Պտույտ մը Պոլսո թաղերուն մեջ
Ստամբուլ թեթև սրտով չես գնա,-մտածում եմ ես ու խմում Պոլսից հետս բերած ղահվեն, -բայց սրտիդ կեսը այնտեղ թողած էլ հետ կգաս՝ լրացնում եմ ինքս ինձ: Գնում ես Ստամբուլ, հետ ես գալիս Պոլսից: Խմբագիրս ասել է պատմեմ Ստամբուլյան արձակուրդի մասին: Հիմա նստել ու մեկ առ մեկ հիշում եմ:
Առաջինը Գրիգորն է: Չէ, էլի սխալ ասացի ՝ Կրիկորը: Պոլսահայերը առհասարակ Բ_Պ_Փ , Գ_Կ_Ք հնչյունները մեզնից տարբեր են ասում ու գրում: Գրիգորը Կրիկոր է, Կարոն՝ Գարո,Պալյանները՝ Բալյաններ: Օդանավակայան ինձ դիմավորելու է եկել  Կրիկորը:  Նա ծնվել ու մեծացել է Մալաթիայում, հետո տեղափոխվել Պոլիս: Մալաթիայում դժվար կյանքով է ապրել, այնտեղ հայերեն սովորելու համար պայմաններ չեն եղել, երիտասարդ ժամանակ եկել է Պոլիս, ընկել հայաշատ համայնք, ամուսնացել հայուհու հետ, բայց հայերեն այդպես էլ չի սովորել: Օդանավակայանից գնում ենք Կրիկորի տուն: Հեյբելիադա կղզում գտնվող նրա տուն նավով ենք գնում: Իմ չիմացած թուրքերենով ու Կրիկորի չիմացած հայերենով փորձում ենք խոսել:  Կրիկորը մի տեսակ վատ է զգում իր հայերեն չիմանալու համար, բայց նա ունի շատ լավ արդարացում՝ իր երեխաներն ու թոռներն ի տարբերություն իրեն գիտեն հայերեն,  հաճախում են եկեղեցուն կից հայկական դպրոցներ:
Ճանապարհին երևում են 4 կղզիները: Անցնում ենք Քինալիադա կղզու մոտով, Կրիկորի աչքերը կայծկլտում են:  Քինալիադան, կամ ինչպես հայերն են ասում, Քնալը, հայկական կղզի է, բնակչության 90 տոկոսը հայեր են: Կրիկորի երեխաներն ու քույրն էլ են այստեղ ապրում:  Հայերն ընդհանրապես սիրում են իրար կողք ապրել, Ստամբուլի ցանկացած մասում տուն գնելիս նրանց համար առաջնահերթությունը հայ հարևաններն են:
Կրիկորի կյանքի ամենավառ գույնը  Աննան է՝ նրա  կինը, ով  մշեցի-մալաթցիացի է արմատներով: Նրանք հենց Մալաթիայի մասին զրուցներով էլ իրար գրավել են: Քինալիադա կղզում նրանք հաճախ են երեկույթների մասնակցում մալաթցիացիներով: Ի դեպ նման ճաշերին Հայաստանից գնացած հյուրեը աստղերի պես են: Ընկերուհիս պատմում է, որ մի անգամ պատիվ է ունեցել նման երեկոյի մասնակցել գրեթե բոլորը եկել, մոտեցել ողջունել են հայաստանցու ներկայությունը իրենց ճաշին:
Կրիկորի քույրը՝ տիկին Անկինը, աշխարհի ամենահամեղ տոլման է պատրաստում՝ հատուկ Մալաթիայի բաղադրատոմսով: Համեմված գառան մսով լցոնում են չորացրած բանջարեղենները: Տոլմա պատրաստելը երկար գործընթաց է, նախապես մաքրում են բանջարեղենը, հանում միջուկը, պատշգամբով մեկ պարաններ կախում ու չորացնում, հետո արդեն լցոնում ու եփում: Հացն էլ են Մալաթիայի հայերին հատուկ թխում, ու ընդհանրապես այդ կղզում մի փոքրիկ Արևմտյան Հայաստան է ապրում, ամեն գավառ իրեն հատուկ սովորույթներով ու կենցաղով: Բայց զբոսնելիս հայերեն խոսք շատ չես լսի: Լեզվի խնդիրը շատ լուրջ է Պոլիսում: Երևի թե պետական միջամտություն լինի, որովհետև ի տարբերություն կրոնի, որտեղ հայերն ավելի պահապանողական են,  լեզուն վերացման վտանգի տակ է: Պոլսահայերի հայերն չխոսելը համայնքի լուրջ խնդիրներից է: Համայնքի գերակշիռ մասը հայերեն չի խոսում: Ինձ հետ համամիտ է նաև Պոլսի համայնքի ներկայացուցիչ տիկին Դիանան. «Դժբախտաբար, ահարկու կնահանջե հայերենը, հայկական  վարժարաններ հաճախող աշակերտների թիվը սարասափլի քիչ է, նոր երիտասարդությունը նախընտրում է տեղի լեզուն կիրառել՚:
