Պտույտ մը Պոլսո թաղերուն մեջ
Ստամբուլ թեթև սրտով չես գնա,-մտածում եմ ես ու խմում Պոլսից հետս բերած ղահվեն, -բայց սրտիդ կեսը այնտեղ թողած էլ հետ կգաս՝ լրացնում եմ ինքս ինձ: Գնում ես Ստամբուլ, հետ ես գալիս Պոլսից: Խմբագիրս ասել է պատմեմ Ստամբուլյան արձակուրդի մասին: Հիմա նստել ու մեկ առ մեկ հիշում եմ:
Առաջինը Գրիգորն է: Չէ, էլի սխալ ասացի ՝ Կրիկորը: Պոլսահայերը առհասարակ Բ_Պ_Փ , Գ_Կ_Ք հնչյունները մեզնից տարբեր են ասում ու գրում: Գրիգորը Կրիկոր է, Կարոն՝ Գարո,Պալյանները՝ Բալյաններ: Օդանավակայան ինձ դիմավորելու է եկել  Կրիկորը:  Նա ծնվել ու մեծացել է Մալաթիայում, հետո տեղափոխվել Պոլիս: Մալաթիայում դժվար կյանքով է ապրել, այնտեղ հայերեն սովորելու համար պայմաններ չեն եղել, երիտասարդ ժամանակ եկել է Պոլիս, ընկել հայաշատ համայնք, ամուսնացել հայուհու հետ, բայց հայերեն այդպես էլ չի սովորել: Օդանավակայանից գնում ենք Կրիկորի տուն: Հեյբելիադա կղզում գտնվող նրա տուն նավով ենք գնում: Իմ չիմացած թուրքերենով ու Կրիկորի չիմացած հայերենով փորձում ենք խոսել:  Կրիկորը մի տեսակ վատ է զգում իր հայերեն չիմանալու համար, բայց նա ունի շատ լավ արդարացում՝ իր երեխաներն ու թոռներն ի տարբերություն իրեն գիտեն հայերեն,  հաճախում են եկեղեցուն կից հայկական դպրոցներ:
Ճանապարհին երևում են 4 կղզիները: Անցնում ենք Քինալիադա կղզու մոտով, Կրիկորի աչքերը կայծկլտում են:  Քինալիադան, կամ ինչպես հայերն են ասում, Քնալը, հայկական կղզի է, բնակչության 90 տոկոսը հայեր են: Կրիկորի երեխաներն ու քույրն էլ են այստեղ ապրում:  Հայերն ընդհանրապես սիրում են իրար կողք ապրել, Ստամբուլի ցանկացած մասում տուն գնելիս նրանց համար առաջնահերթությունը հայ հարևաններն են:
Կրիկորի կյանքի ամենավառ գույնը  Աննան է՝ նրա  կինը, ով  մշեցի-մալաթցիացի է արմատներով: Նրանք հենց Մալաթիայի մասին զրուցներով էլ իրար գրավել են: Քինալիադա կղզում նրանք հաճախ են երեկույթների մասնակցում մալաթցիացիներով: Ի դեպ նման ճաշերին Հայաստանից գնացած հյուրեը աստղերի պես են: Ընկերուհիս պատմում է, որ մի անգամ պատիվ է ունեցել նման երեկոյի մասնակցել գրեթե բոլորը եկել, մոտեցել ողջունել են հայաստանցու ներկայությունը իրենց ճաշին:
Կրիկորի քույրը՝ տիկին Անկինը, աշխարհի ամենահամեղ տոլման է պատրաստում՝ հատուկ Մալաթիայի բաղադրատոմսով: Համեմված գառան մսով լցոնում են չորացրած բանջարեղենները: Տոլմա պատրաստելը երկար գործընթաց է, նախապես մաքրում են բանջարեղենը, հանում միջուկը, պատշգամբով մեկ պարաններ կախում ու չորացնում, հետո արդեն լցոնում ու եփում: Հացն էլ են Մալաթիայի հայերին հատուկ թխում, ու ընդհանրապես այդ կղզում մի փոքրիկ Արևմտյան Հայաստան է ապրում, ամեն գավառ իրեն հատուկ սովորույթներով