Արտավազդ Սահակյանի թիմի հերթական բացառիկ վիրահատությունը
«Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրում բացառիկ վիրահատություն է կատարվել:  Պլաստիկ վիրաբույժ Արտավազդ Սահակյանի գլխավորությամբ՝ անեստեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգների,  տրավմատոլոգների և միկրովիրաբույժների թիմը 7,5 ժամ տևած վիրահատությունից հետո վերականգնել է 31-ամյա Ժորա Խաչատրյանի թևը, որը քարի արտադրամասում աշխատելիս մնացել էր հաստոցի տակ:
Արտավազդ Սահակյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ դեպքը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 16:30-ի սահմաններում: Ժորային Թալինից անմիջապես տեղափոխել են Երևան: Ըստ նրա՝ այստեղ շատ գրագետ է աշխատել շտապ օգնության թիմը:
«Վիրահատությունը կատարվել է երկու խմբով ու արդյունքը հիանալի է: Ոչ մի տաղանդավոր վիրաբույժ չի կարող գնալ նման վիրահատության, եթե թիկունքում չունենա նման թիմ»,- նշեց վիրաբույժը:
Արտավազդ Սահակյանը պատմեց, որ երիտասարդին հիվանդանոց տեղափոխելուց հետո անմիջապես սկսվել են վերակենդանացման աշխատանքները, բժիշկների մի խումբն աշխատել է անդամահատված վերջույթի վրա, մյուսը՝ ուսագոտու, որպեսզի ժամանակի կորուստ չլինի. 2,5 ժամ հետո արդեն արյան շրջանառությունը վերականգնվել է:
«Վիրահատությունը հաջող է անցել, երիտասարդի վիճակը համապատասխանում է իր ստացած տրավմայի և տարած վիրահատության հետ, քանի որ ցանկացած անդամահատում բերում է սթրես, շոկային վիճակ, արյան մեծ կորուստ: Այստեղ պետք է ռիսկի գնալ,  ճիշտ հաշվարկ անել, պետք է իմանալ արդյունքը լավ կլինի՞, թե ոչ: Կարծում եմ՝ այստեղ մենք ճիշտ վարվեցինք»,- նշեց միկրովիրաբույժը և հավելեց. «Երիտասարդը բավականին լավատես է, անգամ այդ ծանր պահերին իրեն տղամարդու պես էր պահում: Շատ կարևոր է, որ հիվանդը հավատա բժշկին և լավատես լինի»:
Արտավազդ Սահակյանն ասաց, որ եթե վերջույթի անդամահատումից հետո անցնում է  8 ժամ, դժվար է այն վերականգնվում, քանի որ մկանախմբերը ենթարկվում են ապաճման (ատրոֆիա), կարիք է լինում մի քանի անգամ ևս վիրահատություն կատարել, բայց այս տղան, ըստ նրա, դրա կարիքը չունի. «Մեր արագաշարժության և փոխադարձ կապի շնորհիվ ամբողջովին հաջողվեց վերականգնել վերջույթը: Կարծում եմ, որ որևէ միջամտության կարիք էլ  չի լինի: Վերականգնվելուց հետո Ժորան կարող է ձեռքը նորմալ շարժել, իսկ վերականգնման շրջանը կտևի շուրջ 1,5 տարի»:
Վերակենդանացման բաժանմունքում մեզ թույլ տվեցին մի քանի րոպեով տեսնել Ժորային, զրուցել նրա հետ: Դեպքի մանրամասների մասին նա չցանկացավ խոսել, կարևորն, ըստ նրա,  թևը վերականգնվել է:
«Երեկ թևս չկար, իսկ հիմա՝ կա»,- ժպտալով նշեց նա:
Ըստ նրա՝ իրեն խոսք են տվել, որ կկարողանա թևը շարժել, ինքն էլ հավատում է բժիշկին. «Եթե խոստանում են, ուրեմն պետք է վստահես ու հավատաս նրանց»:
Ժորան իր հետ կատարվածը հրաշք է համարում:
«Հիմա եմ հասկանում, թե ինձ հետ ինչ է կատարվել: Դեպքից հետո դեռ 24 ժամ չի անցել, բայց արդեն հավատում եմ, որ կկարողանամ ձեռքս աշխատեցնել, խոստացել են, չէ՞»,- ասաց նա ՝ հավելելով, որ թեև աջլիկ է, բայց կսովորի նաև ձախ ձեռքով  գործողություններ անել մինչև աջ ձեռքն ամբողջությամբ վերականգնվի:
Երկու երեխաների հայր Ժորան դեռ երեխաներին չի տեսել, բայց վստահ է՝  գալու է այն օրը, որ երկու ձեռքով ամուր գրկելու է տղաներին:

Очередная уникальная операция команды под руководством хирурга Артавазда Саакяна проведена в Ереване