Այսօր Ստամբուլում գործում է 18 հայկական կրթական հաստատություն, որից 14-ը պատկանում են Հայ առաքելական, 4-ը՝ կաթոլիկ համայնքին:
Երկրորդը տիկին Շաքեն է, ում տեսնում եմ Պոլիսում: Նա Կրիկորի հարևանն է: Շաքեն ծնվել ու մեծացել է Պոլիսում, հայերեն խոսում է ավելի գեղեցիկ , քան ես և դուք: Կխնդրեի տիկին Շաքեից մեջբերումները կարդալ Վարդուհի Վարդերեսյանի ձայնով:
-Օ՜, պարոն Կրիկոր, բարի օր, աղեկ եք, հյուր ունեք, ինչպես տեսնում եմ:
Կրիկորը հասկացավ տիկին Շաքեին, բայց պատասխանեց թուրքերեն: Ես չեմ կարող նկարագրել ութսունամյա տիկնոջ խանդավառությունը, երբ իմացավ Հայաստանից եմ եկել:
-Ախ, անուշիկս, Հայաստանեն եկած  ես, ճամփաներեն հոգնե՞լ ես, երկա՞ր ես մնալու: Խաղողօրհնեքին էստեղ կլինե՞ս գնանք եկեղեցի:
Ասում եմ, որ ընդհանրապես չեմ հոգնել, երջանիկ եմ, որ Պոլիսում եմ ու որ անպայման կգնանք եկեղեցի:  Տիկին Շաքեն ինձ թողնում, դառնում է Կրիկորին՝ այսօր գոնե մեկ հայերեն բառ սովրե՞լ ես, հոգիդ պիտի էնքան ուտեմ, մինչև սովրես: Անգամ կատուս ավելի լավ գիտի հայերեն, քան դու, Կրիկոր տղա, ամոթ է: Հետո հպարտությամբ նայում է ինձ ու ասում՝ կատուս հայ է:
«Ամա՜ն, այս գիշեր ինչ անուշ եմ քնանալու, -շարունակում է շաղակրատել տիկին Շաքեն,-գիտես որտեղից եմ եկել, Քինալադայի մեր եկեղեցուց, այսօր Հայաստանից՝ Վանաձորից, Սեբուհ սրբազանն էնպես աղոթք կարդաց, հոգիս փառավորվել է: Շատ անուշ էր: Խաղողօրհնեքին հարկ կլինի Մարիամ Աստվածածնի տաճարը գնալը Պոլսո մեջ, պատրիարքարանի հովանու ներքո է, հասկցա՞ր, իմացա՞ր»:
Ասում եմ, իհարկե, գիտեմ, իմ ծրագրերի   պարտադիր տեսնելիքի մեջ է Պոլսի Մայր եկեղեցին:  Մեկ էլ ուրախացած ձեռքերը զարկում է իրար, կարծես մի բան է հիշել. «Այդ ատեն արդեն խաղող կկարողանանք ուտել, միչև օրհնեքը բերան չեմ տա»:
Ես անասելի հուզվել եմ, ոչ թե որովհետև խիստ աստվածապաշտ կամ կրոնավախ եմ, այլ որովհետև այսքան մեծ սեր կա, հավատ կա, կյանք կա, արժեքներ կան, հայ ու Հայաստան կա՝ այսքան հեռու մի կղզում:
Աչքիս առաջ Երևանի փողոցներով ընդդեմ եկեղեցու բողոքողներն են, սոցիալական ցանցերում իրենց աթեիստությունը բոլորի աչքը մտցնողներն են, ամեն ինչ արժեզրկողներն են, Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկներն են:  Ինչքան տարբեր են Հայաստանի ու Սփյուռքի հայերը: Երևի Հայատանում անհոգություն կա, ինչ-որ բան, ինքնություն կորցնելու վախ չկա:
Կոստանդնուպոլսում  572 թվականին  է ստեղծվել հայոց առանձին կրոնական համայնքը: 1461 թվականին Հայ Առաքելական եկեղեցու Պոլսո հայոց պատրիարքության հիմնադրումից ի վեր Ստամբուլում կառուցվել է 55 հայկական եկեղեցի, ինչպես առաքելական, այդպես էլ ավետարանչական և կաթոլիկ։ Եկեղեցիներից մոտ 36-ը գործում են մինչ մեր օրերը։