ու կենցաղով: Բայց զբոսնելիս հայերեն խոսք շատ չես լսի: Լեզվի խնդիրը շատ լուրջ է Պոլիսում: Երևի թե պետական միջամտություն լինի, որովհետև ի տարբերություն կրոնի, որտեղ հայերն ավելի պահապանողական են,  լեզուն վերացման վտանգի տակ է: Պոլսահայերի հայերն չխոսելը համայնքի լուրջ խնդիրներից է: Համայնքի գերակշիռ մասը հայերեն չի խոսում: Ինձ հետ համամիտ է նաև Պոլսի համայնքի ներկայացուցիչ տիկին Դիանան. «Դժբախտաբար, ահարկու կնահանջե հայերենը, հայկական  վարժարաններ հաճախող աշակերտների թիվը սարասափլի քիչ է, նոր երիտասարդությունը նախընտրում է տեղի լեզուն կիրառել՚:
Այսօր Ստամբուլում գործում է 18 հայկական կրթական հաստատություն, որից 14-ը պատկանում են Հայ առաքելական, 4-ը՝ կաթոլիկ համայնքին:
Երկրորդը տիկին Շաքեն է, ում տեսնում եմ Պոլիսում: Նա Կրիկորի հարևանն է: Շաքեն ծնվել ու մեծացել է Պոլիսում, հայերեն խոսում է ավելի գեղեցիկ , քան ես և դուք: Կխնդրեի տիկին Շաքեից մեջբերումները կարդալ Վարդուհի Վարդերեսյանի ձայնով:
-Օ՜, պարոն Կրիկոր, բարի օր, աղեկ եք, հյուր ունեք, ինչպես տեսնում եմ:
Կրիկորը հասկացավ տիկին Շաքեին, բայց պատասխանեց թուրքերեն: Ես չեմ կարող նկարագրել ութսունամյա տիկնոջ խանդավառությունը, երբ իմացավ Հայաստանից եմ եկել:
-Ախ, անուշիկս, Հայաստանեն եկած  ես, ճամփաներեն հոգնե՞լ ես, երկա՞ր ես մնալու: Խաղողօրհնեքին էստեղ կլինե՞ս գնանք եկեղեցի:
Ասում եմ, որ ընդհանրապես չեմ հոգնել, երջանիկ եմ, որ Պոլիսում եմ ու որ անպայման կգնանք եկեղեցի:  Տիկին Շաքեն ինձ թողնում, դառնում է Կրիկորին՝ այսօր գոնե մեկ հայերեն բառ սովրե՞լ ես, հոգիդ պիտի էնքան ուտեմ, մինչև սովրես: Անգամ կատուս ավելի լավ գիտի հայերեն, քան դու, Կրիկոր տղա, ամոթ է: Հետո հպարտությամբ նայում է ինձ ու ասում՝ կատուս հայ է:
«Ամա՜ն, այս գիշեր ինչ անուշ եմ քնանալու, -շարունակում է շաղակրատել տիկին Շաքեն,-գիտես որտեղից եմ եկել, Քինալադայի մեր եկեղեցուց, այսօր Հայաստանից՝ Վանաձորից, Սեբուհ սրբազանն էնպես աղոթք կարդաց, հոգիս փառավորվել է: Շատ անուշ էր: Խաղողօրհնեքին հարկ կլինի Մարիամ Աստվածածնի տաճարը գնալը Պոլսո մեջ, պատրիարքարանի հովանու ներքո է, հասկցա՞ր, իմացա՞ր»:
Ասում եմ, իհարկե, գիտեմ, իմ ծրագրերի   պարտադիր տեսնելիքի մեջ է Պոլսի Մայր եկեղեցին:  Մեկ էլ ուրախացած ձեռքերը զարկում է իրար, կարծես մի բան է հիշել. «Այդ ատեն արդեն խաղող կկարողանանք ուտել, միչև օրհնեքը բերան չեմ տա»:
Ես անասելի հուզվել եմ, ոչ թե որովհետև խիստ աստվածապաշտ կամ կրոնավախ եմ, այլ որովհետև այսքան մեծ սեր կա, հավատ կա, կյանք կա, արժեքներ կան, հայ ու Հայաստան կա՝ այսքան հեռու մի կղզում:
Աչքիս առաջ Երևանի փողոցներով ընդդեմ եկեղեցու բողոքողներն են, սոցիալական ցանցերում իրենց աթեիստությունը բոլորի աչքը մտցնողներն են, ամեն ինչ արժեզրկողներն են, Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկներն են:  Ինչքան տարբեր են Հայաստանի ու Սփյուռքի հայերը: Երևի Հայատանում անհոգություն կա, ինչ-որ բան, ինքնություն կորցնելու վախ չկա:
Կոստանդնուպոլսում  572 թվականին  է ստեղծվել հայոց առանձին կրոնական համայնքը: 1461 թվականին Հայ Առաքելական եկեղեցու Պոլսո հայոց պատրիարքության հիմնադրումից ի վեր Ստամբուլում կառուցվել է 55 հայկական եկեղեցի, ինչպես առաքելական, այդպես էլ ավետարանչական և կաթոլիկ։ Եկեղեցիներից մոտ 36-ը գործում են մինչ մեր օրերը։
Կրիկորի հարևաններից հաջորդը ում մասին կցանկանայի պատմել Արշալույս մայրիկն է: Մի երեկո նա մեզ Մարաշի դոնդուրմա է հյուրասիում ու մրգեր: Մրգերը մնում են, ձեռք չենք տալիս: Աննան ինչքան համոզում, ստիպում է, ձեռք չենք տալիս: Հաջորդ առավոտյան տեսնում եմ, ասում է՝ գիտես, որ այդ միրգը չփչանա, կոմպոտ եմ եփել, երեկոյան կգաք խմելու: Այո, գաղթականների բոլոր սերունդները գենետիկ կոդով զգում են ապրված արհավիրքները, սովը: Ուտելիքի հանդեպ վերաբերմունքը դաստիարակություն է, ուտելիքի բարոյական արժեքը ուրիշ է:
Հայկական հետքը Ստամբուլում ամենուր է: Օր օրի զարգացող Ստամբուլում այն անջնջելի է: Միայն Պալյանների թողած ժառանգությունը թույլ է տալիս հպարտորեն ասել՝ այս քաղաքը հայերն են զարդարել: Բացի այս, կան զուտ հայկական թաղամասեր՝ Շիշլի, Քուրթուլուշ, որտեղ ամեն քայլին մի հայի ես գտնում: Օրինակ, հայկական թաղամաս տանող ճանապարհին է պարոն Հակոբի դեղատունը, հաջորդն աչքի է ընկնում Վարդան Օհաննեսյանի ոսկյա զարդերի խանութի ցուցանակը՝ նաև հայատառ: Ի դեպ՝ նա Ստամբուլի կենտրոնում պատրաստել և վաճառում է Ցեղասպանության խորհրդանիշ Անմոռուկներ:
Հայերի գտնում ես այնտեղ, որտեղ անգամ չես փնտրում: Շատ երկար ժամանակ լուսանկարիչ էի փնտրում, Ստամբուլում ֆոտոշարք անելու համար: Հավանում եմ Իգնիս Սանատ անունով օգտատիրոջ լուսանկարները, սկսում եմ գրել, պարզվում է ամուսնական զույգ է, որտեղ տղան հայ է, աղջկա հայրն է հայ, մայրն ուկրաինուհի: Վերջ, որոշված է, այդպիսի սուրբ գործը հայը հային կվստահի: Պայմանավորվում ենք 2 ժամ պտտվել քաղաքում, լուսանկարվել… հանդիպումից անցել է 8 ժամ, ես և իմ նոր ընկերները արդեն ողջ քաղաքը ոտնատակ ենք տվել, ճաշել միասին, ընթրել: Ամուսինը՝ Կարենը, հայաստանամոլ էր,  քանի որ ծրագրում էր կնոջ հետ գալ Հայաստան, ինձ համոզում էր գայթակղեմ Էմմային Հայաստանի գանձերով…Վստահ եմ՝ շուտով կգան ու առաջինը նրանց կտեսնենք Տաթևի վանքում: Այնքան լեգենդ գիտեր Տաթևի մասին, որ մեր երկրում կարող էր գիդ զբոսաշրջիկավար էլ աշխատել:
Հայերի մասին Սամբուլում գիտեն բոլորը: Զբոսաշրջիկը ազգություն չունի, այստեղ նրանք միշտ սիրված ու սպասված են, բայց երբ զբոսաշրջիկը սկսում է խոսել պատմական հայրենիքի ու Ցեղասպանության մասին, միանգամից սկսում են մտածել՝ եկել ես հող ուզելու: Այնտեղ կա դասագրքային  4 T-երի վախ, որը յուրաքանչյուր թուրքի համար մղձավանջ է: Դա իրենից ներկայացնում է թուրքերեն բառերի հապավում, որը 4 գործողություն է՝ Ցեղասպանությունը ներկայացնել աշխարհին, ճանաչել տալ Թուրքիային, փոխհատուցում պահանջել և հող ուզել:
Կան շատ թուրքեր, որ հավատում են Ցեղասպանություն եղել է, բայց երբեք չեն ընդունի, որովհետև ինչ է լինելու հետո, ինչպես են փոխհատուցելու: Էրդողանի ցինիկ ցավակցությունները Ապրիլի 24-ներին նրանց ավելի ու ավելի է հույս տալիս հավատալ իրենց հորինած ստին: Ի դեպ, պետք չի թեթև նայել հնչող հայտարարություններին, ասել, թե դա ներքին լսարանի համար է ու անցնել առաջ: «Ինչպես եք վերաբերվում հայերին» հարցը տվել եմ ազգությամբ թուրք տաքսու վարորդի, նավաստու, մատուցողի, շեֆ խոհարարի, լրագրողի, պատմաբանի, երգչուհու, ուսուցչուհու ու հաշվապահի: Նրանք բոլորն էլ, լավություն անելու կարգով ասում են՝ մեր պես մարդ են՝ «իսան»:
Դա անում են անգիտակցաբար, լավ մղումներով, որովհետև իրենց մեջ խոր արմատներ ունի այն միտքը, որ հայերը երկրորդ տեսակի մարդ են, հիմա իրենք այնքան բարի են, որ մեզ տանում հավասարեցնում են իրենց: Ի դեպ՝ քաղաքականության մասին խոսելիս, նրանք բոլորը մեխանիկորեն խոսում էին Էրդողանի ձայնով ու տոնայնությամբ: Այ այդքան ուղիղ է նրա ազդեցությունը իրեն կրկնօրինակող ժողովրդի վրա: Ցանկացած ներքին լսարանի համար արված հայտարարություն ուղիղ ազդում է աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող հայերի վրա:
Քաղաքականությունն ու Էրդողանը ամենավերջին բանն են, որ կուզենայի Պոլիսի մասին պատմելիս խոսել: Իրականում վերջում պիտի Խաղողօրհնեքը լիներ:
Պոլսի աթոռանիստ Մարիամ Աստվածածնի բակում եմ, Խաղողօրհնեք է:
Տաղավար տոները այս եկեղեցում պերճաշուք են առհասարակ, այս մեկը հատկապես, որովհետև նաև Մարիամ Աստվածածնի օրն է: Եկեղեցու զանգերը ղողանջում են: Մի տեսակ խեղդվում եմ, Ցեղասպանություն իրագործած երկրում հայերը եկեղեցական տոն են նշում: Դեռ երբեք ոչ մի եկեղեցու զանգ ինձ համար այդքան մեծ խորհուրդ չէր ունեցել:

A tour throughout Polis neighborhoods
“You will never go to Istanbul with a light heart,” I thought, drinking ghahva (Turkish coffee) brought from Polis (Istanbul, used by Armenians and derived from the ending of the historical name of the city Constantinople). Yet you always come back even leaving half inch from your heart there,” were my thoughts.