17:10 05/09/2018
В больничном комплексе №1 «Гераци» провели уникальную операцию. Под руководством пластического хирурга Артавазда Саакяна команда анестезиологов, реаниматологов, травматологов и микрохирургов после 7.5-часовой операции восстановила руку 31-летнего Жоры Хачатряна, которая осталась под станком во время работы на заводе по производству камней.
Артавазд Саакян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал, что инцидент произошел 4 сентября примерно в 16:30 по местному времени. Жору Хачатряна из села Талин непосредственно доставили в Ереван. По его словам, грамотную работу провела команда скорой помощи.
«Операция была проведена при участии двух групп и результат просто восхитительный. Ни один талантливый хирург не пойдет на подобную операцию без такой команды за спиной», – отметил хирург.
А. Саакян рассказал, что после госпитализации молодого человека в больницу, сразу же начались реанимационные мероприятия, одна группа врачей работала над ампутированной конечностью, другая – над плечом, чтобы не терять времени: спустя 2.5 часа кровообращение уже было восстановлено.
«Операция прошла удачно, состояние молодого человека соответствует полученной им травме и проведенной операции, поскольку любая ампутация приводит к стрессу, шоковому состоянию и большой потери крови. Здесь необходимо пойти на риск, провести правильные расчеты, необходимо понять – результат будет хорошим или нет. Считаю, в данном случае мы поступили верно», – отметил микрохирург и добавил: «Молодой человек оптимистично настроен, даже в столь тяжелой ситуации ведет себя как настоящий мужчина. Очень важно, чтобы пациент верил врачу и был оптимистом».
А. Саакян отметил, если после ампутации проходит 8 часов, то конечность трудно восстановить, поскольку группы мышц подвергаются атрофии – необходимо ещё несколько раз провести операцию, однако у молодого человека необходимости в этом не было. «Благодаря нашей оперативности и обратной связи удалось полностью восстановить конечность. Считаю, что не будет необходимости во вмешательстве. После восстановления Жора может нормально двигать рукой, а процесс восстановления после травмы продлится 1,5 года», – отметил он.
Сотрудники отдела реанимации позволили корреспонденту Panorama.am на несколько минут навестить молодого человека, побеседовать с ним. Он не пожелал представить подробности инцидента, главное, по его словам, руку удалось восстановить.
«Вчера у меня не было руки, сегодня уже есть», – отметил он.
По словам Жоры Хачатряна, ему обещали, что он сможет двигать рукой, а он верит врачам: «Если они обещают, значит нужно в это верить».
Молодой человек считает чудом случившееся с ним.
«Только сейчас понимаю, что со мной произошло. Не прошло и 24 часов после инцидента, но я уже верю, что смогу разработать руку, ведь мне же обещали, не правда ли?» – отметил он, добавив, что хоть и он правша, но научится также работать и левой рукой до полного восстановления правой.
Отец двух детей Жора Хачатрян пока не видел их, но уверен – наступит день, когда он двумя руками крепко обнимет сыновей.