Կրիկորի հարևաններից հաջորդը ում մասին կցանկանայի պատմել Արշալույս մայրիկն է: Մի երեկո նա մեզ Մարաշի դոնդուրմա է հյուրասիում ու մրգեր: Մրգերը մնում են, ձեռք չենք տալիս: Աննան ինչքան համոզում, ստիպում է, ձեռք չենք տալիս: Հաջորդ առավոտյան տեսնում եմ, ասում է՝ գիտես, որ այդ միրգը չփչանա, կոմպոտ եմ եփել, երեկոյան կգաք խմելու: Այո, գաղթականների բոլոր սերունդները գենետիկ կոդով զգում են ապրված արհավիրքները, սովը: Ուտելիքի հանդեպ վերաբերմունքը դաստիարակություն է, ուտելիքի բարոյական արժեքը ուրիշ է:
Հայկական հետքը Ստամբուլում ամենուր է: Օր օրի զարգացող Ստամբուլում այն անջնջելի է: Միայն Պալյանների թողած ժառանգությունը թույլ է տալիս հպարտորեն ասել՝ այս քաղաքը հայերն են զարդարել: Բացի այս, կան զուտ հայկական թաղամասեր՝ Շիշլի, Քուրթուլուշ, որտեղ ամեն քայլին մի հայի ես գտնում: Օրինակ, հայկական թաղամաս տանող ճանապարհին է պարոն Հակոբի դեղատունը, հաջորդն աչքի է ընկնում Վարդան Օհաննեսյանի ոսկյա զարդերի խանութի ցուցանակը՝ նաև հայատառ: Ի դեպ՝ նա Ստամբուլի կենտրոնում պատրաստել և վաճառում է Ցեղասպանության խորհրդանիշ Անմոռուկներ:
Հայերի գտնում ես այնտեղ, որտեղ անգամ չես փնտրում: Շատ երկար ժամանակ լուսանկարիչ էի փնտրում, Ստամբուլում ֆոտոշարք անելու համար: Հավանում եմ Իգնիս Սանատ անունով օգտատիրոջ լուսանկարները, սկսում եմ գրել, պարզվում է ամուսնական զույգ է, որտեղ տղան հայ է, աղջկա հայրն է հայ, մայրն ուկրաինուհի: Վերջ, որոշված է, այդպիսի սուրբ գործը հայը հային կվստահի: Պայմանավորվում ենք 2 ժամ պտտվել քաղաքում, լուսանկարվել… հանդիպումից անցել է 8 ժամ, ես և իմ նոր ընկերները արդեն ողջ քաղաքը ոտնատակ ենք տվել, ճաշել միասին, ընթրել: Ամուսինը՝ Կարենը, հայաստանամոլ էր,  քանի որ ծրագրում էր կնոջ հետ գալ Հայաստան, ինձ համոզում էր գայթակղեմ Էմմային Հայաստանի գանձերով…Վստահ եմ՝ շուտով կգան ու առաջինը նրանց կտեսնենք Տաթևի վանքում: Այնքան լեգենդ գիտեր Տաթևի մասին, որ մեր երկրում կարող էր գիդ զբոսաշրջիկավար էլ աշխատել:
Հայերի մասին Սամբուլում գիտեն բոլորը: Զբոսաշրջիկը ազգություն չունի, այստեղ նրանք միշտ սիրված ու սպասված են, բայց երբ զբոսաշրջիկը սկսում է խոսել պատմական հայրենիքի ու Ցեղասպանության մասին, միանգամից սկսում են մտածել՝ եկել ես հող ուզելու: Այնտեղ կա դասագրքային  4 T-երի վախ, որը յուրաքանչյուր թուրքի համար մղձավանջ է: Դա իրենից ներկայացնում է թուրքերեն բառերի հապավում, որը 4 գործողություն է՝ Ցեղասպանությունը ներկայացնել աշխարհին, ճանաչել տալ Թուրքիային, փոխհատուցում պահանջել և հող ուզել:
