հավաքածուից, ինչը հնարավոր է դարձել ամերիկահայ բարերար՝ տիկին Հայկուշ Քոհլերի մեկենասության շնորհիվ: Այս մասին տեղեկանում ենք տուն-թանգարանի ֆեյսբուքյան էջից։
Նշենք, որ «Սարյանը և Ֆրանսիան» ցուցահանդեսը կայանալու է սեպտեմբերի 19-ից նոյեմբերի 14-ը, նվիրված է Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժովին։
Ավելի վաղ Panorama.am-ը գրել էր, որ նույն ցուցահանդեսի շրջանակում առաջին անգամ Հայաստանում կներկայացվի Վարպետի փարիզյան շրջանի (1926-1928) «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս» (1927թ.) զարմանալի պատմություն ունեցող կտավը։

Впервые в Армении будет представлена известная картина Мартироса Сарьяна «Газели»
Впервые в Армении в доме-музее Мартироса Сарьяна будет представлена известная картина великого художника «Газели» (1926г.) в рамках организуемой выставки «Сарьян и Франция».
Отметим, что картина «Газели» предоставлена дому-музею из коллекции Третьяковской галереи, что стало возможным благодаря американскому филантропу, госпоже Айкуш Кохлери армянского происхождения. Об этом сообщается на официальной странице дома-музея в соцсети Facebook.
Выставка «Сарьян и Франция» пройдет с 19 сентября по 14 ноября и будет посвящена предстоящему в Армении Саммиту Франкофонии.