As a matter of tradition, Armenians go to Istanbul and return from Polis. The editor in Chief suggested to write a story of the holiday. I am at table now and recall every single detail of the trip.
The first came Grigor or - let me spell correctly - Krikor. Istanbul Armenians usually pronounce and write the sounds b ph, p g kh, q a bit differently. They call Grigor simply Krikor, Karo – as Garo, Palyans – as Balyans.
At the airport I was greeted by Krikor. He was born and grew up in Malatya, then moved to Polis. He had a difficult life in Malatya as there were no conditions to learn Armenian. The things changed when he arrived in Istanbul in his youth, lived within an Armenian community, married an Armenian woman, yet never learnt the language.
The next stop from the airport was Krikor’s house. Located in Heybeliada island (the second largest of the Prince Islands in the Sea of Marmara), we reached the place by ship. We were trying to communicate with my non-existent Turkish and Krikor’s poor Armenian. Krikor felt uncomfortable for his lack of Armenian knowledge, yet his justification sounded excellent – his children and grandchildren know Armenian and attend Armenian schools, adjacent to the local churches.
Then, the four islands appear. We were passing by Kınalıada island when Krikor’s eyes started blazing. Kınalıada or Knal, as the local Armenians call the island, is an Armenian populated island with 90 per cent of the population being Armenians. Krikor’s children and sister also live here. Armenians are prone to live side by side. While buying a property in any district of Istanbul, the first priority for them is always to check whether there are Armenian neighbors.
Anna, Krikor’s wife, is the brightest part of his life whose roots come from Mush and Malatya (once heavily Armenian populated regions in Eastern Turkey).
Their mutual affection was born from stories about Malatya. In Kınalıada, they often attend gatherings of the locals. By the way, visitors from Armenia shine like stars at those events. As I was told once by the friend, who had the privilege to attend one of those evenings, everyone came and welcomed the guest.
Krikor’s syster, Ankin, prepares the tastiest dolma in the world with a special recipe - stuffed with lamb and dried vegetables. Dolma preparation is a long process. First, the vegetables are peeled, and dehydrate in balcony before being stuffed and boiled. The Malatya Armenians have their own special bread recipe as well. In general, a small Western Armenia lives in this small island with each district having own lifestyle and habits.
You will not hear much Armen in the streets. The language issue is a serious one in Polis. State interference could be an explanation as unlike the religion where Armenians are conservative, the language is on the verge of disappearing.  Non-Armenian communication among the locals is of a major issue. The majority of the Armenians does not speak Armenian. My impressions were shared by Diana, one of the community members: “Unfortunately, the number of students attending Armenian colleges is desperately droping. The new generation prefers the local language,” explained Diana.
Today, 18 Armenian educational institutions operative in Istanbul with 14 of them belonging to the Apostolic Church and 4 – to the Catholic.
The second came Shaqe, whom I met in Polis. She is Krikor’s neighbor. She was born and raised in Polis and speaks Armenian beautifully, even more than me and you.
- O, Mr. Krikor, good day, how are you doing. You have a gust, as I see. Krikor understood Shaqe, yet answered in Turkish. I cannot transfer the 80-year old woman’s excitement when she revealed I had come from Armenia.
- Oh, my darling, have you arrived from Armenia? Are you tired of the roads? How long are you going to stay?  Will you be here during the Assumption (Traditional blessing of the grapes marked by the Armenian Church) as we could go to church?
I said I was not tired at all and was happy to be in Polis. I also promised wo go to church, Missis Shaqe then turns to Krikor: “Have you learnt a single Armenian word today? You won’t get rid of me until you learn. Even my cat knows Armenian better than you, Krikor, that’s a shame.” She again turns to me with pride, adding “My cat is Armenian.”
“Oh, Now I will be strangled in my sleep,” continued the woman: “You know, I am just coming from the Kınalıada Armenian Church. His Holiness Sebuh from Vanadzor, Armenia offered his prayers. My soul is enlightened. It was such a sweet feeling. I will probably attend a liturgy at St. Mary Church of the Mother of God in Polis during the Assumption. Do you know the place?” asked she.
