«Հայ ժողովուրդն իր վիրավոր զինվորներին գնահատում է այնպես, ինչպես որևէ ուժի կամ կառույցի չի գնահատում»
10:16 05/09/2018
Եթե քաղաքական ուժերին գումար է անհրաժեշտ իրենց նախընտրական քարոզարշավն իրականացնելու համար, որի վերջնանպատակն է տվյալ դեպքում դառնալ Երևանի քաղաքապետ կամ Երևանի ավագանու անդամ, ապա այսօր Հայաստանում քիչ չեն այն մարդիկ, ում  գումար է անհրաժեշտ օրվա հաց  գնելու, երեխային դպրոցական հագուստ ու պարագաներ գնելու, ընդհանրապես օրվա կարիքները հոգալու համար։ Այսօր գումար է անհրաժեշտ վիրավոր զինվորներին,  զինվորական հաշմանդամներին բուժելու, վիրահատելու, դեղորայք գնելու համար։
«Այնքան շատ, ինչքան ժողովուրդը օգնում է  վիրավոր տղաներին, երբևէ որևէ այլ կառույցի, քաղաքական ուժի չի  օգնում»,- Panorama.am-ին ասաց «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հայկուհի Մինասյանը։
Նրա խոսքով, հասարակության այն տոկոսը, որը տեղեկացված է իրենց կազմակերպության գործունեության մասին, օրինակ եթե 100 մարդ տեղեկացված է, առնվազն 80-ն ինչ-որ ձևով փորձում է աջակցել, այսինքն ամեն մարդ անպայման փորձում է օգտակար լինել զինվորներին։
«Եթե մեկն ունի կենդանի, իր կենդանին  մատաղ անում, բերում է,  երկրորդն իր մրգից, բանջարեղենից է բերում, երրորդն ասում է՝ գումար չունեմ, բայց  կգամ ու անվճար անգլերեն կպարապեմ, չորրորդը՝ ձեռքի աշխատանքներ եմ անում, եկեք աճուրդի հանենք, գումարը  զինվորներին նվիրաբերենք, ռեժիսորը պատրաստ է ֆիլմերը վճարովի ցուցադրել ու հավաքված  գումարը տրամադրել զինվորներին։  Այսինքն, հասարակության այն տոկոսը, որը տեղյակ է մեր վիրավոր տղաների մասին, անպայման ուզում է ինչ-որ ձևով իր մասնակցությունն ունենալ նրանց օգնելու հարցում։ Ունենք տիկին Մարգարտիա, ով թաշակառու կին է, ամուսնու հետ ամեն ամիս 25 հազար դրամ իրենց թոշակից փոխանցում են մեր կազմակերպությանը։
Հայ ժողովուրդն, իրոք, իր վիրավոր տղաներին գնահատում է այնպես, ինչպես որևէ ուժի կամ կառույցի չի գնահատում։ Այնքան ուշադրություն, սեր ինչքան ստանում են մեր տղաները մեր ժողովրդից, ուղղակի կարելի է նախանձել»,- նշեց Հայկուհի Մինասյանը։
Խնդիրը, նրա խոսքով, այն է, որ պարզապես հասարակությունը տեղյակ չէ, որ վիրավոր զինվորներն, որոշ դեպքում, այդչափ պետության կողմից անտեսված են. «Այսինք որևէ մեկը չի պատկերացնում, որ կան վիրահատություններ, որոնց համար վիրավոր զինվորները կամ զինհաշմանդամները պետք է վճարեն, կա դեղորայք, որ իրենք պետք է գնեն։ Ինֆորմացիա չկա վիրավոր զինվորների թվաքանակի,  վիճակի մասին։ Մեծ մասը կարծում են ապրիլյան պատերազմի վիրավոր տղաներն են ու վերջ, սակայն Հայաստանում մոտ 9000 զինհաշմանդամ ունենք, որոնցից ապրիլյանն ամենափոքր մասն է կազմում»։
Հարցին, թե կարո՞ղ եք ներկայացնել կոնկրետ գումար, որ փոխանցվել է կոնկրետ ժամանակահատվածում վիրավոր և հաշմանդամ զինվորներին օգնելու համար, նա նշեց, որ միայն իր անձնական հաշվին 2014 թվականից մոտավորապես 60-70 միլիոն  դրամ է փոխանցվել, ամսական մոտավոր 2-3 միլիոն հավաքվում է դեղորայքի և տարբեր ծախսերի համար։
«Կան բազմաթիվ մարդիկ, որ ոչ թե մեր միջոցով են գումար փոխանցել, այլ տվել են կոնկրետ զինվորի, ում պետք է եղել։  Երբ որ մեր հայեցողությանն են թողնում, այդ ժամանակ վերցնում ենք, հետո հաշվետվություն ենք տալիս, թե ինչի վրա ծախսեցինք գումարը»,- ասաց Հ. Մինասյանը։
Նա նշեց, որ «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցի տարածքում վիրավոր զինվորների համար վերականգնողական կենտրոնն ամբողջությամբ դրամահավաքի միջոցով է կահավորվել, բայց դա հնարավոր է եղել այն դեպքում, երբ պետական տարբեր մարմիններ  ֆինանսական աջակցության կոչ արեցին։

Айкуи Минасян: Армянский народ раненых военнослужащих ценит так, как ни одну силу или структуру