Կան շատ թուրքեր, որ հավատում են Ցեղասպանություն եղել է, բայց երբեք չեն ընդունի, որովհետև ինչ է լինելու հետո, ինչպես են փոխհատուցելու: Էրդողանի ցինիկ ցավակցությունները Ապրիլի 24-ներին նրանց ավելի ու ավելի է հույս տալիս հավատալ իրենց հորինած ստին: Ի դեպ, պետք չի թեթև նայել հնչող հայտարարություններին, ասել, թե դա ներքին լսարանի համար է ու անցնել առաջ: «Ինչպես եք վերաբերվում հայերին» հարցը տվել եմ ազգությամբ թուրք տաքսու վարորդի, նավաստու, մատուցողի, շեֆ խոհարարի, լրագրողի, պատմաբանի, երգչուհու, ուսուցչուհու ու հաշվապահի: Նրանք բոլորն էլ, լավություն անելու կարգով ասում են՝ մեր պես մարդ են՝ «իսան»:
Դա անում են անգիտակցաբար, լավ մղումներով, որովհետև իրենց մեջ խոր արմատներ ունի այն միտքը, որ հայերը երկրորդ տեսակի մարդ են, հիմա իրենք այնքան բարի են, որ մեզ տանում հավասարեցնում են իրենց: Ի դեպ՝ քաղաքականության մասին խոսելիս, նրանք բոլորը մեխանիկորեն խոսում էին Էրդողանի ձայնով ու տոնայնությամբ: Այ այդքան ուղիղ է նրա ազդեցությունը իրեն կրկնօրինակող ժողովրդի վրա: Ցանկացած ներքին լսարանի համար արված հայտարարություն ուղիղ ազդում է աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող հայերի վրա:
Քաղաքականությունն ու Էրդողանը ամենավերջին բանն են, որ կուզենայի Պոլիսի մասին պատմելիս խոսել: Իրականում վերջում պիտի Խաղողօրհնեքը լիներ:
Պոլսի աթոռանիստ Մարիամ Աստվածածնի բակում եմ, Խաղողօրհնեք է:
Տաղավար տոները այս եկեղեցում պերճաշուք են առհասարակ, այս մեկը հատկապես, որովհետև նաև Մարիամ Աստվածածնի օրն է: Եկեղեցու զանգերը ղողանջում են: Մի տեսակ խեղդվում եմ, Ցեղասպանություն իրագործած երկրում հայերը եկեղեցական տոն են նշում: Դեռ երբեք ոչ մի եկեղեցու զանգ ինձ համար այդքան մեծ խորհուրդ չէր ունեցել:

Прогулка по кварталам Стамбула…
«В Стамбул с легким сердцем не поедешь, – думала я и пила привезенный мною из Стамбула (Полиса) кахве, – но половину сердца оставишь там и вернешься обратно», – продолжаю я .
Едешь в Стамбул, а потом возвращаешься из Полиса. Редактор попросила меня рассказать о моей поездке в Стамбул. Вот сейчас сижу и вспоминаю все по порядку.
Первым был Григор. Нет, я опять неправильно сказала – Крикор. Армяне, проживающие в Полисе вообще армянские звуки «Б_П_, Г_К» произносят и пишут несколько иначе, чем мы. Григор – это Крикор, а Каро – это Гаро, а Паляны – это Баляны.
В аэропорту меня встретил Крикор. Он родился и вырос в Малатии, а после переехал в Полис.  В Малатии он прожил тяжелую жизнь, там не было условий для изучения армянского языка, а уже в молодом возрасте переехал в Полис, попал в населенную армянами общину, женился на армянке, но так и не выучил армянский. Из аэропорта мы поехали домой к Крикору. Мы направились к его дому, который находится на острове Хейбелиада, на пароме. На моём ломанном турецком и на ломанном армянском Крикора мы пытаемся разговаривать друг с другом. Крикор как-то неловко себя чувствует из-за незнания армянского, но у него есть прекрасное оправдание – его дети и внуки, в отличие от него, знают армянский, они учатся в армянских школах при церкви.
