Արմեն Սարգսյանը որևէ դպրոց գնալու փոխարեն՝ նախընտրել է երեխաներին հյուրընկալել
Գիտելիքի ու դպրության օրվա և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ այսօր առավոտյան Հանրապետության նախագահի նստավայրում հյուրընկալվել են տարբեր ուսումնական հաստատությունների, այդ թվում՝ հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների խնամքի կենտրոնների, մանկատների սաներ, ինչպես նաև սիրիահայ դպրոցականներ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ՝ նախագահական նստավայրի բացօթյա տարածքում երեխաների համար ժամանցային և ուսուցողական միջոցառում է կազմակերպվել: Տեղադրված տաղավարներում թեմատիկ՝ ֆիզիկա և քիմիա առարկաներին վերաբերող հետաքրքիր ու հանրամատչելի ցուցադրություններ էին: Երեխաները նաև հնարավորություն էր տրվել զբաղվել նկարչությամբ ու կավագործությամբ, շախմատ խաղալ:
Փոքրիկ հյուրերի հետ հանդիպել է նաև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Նախագահը զրուցել է երեխաների հետ, նրանց հետ շրջել տաղավարներով: Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ որևէ դպրոց գնալու փոխարեն նախընտրել է երեխաներին հյուրընկալել Նախագահական նստավայրում: «Մենք նպատակ ունենք այս փոքրիկ, բայց գեղեցիկ այգին այսուհետ ոչ աշխատանքային օրերին բացել բոլորի համար»,- նշել է Հանրապետության նախագահը:
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ կարևոր է, որպեսզի սեպտեմբերի 1-ին երեխաները սիրով գնան դպրոց: «Երեխաների համար դպրոցն այնպիսի տեղ պետք է լինի, որ հաճուքով այցելեն: Եթե հաճույքով ես սովորում՝ սովորում ես շատ արագ, որակով և ընդմիշտ»:

The Armenian Presidential Palace hosted today little guests from different educational institutions to celebrate 1 September marking the Knowledge and Science Day, as well as the commence of the new academic year.
There were also school students with special needs, orphanage children, as well as Syrian-Armenians among the guests, the presidential office told Panorama.am.
Entertainment and educational events were organized for children in the open-air area of the presidential residence. The special pavilions held interesting exhibits featuring the subjects of physics and chemistry. The children also had a chance to play chess, paint and make clay figures.
President Armen Sarkissian met the kids, talked to them and toured the pavilions with them. Speaking to reporters, President Sarkissian said that instead of visiting one of the schools he preferred to host children at the Presidential Palace. “We plan to make this small but beautiful park open for public during weekends,” he said.
He also stressed the need to make schools attractive for children to attend them with love and pleasure. “When you study with pleasure, you learn quickly, thoroughly and keep in mind forever,” he said.