Գինեսի ռեկորդակիր Նիկոլայ Մադոյանը ելույթ կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ
Սեպտեմբերի 19-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի 2018-2019 համերգաշրջանի բացման համերգը, որը նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 27-ամյակին:
Համերգին ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյան): Համերգը ղեկավարելու է դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանը։ Որպես մենակատար հանդես է գալու միջազգային մրցույթների դափնեկիր, Գինեսի ռեկորդների տիտղոսակիր ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը։
Համերգային ծրագրում ընդգրկված են Վիվալդիի «Տարվա եղանակներ», Սարյանի «Գառնի», Հարությունյանի «Սինֆոնիետա», Միրզոյանի «Լարային քառյակ» ստեղծագործությունները։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլայ Մադոյանը 33 ժամ, 2 րոպե և 41 ժամ անընդմեջ նվագով (ժամը մեկ՝ 5-րոպեական դադարներով) ջութակահարը համաշխաշխարհային ռեկորդ է սահմանել։

National Chamber Orchestra of Armenia to perform a concert with record-breaking violinist Nikolay Madoyan
The National Chamber Orchestra of Armenia has announced the opening of the 2018/19 season. As the orchestra reported in a release, the opening will be marked with a concert on September 19 dedicated to Independence Day of Armenia.
The concert features Artistic director and principal conductor at the Orchestra Vahan Mardirossian, conductor Karen Durgaryan and soloist Nikolay Madoyan (violin), who is laureate of numerous international competitions and Guinness World Records titular.
The programme includes Vivaldi’s “Four seasons,” Saryan’s “Garni,” Arutiunian’s “Sinfonietta,” Mirzoyan’s “String quartet.”
To remind, Madoyan has performed with a number of the world's best symphony orchestras and conductors such as Richard Hickox, Frans Brüggen, Claudio Abbado, Arnold Katz, Dmitri Kitayenko, Valery Gergiev, Leopold Hager, Matthias Bamert, Richard Dufallo and Nikolai Alekseyev.
The violinist carved his way into Guinness Book of Records last year with an uninterrupted performance lasting 33 hours, 2 minutes and 41 seconds (with breaks for 5 minutes every hour) at Komitas Chamber Music Hall in Yerevan.