I replied positively, adding the visit to the Polis Mother Cathedral is well planned. Shaqe resoundingly clapped her hands in appreciation, saying tasting grapes will start for her only after the service.
It was completely impossible to describe my excitement not for being too religious but rather seeing the love, belief, life, the values cherished, the Armenians and Armenia in that small island.
The images of people protesting the church in Yerevan streets, others - boasting openly of their atheism on social media, devaluating everything and those trying to appear more catholic than the Pope passed in front of my eyes. I thought of the huge differences among the Armenians of Diaspora and Armenia. One reason to explain was perhaps the carelessness in Armenia and the lack of fear to lose their identity.
The formation of a separate Armenian religious community in Constantinople traced back to 572. Since the establishment of the Armenian Patriarchate of Constantinople in 1461, 55 Armenian churches have been built in Istanbul, Apostolic, Evangelical and Catholic among them.  Some 36 Churches operate till our days.
The next neighbor of Krikor I would like to introduce is mother Arshaluys. In one of evening she was treating us with Dondurma (a Turkish mastic ice cream) and fruits. No one tried fruits no matter how hard Anna treated all us to taste. The next morning, I see Anna explaining the fruits might spoil as she decided to made compote. “You will taste it in the evening,” added she.
The all generations of refugees, perhaps, feel through a genetic code all sufferings and the hunger they experienced. Their treatment of the food is a matter of culture as they are used to assess the moral value of the food.
The Armenian trace in Istanbul is everywhere. It has left an indelible mark in the life of the developing city. The heritage left by only Palyans allows to state with proud this city has been decorated by Armenians. Apart from all, there are merely Armenian neighborhoods, Shishli, Qurtulush, where you meet Armenians at every turn.
The pharmacy of Mr. Hakob on the road to one of Armenian districts is an example, the Armenian signboard of the jewelry shop of Vartan Ohanessian comes the next. The latter is the one who prepared and sells the Forget-me-nots, the symbol of commemoration of the Centennial of the Armenian Genocide, right in the center of Istanbul.
We will find Armenians where you expect to see them the least. I was looking for a photographer for a long time to make a photoshoot in Istanbul. I embarked on a photographer social media account Ignis Sanat and contacted.
It turned out they are a married couple with the husband Armenian and the father of the wife also Armenia. I made up my mind to entrust that ‘saint’ task. We arranged out meeting toured the whole city and take photos. Karen, the husband, was all about Armenia as he planned to visit the motherland with wife and was asking me to tell about the treasures of the country to her.
I am confident they will arrive soon and the first place we may see them is Tatev monastery. He knew so many legends about Tatev that could comfortably work as a tour guide in Armenia. Everyone in Istanbul knows about Armenians. Tourists have no nationality as they are always welcomed and liked in their city. But, whenever a tourist starts discussions about a lost motherland and the Genocide, the first thought strikes them is they have come to demand a territory.
There are many Turks who believe the Genocide took place, yet they are not keen on accepting the truth out of uncertainty about the future and vague ideas of compensations. Erdogan’s cynical condolences delivered every year on April 24 bolster their belief in the invented lie.
On many occasions, I asked the locals about their treatment of the Armenians. All of them respond they are humans like us, probably out of politeness. They do that guided by kind intention as they have been brought up with an idea that Armenians are people of second sort. Today, they are so benevolent that equal those people to them. By the way, in all their speeches they mechanically share Erdogan’s rhetoric and the tone of voice. That comes to show the leader’s direct impact on all of them.
The politics and Erdogan were the least topics I would like to share while telling my story of Polis. The Assumption or the Blessing of the grapes was to come in the end. The solemn prayer service started in the yard of the St. Mary Church of the God Mather.
Christian Feasts are specific days and marked pompously in general, this one in particular, as it was  also the Feast of St. Mary. The Church bells started ringing. I could not but keep emotions and excitement. Armenians were marking a Christian Feast in a country that conducted Genocide. No church bell ever carried such a great meaning in my life as the one I heard in Polis.