Լեզվա-կրոնական գործոնի շահարկումը ղարաբաղյան հակամարտության լուծման մեջ
Սեպտեմբերի 3-ին ղրղզական Չոլպոն-Աթա քաղաքում կայացած թուրքալեզու պետությունների համագործակցության 6-րդ գագաթնաժողովին, որի թեման էր «Երիտասարդությունը և ազգային սպորտը», մասնակցել և ելույթ է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Եվ անկասկած, անկախ քննարկվող թեմատիկայից, ելույթի մի մասը նվիրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ներկայացրել հարցի վերաբերյալ ադրբեջանական մոտեցումները, խոսել 20% հողերի, 7 շրջանների, ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի ու Խոջալուիի դեպքերի մասին։ Վերջում հույս է հայտնել, որ Հայաստանի նոր ղեկավարությունը կառուցողական դիրքորոշում կընդունի և շուտով «մեր տարածքները կազատվեն օկուպացիայից, կվերականգնվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, տարածաշրջանում կտիրի խաղաղությունն ու համագործակցությունը»։
Նախ անդրադառնանք հանդիպման ձևաչափին, ապա այս հայտարարության բովանդակությանը։
Թուրքալեզու երկրների խորհրդի նիստին մասնակցեում էին 4 անդամ երկրների՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Թուրքիայի նախագահները, ինչպես նաև որպես հյուր Ուզբեկստանի նախագահը և Հունգարիայի վարչապետը։
Եթե առաջին հինգ պետությունների մասնակցությունը լեզվական հիմքով ձևավորված այս միավորմանը հասկանալի ու տրամաբանական է, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի մասնակցությունը նման ձևաչափով հանդիպումներին ոչ միանշանակ է։ Վերջինս իր վարած ոչ-լիբերալ և ավտորիտար քաղաքականության համար հակասական կերպար է դարձել Եվրոպայում։ Նա հարում է նաև ազգայնական շրջանակներին, որոնք քարոզում են սպիտակ ռասայի գերակայությունը, և միաժամանակ փորձում է վերադառնալ էթնիկ արմատներին՝ գովաբանելով թյուրքական ժողովուրդների հետ ունեցած հունգարացիների արյունակցական կապը։ 2015թ. Ղազախստան կատարած այցի ժամանակ Օրբանը նույնիսկ հայտարարել էր, որ այդտեղ իրեն զգում է տանը՝ ի տարբերություն ԵՄ-ի։ Օրբանը հայ հանրությանը հայտնի դարձավ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու խայտառակ գործարքով, որի հետևանքով կասեցվեցին հայ-հունգարական դիվանագիտական հարաբերությունները։
Այս ձևաչափով, այն է՝ լեզվական և էթնիկ արյունակցական հիմքով գումարված հանդիպմանը նախագահ Ալիևի հայտարարությունը գալիս է ևս մեկ անգամ փաստելու, որ ադրբեջանական կողմը ԼՂ հակամարտության շրջանակներում չի խորշում, ավելին, ակտիվորեն շահարկում է և լեզվական, և էթնիկ և նաև կրոնական գործոնը (Իսլամական համագործակցության կազմակերպության միջոցով)։ Այդ կերպ փորձ է արվում աղավաղելու հակամարտության պատճառները և նրան հաղորդելու կրոնական ու էթնիկ վտանգավոր երանգներ, ինչը չի նպաստում խաղաղ կարգավորման գործընթացին։ Հասկանալի է, որ այդ միջոցով Ադրբեջանը ցանկանում է մոբիլիզացնել իր բարեկամ երկրներին և լրացուցիչ ճնշում բանեցնել հայկական կողմի վրա։
Միաժամանակ էթնիկ ու կրոնական գործոնի շահարկումը վկայում է, որ հակամարտության բուն պատճառների վերաբերյալ ադրբեջանական փաստարկները բավարար չափով ամուր չեն առանց հուզական գունավորումների քննարկումների համար։
Բովանդակային առումով Ալիևը այս հայտարարությունում կրկնում է իրենց հայտնի մոտեցումները և միաժամանակ հայկական կողմից ակնկալում է կառուցողականություն։ Այս հասկացության ադրբեջանական մոտեցումն է, որ զարմացնում է․ լինել «կառուցողական» նշանակում է, որ Հայաստանը պետք է գնա միակողմանի զիջումների և հակամարտությունը պետք է լուծի ադրբեջանական ըմբռնումներին համահունչ։ Լավ կլիներ, որ ադրբեջանական իշխանությունները կառուցողականության կոչ անելուց բացի հանդես գան նույն կերպ և սեփական վարքագիծն ու դիրքորոշումը բերեն կառուցողական դաշտ։
Այդ ժամանակ թերևս կարիք չէր լինի սպորտին կամ այլ ոլորտներին նվիրված միջոցառումների ընթացքում խոսել անվտանգության ու հակամարտության մասին, իսկ էթնիկ-արյունակցական կապերը և կրոնական համերաշխությունը կծառայեր համակեցության ու խաղաղության մեջ միասին ապրելու համամարդկային նպատակների իրագործմանը։

Спекуляция на религиозно-языковом факторе в урегулировании карабахского конфликта
