Արմեն Սարգսյանը որևէ դպրոց գնալու փոխարեն՝ նախընտրել է երեխաներին հյուրընկալել
Գիտելիքի ու դպրության օրվա և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ այսօր առավոտյան Հանրապետության նախագահի նստավայրում հյուրընկալվել են տարբեր ուսումնական հաստատությունների, այդ թվում՝ հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների խնամքի կենտրոնների, մանկատների սաներ, ինչպես նաև սիրիահայ դպրոցականներ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ՝ նախագահական նստավայրի բացօթյա տարածքում երեխաների համար ժամանցային և ուսուցողական միջոցառում է կազմակերպվել: Տեղադրված տաղավարներում թեմատիկ՝ ֆիզիկա և քիմիա առարկաներին վերաբերող հետաքրքիր ու հանրամատչելի ցուցադրություններ էին: Երեխաները նաև հնարավորություն էր տրվել զբաղվել նկարչությամբ ու կավագործությամբ, շախմատ խաղալ:
Փոքրիկ հյուրերի հետ հանդիպել է նաև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Նախագահը զրուցել է երեխաների հետ, նրանց հետ շրջել տաղավարներով: Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ որևէ դպրոց գնալու փոխարեն նախընտրել է երեխաներին հյուրընկալել Նախագահական նստավայրում: «Մենք նպատակ ունենք այս փոքրիկ, բայց գեղեցիկ այգին այսուհետ ոչ աշխատանքային օրերին բացել բոլորի համար»,- նշել է Հանրապետության նախագահը:
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ կարևոր է, որպեսզի սեպտեմբերի 1-ին երեխաները սիրով գնան դպրոց: «Երեխաների համար դպրոցն այնպիսի տեղ պետք է լինի, որ հաճուքով այցելեն: Եթե հաճույքով ես սովորում՝ սովորում ես շատ արագ, որակով և ընդմիշտ»:

День знаний в Армении: В резиденции президента Армена Саркисяна для детей устроили праздник
В связи с Днем знаний, письменности и литературы и началом нового учебного года сегодня, 1 сентября, с утра гостями резиденции президента Армении Армена Саркисяна были воспитанники различных учебных заведений, в том числе детских домов и центров ухода за детьми, нуждающимися в особом уходе, а также дети из необеспеченных семей и семей сирийских армян. Подробности сообщает пресс-служба президента РА.
Согласно информации, на открытой территории и в прилегающем парке президентской резиденции для детей были организованы познавательные и развлекательные мероприятия. В установленных здесь павильонах организованы интересные и общедоступные тематические выставки по предметам физика и математика. У детей есть также возможность заняться рисованием и лепкой, сыграть в шахматы.
Маленькие гости встретились также с президентом Арменом Саркисяном. Президент побеседовал с детьми, обошел с ними павильоны.
Отвечая на вопросы журналистов, Армен Саркисян отметил, что вместо посещения какой-то школы, предпочел пригласить детей в резиденцию президента. «Мы намерены в нерабочие дни открыть для всех этот маленький, но прекрасный парк», – подчеркнул он.
По словам Армена Саркисяна, важно, чтобы 1 сентября дети посещали школу с любовью. «Школа должна стать для детей местом, куда они идут с удовольствием. Когда учишься с удовольствием, то учишь быстро, качественно и навсегда», – отметил А. Саркисян.