2018 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան է այցելել 685 հազար 970 զբոսաշրջիկ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 10.2 տոկոսով: Այս մասին ամփոփելով պաշտոնավարման 100 օրն՝ ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ զբոսաշրջության նպատակով հանրապետությունից մեկնել է 610 հազար 900 մարդ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 7.1 տոկոս: «Ժամանած ու մեկնած զբոսաշրջիկների տարբերությունը կազմել է շուրջ 75 հազար մարդ: Նախորդ տարի այս ցուցանիշը 52 հազար էր»,- նշեց նա:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով՝ զբոսաշրջիկների շուրջ 27.1 տոկոսը բաժին է ընկնում ԱՊՀ երկրներին, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 17.4 տոկոսով: Զբոսաշրջիկների 24 տոկոսը Հայաստան է այցելել ԵՄ անդամ երկրներից. այստեղ աճը կազմել է 43.3 տոկոս: «Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների 48.9 տոկոսը բաժին է ընկնում այլ երկրներին: Այստեղ աճը կազմել է 8.1 տոկոս»,- ասաց տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը:
Նշվեց նաև, որ զբոսաշրջիկների 52,5 տոկոսը Հայաստան է եկել հանգստի և ժամանցի նպատակով, 22,9 տոկոսը՝ գործնական նպատակով, 1,5 տոկոսը՝ բուժման նպատակով:
Ինչ վերաբերում է ներքին զբոսաշրջությանը, ապա այստեղ արձանագրվել է 17,1 տոկոսով աճ: Ներքին զբոսաշրջության կառուցվածքում, ըստ Արծվիկ Մինասյանի, 69.9 տոկոսը բաժին է ընկել հանգստին և ժամանցին:

Министр Арцвик Минасян: Число прибывших в Армению туристов в 2018 году выросло на 10.2%
За первое полугодие 2018 года Армению посетили 685 970 туристов, по сравнению с показателем за аналогичный период 2017 года, данный показатель вырос на 10,2%. Об этом заявил Арцвик Минасян, подводя итоги первых 100 дней своего пребывания на посту министра экономического развития и инвестиций Армении.
Министр заявил, что с целью туризма из Армении выехали 610 900 человек, зафиксировав 7.1%-й рост в сравнении с показателями прошлого года. «Разница между прибывшими и отбывшими туристами составила порядка 75 тысяч человек. В прошлом году этот показатель составил 52 тыс. человек», – отметил он.
По словам А. Минасяна, порядка 27.1% туристов – из стран СНГ, данный показатель, по сравнению с прошлым годом, вырос на 17.4%. 24% туристов приехали в Армению из стран Евросоюза, здесь рост составил 43.3%.
«48.9% прибывших в Армению туристов из других стран. Здесь рост составил 8.1%», – отметил он.
Министр отметил также, что 52,5% туристов прибыли в Армению для отдыха и проведения досуга, 22,9% – в деловых целях, 1,5% – с целью лечения.