Աշոտ Ղուլյան. Առանց հակամարտության հիմնական կողմի՝ Արցախի, գործընթացը մշտապես ձգձգվելու է
Այսօր միջնորդներին չի հաջողվում անգամ ապահովել բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտ պայմանները, իսկ դա արդեն խոսում է այն մասին, որ ներկա ձևաչափը չի բավարարում արդյունավետ կարգավորում ունենալու ցանկությունը։ Այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթին տված հարցազրույցում։
Նա ընդգծել է՝ Արցախի ներկայությունը բանակցային գործընթացում միայն ու միայն բխում է հակամարտության խաղաղ ու արդարացի կարգավորման շահերից:
«Այս փաստը տարիներ շարունակ մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների մեջ մատնանշվել է՝ հիմնավորելու համար երկրի իշխանությունների դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցությունների լիարժեք ձևաչափը վերականգնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Այն հանգամանքը, որ 1990-ականներին, երբ Արցախը անմիջապես մասնակցում էր բանակցություններին, մենք ունեցել ենք կոնկրետ արդյունքներ զինադադարի հաստատման և դրա ռեժիմի ամրապնդման մասին հիմնարար փաստաթղթերի տեսքով, արդեն իսկ հաստատումն են այն տեսակետի, որ առանց հակամարտության հիմնական կողմի՝ Արցախի, գործընթացը մշտապես ձգձգվելու է։
Այսքանով հանդերձ, եթե ներկայումս հակամարտության ոչ բոլոր կողմերն են գիտակցում այս պարզ իրողությունը, ապա դա դեռ չի նշանակում, որ հայկական կողմերը պետք է դադարեն շրջանառել Արցախի մասնակցության թեման, քանի որ ի վերջո հարցի լուծումը կարող է լինել բացառապես այն դեպքում, եթե այն համապատասխանի Արցախի ժողովրդի ակնկալիքներին»,-ասել է Արցախի ԱԺ նախագահը։

Ашот Гулян: Без участия Арцаха процесс карабахского урегулирования постоянно будет затягиваться
Сегодня посредникам не удается даже обеспечить необходимые для возобновления переговоров условия, а это уже говорит о том, что нынешний формат не удовлетворяет желание иметь эффективное урегулирование. Об этом заявил председатель Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Ашот Гулян, отвечая на вопросы газеты «Айастани Анрапетутюн»(«Республика Армения»).
По его словам, решение вопроса может быть исключительно в том случае, если оно будет соответствовать ожиданиям народа Арцаха.
«Присутствие Арцаха на переговорах исходит не только из интересов мирного и справедливого урегулирования конфликта.
Долгие годы мы указывали на этот факт в наших внешнеполитических приоритетах для обоснования позиции властей страны относительно необходимости восстановления полноценного формата в переговорах, которые ведутся в рамках Минской группы ОБСЕ.
То обстоятельство, что в 1990-е годы, когда Арцах непосредственно участвовал в переговорах, мы достигли конкретных результатов в виде базовых документов об установлении режима прекращения огня и его укреплении, уже подтверждает то мнение, что без основной стороны конфликта – Арцаха – процесс постоянно будет затягиваться», – сказал он.