«Հայ ժողովուրդն իր վիրավոր զինվորներին գնահատում է այնպես, ինչպես որևէ ուժի կամ կառույցի չի գնահատում»
10:16 05/09/2018
Եթե քաղաքական ուժերին գումար է անհրաժեշտ իրենց նախընտրական քարոզարշավն իրականացնելու համար, որի վերջնանպատակն է տվյալ դեպքում դառնալ Երևանի քաղաքապետ կամ Երևանի ավագանու անդամ, ապա այսօր Հայաստանում քիչ չեն այն մարդիկ, ում  գումար է անհրաժեշտ օրվա հաց  գնելու, երեխային դպրոցական հագուստ ու պարագաներ գնելու, ընդհանրապես օրվա կարիքները հոգալու համար։ Այսօր գումար է անհրաժեշտ վիրավոր զինվորներին,  զինվորական հաշմանդամներին բուժելու, վիրահատելու, դեղորայք գնելու համար։
«Այնքան շատ, ինչքան ժողովուրդը օգնում է  վիրավոր տղաներին, երբևէ որևէ այլ կառույցի, քաղաքական ուժի չի  օգնում»,- Panorama.am-ին ասաց «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հայկուհի Մինասյանը։
Նրա խոսքով, հասարակության այն տոկոսը, որը տեղեկացված է իրենց կազմակերպության գործունեության մասին, օրինակ եթե 100 մարդ տեղեկացված է, առնվազն 80-ն ինչ-որ ձևով փորձում է աջակցել, այսինքն ամեն մարդ անպայման փորձում է օգտակար լինել զինվորներին։
«Եթե մեկն ունի կենդանի, իր կենդանին  մատաղ անում, բերում է,  երկրորդն իր մրգից, բանջարեղենից է բերում, երրորդն ասում է՝ գումար չունեմ, բայց  կգամ ու անվճար անգլերեն կպարապեմ, չորրորդը՝ ձեռքի աշխատանքներ եմ անում, եկեք աճուրդի հանենք, գումարը  զինվորներին նվիրաբերենք, ռեժիսորը պատրաստ է ֆիլմերը վճարովի ցուցադրել ու հավաքված  գումարը տրամադրել զինվորներին։  Այսինքն, հասարակության այն տոկոսը, որը տեղյակ է մեր վիրավոր տղաների մասին, անպայման ուզում է ինչ-որ ձևով իր մասնակցությունն ունենալ նրանց օգնելու հարցում։ Ունենք տիկին Մարգարտիա, ով թաշակառու կին է, ամուսնու հետ ամեն ամիս 25 հազար դրամ իրենց թոշակից փոխանցում են մեր կազմակերպությանը։
Հայ ժողովուրդն, իրոք, իր վիրավոր տղաներին գնահատում է այնպես, ինչպես որևէ ուժի կամ կառույցի չի գնահատում։ Այնքան ուշադրություն, սեր ինչքան ստանում են մեր տղաները մեր ժողովրդից, ուղղակի կարելի է նախանձել»,- նշեց Հայկուհի Մինասյանը։
Խնդիրը, նրա խոսքով, այն է, որ պարզապես հասարակությունը տեղյակ չէ, որ վիրավոր զինվորներն, որոշ դեպքում, այդչափ պետության կողմից անտեսված են. «Այսինք որևէ մեկը չի պատկերացնում, որ կան վիրահատություններ, որոնց համար վիրավոր զինվորները կամ զինհաշմանդամները պետք է վճարեն, կա դեղորայք, որ իրենք պետք է գնեն։ Ինֆորմացիա չկա վիրավոր զինվորների թվաքանակի,  վիճակի մասին։ Մեծ մասը կարծում են ապրիլյան պատերազմի վիրավոր տղաներն են ու վերջ, սակայն Հայաստանում մոտ 9000 զինհաշմանդամ ունենք, որոնցից ապրիլյանն ամենափոքր մասն է կազմում»։
Հարցին, թե կարո՞ղ եք ներկայացնել կոնկրետ գումար, որ փոխանցվել է կոնկրետ ժամանակահատվածում վիրավոր և հաշմանդամ զինվորներին օգնելու համար, նա նշեց, որ միայն իր անձնական հաշվին 2014 թվականից մոտավորապես 60-70 միլիոն  դրամ է փոխանցվել, ամսական մոտավոր 2-3 միլիոն հավաքվում է դեղորայքի և տարբեր ծախսերի համար։
«Կան բազմաթիվ մարդիկ, որ ոչ թե մեր միջոցով են գումար փոխանցել, այլ տվել են կոնկրետ զինվորի, ում պետք է եղել։  Երբ որ մեր հայեցողությանն են թողնում, այդ ժամանակ վերցնում ենք, հետո հաշվետվություն ենք տալիս, թե ինչի վրա ծախսեցինք գումարը»,- ասաց Հ. Մինասյանը։
Նա նշեց, որ «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցի տարածքում վիրավոր զինվորների համար վերականգնողական կենտրոնն ամբողջությամբ դրամահավաքի միջոցով է կահավորվել, բայց դա հնարավոր է եղել այն դեպքում, երբ պետական տարբեր մարմիններ  ֆինանսական աջակցության կոչ արեցին։

Attention and love wounded soldiers get from Armenian people simply ‘enviable’ – NGO head
If the political forces need money to carry out their election campaigns eyeing the post of Yerevan mayor or Yerevan City Council membership as a final goal, there many people in Armenia who are in need of money to meet their daily needs. Today, money is needed to treat or operate the wounded soldiers and military disabled persons or to provide them with medication.
At the extent with which people help wounded soldiers, they never support any structure or a political force, Director of the Support for Wounded Soldiers and Military Disabled Persons NGO Haykuhi Minasyan told Panorama.am.
She claims the part of society aware of their activity do their best to help the wounded servicemen. Some sacrifice their animals for soldiers or treat them with fruits and vegetables, others put their handmade items up for auction to donate the revenues, while directors offer the proceeds from the screening of their films to them.
“In other words, the sector of the society that is aware of our wounded boys is definitely willing to have their input into their assistance. We have Mrs. Margarita, a pensioner, who, together with her husband, transfers 25,000 drams from their monthly pension to our organization,” she said.
“The Armenian people really appreciate the wounded boys the way they never value any other political force or structure. The attention and love that our wounded boys get from our people is simply enviable,” she says.
The only problem, according to Minasyan, is the public simply has no idea that wounded soldiers, in some cases, are neglected by the state. “This means no one imagines that there are surgeries which wounded soldiers or the military disabled are to pay for or there is medication that they are to buy,” she stressed.
“Little information is available on the number and conditions of wounded soldiers. The majority thinks they only comprise the wounded boys of the 2016 April war. However, Armenia has some 9,000 military disapled persons, with April heroes making a little part of them.”
Asked to provide exact figures on the amount of money transferred to them in a certain period as an assistance to the wounded soldiers, she said nearly 60-70 million drams has been transferred to her personal account alone since 2014, with some 2-3 million drams raised monthly for medication and other expenses.
“There are many people who have given the money to a soldier in need rather than transferring it through us,” she added.
She stressed the rehabilitation center for wounded soldiers in one of the wings of Yerevan’s Heratsi Medical Complex has been built through donations, which was made possible due to the calls for financial assistance by various state structures.