Արմավիրցի խաղողագործները փակել են ճանապարհը
Արմավիրի մարզի՝ Սարդարապատ, Բամբակաշատ, Նորապետ, Գեչռլու, 4-րդ, 5-րդ , 6-րդ սովխոզների ու այլ գյուղերի խաղողագործները փակել են Երևան-Արմավիր ճանապարհը՝ դժգոհելով խախողի մթերման ցարծ գնից։
Panorama.am-ի հետ զրույցում բողոքի ակցիայի մասնակիցներից Կարեն Սիսակյանը պատմեց, որ տարիներ շարունակ խաղողի մեկ կգ-ը գործարաններն ընդունում են միջինը 140 դրամով, այն պարագայում երբ թանկացել են ոռոգման ջուրը, դիզվառելիքը, թունաքիմիկատները։
«140 դրամը գին չի։ 120 դրամ է ինքնարժեքը նստում գյուղացու վրա։ Բա 20 դրամով ապրել կլինի˚, էդ գինը մեզ ձեռ չի տալիս։ Անցած տարի 120 դրամով են ընդունել, դրանից մի քանի տարի առաջ 140-150 դրամով»,-դժգոհության պատճառը ներկայացնում է գյուղացին։
Սիսակյանի խոսքով, այս տարի խաղողի բերքը շատ քիչ է։ Նրա հաշվարկով, թունաքիմիկատը  նախորդ տարվա համեմատ թանկացել է 30 տոկոսով, վառելանյութը նախկին 6800 դրամի փոխարեն այս տարի գնել են 9600-9800 դրամով, ոռոգման ջուրը մեկ հա-ի համար եղել է 62 հազար դրամ, այս տարի՝ 104 հազար դրամ։
«Ամեն ինչը թանկացել է, խաղողի գինը մնացել է նույնը։ Էսօր էն ամենամեռած գինը պետք է լինի 180 դրամ։ Անցած տարի եկան լոլո կարդացին, ճգնաժամ է, գինը իջացրեցին, ըտենց էլ մնաց,  բա հետո˚»,-ասաց գյուղացին։
Ավելի վաղ կնքած պայմանագրում մթերման գին նշված չէ, բացի այդ էլ, այս տարի խաղողի բերքն ավելի քիչ է։ Գյուղացու խոսքով, եթե խնդիրը չլուծվի, ստիպված նստելու կամ պառկելու են ճանապարհի մեջտեղում։
Նշենք, որ խաղողագործների խնդիրը տարեցտարի մնում են չլուծված, իսկ խաղողի սեզոնին նրանց բողոքելը արդեն դարձել է «նորմ»: Կուտակված խնդիրները ու հակասությունները՝ հարակից նյութերում:

Виноградари из сел Армавирской области Армении перекрыли дорогу Ереван-Армавир
Виноградари из Сардарапата, Бамбакашата, Норапета, Гечрлу и других сел Армавирской области Армении перекрыли дорогу Ереван-Армавир, выражая таким образом свое недовольство низкими закупочными ценами на урожай винограда.
Как сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am один из участников акции протеста – Карен Сисакян, годами перерабатывающие предприятия закупают виноград по цене в среднем 140 драмов за 1 кг, это в то время, как повысились тарифы на оросительную воду, топливо, ядохимикаты.
«140 драмов – не деньги. Себестоимость составляет для фермеров 120 драмов, разве можно жить на 20 драмов? Такая цена нас не устраивает. В минувшем году закупочные цены составляли 120 драмов, годами ранее – 140-150 драмов», – указал участник акции.
По словам Сисакяна, в этом году урожай винограда небольшой. По его подсчетам, стоимость ядохимикатов, по сравнению с прошлым годом, повысилась на 30%, топливо вместо 6800 драмов в этом году приобретают за 9600-9800 драмов, за оросительную воду ранее платили 62 тыс. драмов,  в этом году – 104 тыс. драмов.
«Все подорожало, а цены на виноград остались неизменными. В то время как сегодня цена должна быть, по меньшей мере, 180 драмов», – указал фермер.