На пути виднеется 4 острова. Проплываем близ острова Киналиада, глаза Крикора начинают сверкать. Киналиада, или как говорят местные армяне, Кнал, это армянский остров, 90% населения – армяне. Дети и сестра Крикора тоже живут там. Армяне вообще любят жить по соседству друг с другом, покупая дом в любой части Стамбула для них приоритетом являются соседи-армяне.
Самой яркой краской в жизни Крикора является Анна – его супруга, которая корнями из Муша и Малатии. Они как раз покорили друг друга разговорами о Малатии. На острове Киналиада они часто участвуют в различных званых вечерах. Кстати, гости из Армении, участвующие в подобных ужинах, сродни звездам. Подруга рассказывает, что однажды имела честь участвовать в подобном мероприятии и почти все подходили к ней и приветствовали присутствие жительницы Армении на их званом ужине.
Сестра Крикора – госпожа Анкин – готовит самую вкусную толму на свете, специально по рецепту Малатии. Приправленную говядину начиняют в сушеные овощи. Приготовление толмы  – долгий процесс: заранее очищают овощи, вынимают мякоть, и сушат на балконе, затем уже наполняют мясом и готовят. Армяне Малатии готовят хлеб тоже по-особенному: каждая область готовит с присущими ей привычками и бытом. Но гуляя по улицам почти не услышишь армянскую речь. Языковая проблема довольно остро стоит в Полисе. Наверное, это государственное вмешательство, поскольку в отличие от религии, где армяне более консервативны, язык находится под угрозой исчезновения. Незнание армянского языка в Полисе является серьезной проблемой для общины. Подавляющая часть населения общины не говорит на армянском. Со мной в этом вопросе согласна также представительница общины госпожа Диана. «К сожалению, армянский исчезает. Число посещающих армянские колледжи учеников ужасно мало, новое поколение молодежи предпочитает владеть только местным языком», - говорит она.
Сегодня в Стамбуле есть 18 армянских образовательных учреждений, 14 из которых принадлежат Армянской церкви, а 4 – католической общине.
Вторая, с кем я познакомилась в Полисе, – госпожа Шаке. Она соседка Крикора. Шаке родилась и выросла в Полисе. По-армянски говорит даже красивее, чем я и вы. Прошу цитаты госпожи Шаке читать голосом актрисы Вардуи Вардересян.
-О, господин Крикор. Добрый день, у вас гостья, как я вижу.
Крикор понял госпожу Шаке, но ответил по-турецки. Я не могу описать восторг госпожи Шаке, когда она узнала, что я приехала из Армении.
-Ах, моя душенька. Ты приехала из Армении, устала с дороги? Надолго приехала? Ты будешь здесь на празднике освящения винограда, пойдем в церковь?
Отвечаю ей, что совсем не устала с дороги, счастлива, что нахожусь в Полисе и мы обязательно сходим в церковь. Госпожа Шаке обращается к Крикору: «Ты хоть одно слово сегодня по-армянски выучил? Буду действовать тебе на нервы до тех пор, пока ты не выучишь армянский. Даже моя кошка лучше тебя знает армянский. Стыдно должно быть, Крикор». Потом она с гордостью посмотрела на меня и сказала: «У меня кошка – армянка».
«О Боже, как же славно я буду спать этой ночью, – продолжает болтать госпожа Шаке, – А знаешь откуда я пришла? Из нашей церкви в Киналиаде. Сегодня Святейший Сепух из Армении – Ванадзора – так прочел молитву, что аж душа ликует. Было очень славно. Но на праздник освящения винограда стоит пойти в церковь Сурб Аствацацин (Св.Богородицы) в Полисе, которая при Патриархате. Поняла? Узнала?»
Отвечаю ей, что, конечно знаю, эта церковь входит в мою программу по обязательному посещению. И вдруг она начинает радостно хлопать в ладоши, казалось, что она что-то вспомнила. «Вот тогда мы и сможем съесть виноград, а то до освящения не могу даже пробовать».
Я неописуемо разволновалась, не потому, что являюсь очень набожной или верующей, а поскольку есть большая любовь, вера, жизнь, есть ценности, на таком далеком острове есть армяне и Армения.
Передо мной всплывают картины протестов против церкви на улицах Еревана, те, кто постоянно в социальных сетях тычут пальцем в свой атеизм, обесценивающие все и большие католики, чем Папа римский. Какие же разные армяне Диаспоры и Армении. Наверное, в Армении есть какая-то беззаботность, нет страха потерять самобытность.