В состоявшемся 3 сентября в городе Чолпон-Ата (Киргизия) заседании глав государств-участников VI саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ) на тему «Национальный спорт и сотрудничество в молодежной сфере» принял участие и выступил с речью президент Азербайджана Ильхам Алиев. И, несомненно, вне зависимости от обсуждаемой тематики, часть выступления президент Азербайджана посвятил карабахскому конфликту, представил подходы азербайджанской стороны касательно данного вопроса, коснулся 20% земель, 7 районов, резолюций Совбеза ООН и событий в Ходжалу. В конце выступления Алиев выразил надежду, что новое руководство Армении займет конструктивную позицию и вскоре «в скором времени наши земли будут освобождены от оккупации, восстановится территориальная целостность Азербайджана, в регионе воцарятся мир и сотрудничество».
Сперва обратимся к формату встречи, затем  – к содержанию данного заявления.
В заседании Совета сотрудничества тюркоязычных государств участвовали  президенты 4 стран-участниц Совета – Азербайджана, Казахстана, Киргизии и Турции, а также в качестве гостей – президент Узбекистана и премьер-министр Венгрии.
Если участие первых 5 государств в этом сформированном на языковой основе союзе понятно и логично, то участие премьера Венгрии Виктора Орбана во встречах подобного формата неоднозначно. Последний из-за проводимой им нелиберальной и авторитарной политики стал противоречивой фигурой в Европе.
Он примыкает также к националистическим кругам, которые пропагандируют превосходство белой расы, и одновременно пытается вернуться к этническим корням, восхваляя кровную связь венгров с тюркскими народами. В 2015 году во время визита в Казахстан Орбан даже заявил, что чувствует здесь себя как дома – в отличие от Евросоюза. Орбан стал известен армянской общественности после позорной сделки по  экстрадиции в Азербайджан приговоренного к пожизненному заключению азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна. Вследствие этой сделки были прекращены армяно-венгерские дипломатические отношения.
Заявление президента И. Алиева на встрече в таком формате, а именно созванной на языковой и этнической, кровной основе, вновь подтверждает, что азербайджанская сторона в рамках карабахского конфликта не гнушается, более того, активно спекулирует как на языковом, так и на этническом, а также религиозном факторах (посредством Организации Исламского сотрудничества). Таким образом предпринимается попытка исказить причины конфликта и придать ему опасные религиозные и этнические оттенки, что не способствует процессу мирного урегулирования. Понятно, что подобным образом Азербайджан стремится мобилизовать соседние с ним страны и оказать дополнительное давление на армянскую сторону.
Одновременно спекуляция на этническом и религиозном факторах свидетельствует, что доводы азербайджанской стороны касательно самих причин не являются достаточно прочными для обсуждений без эмоциональной окраски.
В плане содержания Алиев в данном заявлении повторяет известные подходы азербайджанской стороны и в то же время ожидает от армянской стороны конструктивности. Удивляет подход азербайджанской стороны касательно данного понятия: быть «конструктивным» означает, что Армения должна пойти на односторонние уступки и урегулировать конфликт в соответствии с азербайджанскими представлениями. Было бы хорошо, чтобы азербайджанские власти, помимо призывов к конструктивности, поступили бы аналогично и перенесли бы в конструктивное русло собственную позицию и поведение.
Тогда, пожалуй, не было бы и необходимости на мероприятиях, связанных со спортом или другими сферами, говорить о безопасности и конфликте, а кровно-этнические связи и религиозная солидарность послужили бы реализации общечеловеческих целей по совместному сосуществованию в мире и согласии.