Если политическим силам необходимы средства для проведения предвыборной агиткампании, конечная цель которой – получить кресло мэра Еревана или попасть в Совет старейшин армянской столицы, то сегодня в Армении не мало и людей, которым нужны средства для хлеба насущного, обеспечения ребенка школьной формой и принадлежностями, для удовлетворения повседневных потребностей.  Сегодня нужны средства для лечения, оперирования раненых военнослужащих,   получивших инвалидность военных, покупки лекарств.
«В той мере, в которой народ помогает раненым ребятам, не помогает ни одной структуре либо политической силе», – сказала Panorama.am председатель общественной организации «Содействие раненым военнослужащим и военнослужащим с инвалидностью» Айкуи Минасян.
По ее словам, если о деятельности их организации проинформированы, к примеру, 100 человек в обществе, то 80 из них непременно тем или иным способом  пытаются оказать содействие, то есть каждый человек обязательно пытается быть полезным военнослужащим.
«Например, у кого-то есть домашние животные, он приносит мясо. Второй приносит  из выращенных им фруктов и овощей. Третий говорит: денег у меня нет, но я буду приходить и бесплатно обучать английскому. Четвертый предлагает организовать аукцион своих изделий ручной работы, а собранные средства передать военнослужащим. Режиссер готов устроить платный показ своих фильмов, а полученные деньги предоставить ребятам.
То есть часть общества, которая знает о наших раненых ребятах, хочет непременно в той или иной форме принять участие в вопросе оказания им помощи. Например, пенсионерка по имени Маргарита и ее супруг ежемесячно 25 тыс. драмов из своей пенсии перечисляют нашей организации.
Армянский народ, действительно, наших раненых военнослужащих ценит так, как ни одну силу или структуру.  Можно только позавидовать тому, сколько внимания, любви получают наши ребята от народа», – указала Айкуи Минасян.
Проблема, по ее словам, заключается в том, что общество просто не в курсе, что раненые военнослужащие, в определенных случаях, настолько обделены вниманием государства.
«То есть никто не представляет, что есть операции, которые должны оплатить раненые или получившие инвалидность военнослужащие, есть лекарства, которые они должны покупать сами. Нет информации о числе раненых военных, их состоянии. Большинство считают, что речь только о ребятах, раненых в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года. Однако в Армении порядка 9000 военных с инвалидностью, лишь небольшая часть из них – участники апрельской войны», – указала она.
В ответ на вопрос, может ли она представить конкретную сумму, которая была переведена в конкретный период времени для оказания помощи раненым и получившим инвалидность военнослужащим, Айкуи Минасян сказала, что только на ее личный счет с 2014 года было переведено порядка 60-70 млн драмов, ежемесячно удается собрать около 2-3 млн драмов на различные расходы и покупку лекарств.
«Есть многочисленные люди, перечислившие средства не с нашей помощью, а передавшие их конкретному военнослужащему, который в этом нуждался. Если же оставляют на наше усмотрение, мы берем их, а затем представляем отчет, куда пошли перечисленные средства», – сказала она.
Айкуи Минасян сообщила, что реабилитационный центр защитника отечества в корпусе университетской больницы  №1 «Гераци»  полностью был оборудован на собранные средства, но это стало возможным, когда разные госструктуры выступили с призывом к содействию.