В 572 здесь была создана отдельная армянская церковная община. В 1461 в Константинополе было создано Армянское патриаршество. Было построено 55 армянских церквей, как апостольских, так и евангелистских, католических и других. Около 36 из них функционируют по сей день.
Следующей соседкой Крикора, о которой я бы хотела рассказать, это госпожа Аршалуйс. Как-то вечером она нас угостила дондурмой по рецепту Мараша и фруктами. На столе по-прежнему нетронутыми остаются фрукты. Анна как бы не уговаривала, заставляла, мы так и не притронулись к фруктам. На следующее утро она говорит мне, мол знаешь, чтобы эти фрукты не испортились я приготовила компот, приходи вечером, попробуешь. Да, все поколения иммигрантов через генетический год чувствую все пережитые бедствия, голод. Отношение к еде – это воспитание, моральная ценность еды – это другое.
Армянский след в Стамбуле всюду. В каждодневно развивающемся Стамбуле армянский след невозможно стереть. Только наследия Палянов позволяет с гордостью заявить – этот город украсили армяне. Кроме этого, есть исключительно армянские кварталы. К примеру, по дороге, ведущей в армянские кварталы, находится магазин золотых изделий Вардана Оганяна с вывеской также на армянском языке. Кстати, он в центре Стамбула изготавливает и продает символ Геноцида армян – незабудки.
Армян находишь даже там, где совсем не ищешь. Я долгое время искала фотографа для проведения фотосессии в Стамбуле. Мне понравились фотографии юзера с именем Игнис Санат. Начали переписываться, выяснилось, что страница принадлежит супружеской паре, где парень – армянин, а у девушки армянские корни (папа армянин, а мама украинка). Все, решено. Такое святое дело армянин может доверить лишь армянину. Договариваемся на 2-х часовую прогулку по Стамбулу. Со встречи прошло уже 8 часов, я и мои новые друзья прогулялись по всему городу, пообедали и поужинали вместе. Супруг – Карен, очень любит Армению, поскольку планирует с супругой приехать сюда. Он уговаривал меня заинтересовать Эмму сокровищами Армении… Уверена, вскоре они приедут и в первую очередь мы увидим их в монастыре Татев. Он знал столько легенд о Татеве, что может даже работать гидом в нашей стране.
Об армянах в Стамбуле знают все. У туриста нет национальности и они всегда здесь любимые и жданные. Но, когда турист начинает говорить об исторической Родине и Геноциде, то они сразу же начинают думать – ты пришел просить вернуть свою землю. Здесь есть страх 4-T, что является кошмаром для любого турка. Это аббревиатура из турецких слов, которая представляет собой 4 действия: представление Геноцида всему миру, признание со стороны Турции, требование по возмещению компенсации и возврату земель.Есть множество турок, которые верят в факт Геноцида армян, но никогда не признают это, поскольку что будет дальше? Как они компенсируют? Циничные соболезнования Эрдогана на 24 апреля дают туркам надежду верить в придуманную ими ложь. Кстати, не стоит сквозь пальцы смотреть на звучащие заявления, говорить, мол это делается для внутренней аудитории и забывать об этом. Я как-то задала вопрос таксисту, официанту, шеф-повару, журналисту, историку, певице, учительнице и бухгалтеру – все они по национальности турки – о том, как они относятся к армянам, и все они ответили, что армяне такие же люди, как и мы, «исан» («исан» – турецкое слово, в переводе означает «человек» – Прим.ред.).
Они это делают неосознанно, исходя из лучших намерений, поскольку в них засела та мысль, что армяне являются второсортными людьми, а сейчас они так добры, что приравнивают нас к себе. Кстати, говоря о политике, все они автоматически начинали говорить голосом и тоном Эрдогана. Вот так прямо его воздействие на подражающий ему народ. Сделанное заявление для любой внутренней аудитории прямым образом влияет на армян, проживающих в разных уголках земли.
Политика и Эрдоган – самые последние вещи, о которых я бы хотела говорить, рассказывая о Полисе. На самом деле в конце моего рассказа должна была быть история об освящении винограда.
Вот я и нахожусь во дворе церкви Сурб Аствацацин (Св.Богородицы). Праздник освящения винограда.
Богослужения в этой церкви обычно проходят очень пышно, но в этот раз в особенности, поскольку сегодня день освящения винограда. Я как-то задыхаюсь. В стране, где совершили Геноцид, армяне отмечают церковный праздник. До сих пор ни один звон церкви не нес для меня в себе столько смысла.