Համաներման հարցը մինչև վերջին րոպեն գաղտնի է լինելու հասարակությունից. Արթուր Հովհաննիսյան
«Տևական ժամանակ մեր հայրենակիցներից նամակներ ու առաջարկություններ եմ ստանում, որը վերաբերում է համաներմանը»,- այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում այս մասին նշեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ դիմելով ՀՀ արդարադատության նախարար Արթուր Հովհաննիսյանին։
Նա հիշեցրեց, որ վերջին անգամ Հայաստանում համաներում հայտարարվել է 2013 թվականին. «Մենք բոլորս էլ հասկանում ենք, որ մեր քրեակատարողական հիմնարկները գերծանրաբեռնված են։ Կալանավորներ կան, որոնց ես հանդիպել եմ և առաջիկա օրերին նորից հանդիպում ունեմ։ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում ակնհայտ է, որ նրանց հանրային վնասակարության աստիճանն այլևս ժամանակավրեպ է։ Կառավարությունն իր օրակարգում ունի՞ համաներման նախաձեռնությամբ ԱԺ դիմելու առաջարկ, թե ոչ։ Այս առաջարկով ես՝ որպես ԱԺ պատգամավոր, գրավոր դիմել են նաև ՀՀ վարչապետին»։
Փոխնախարարը պատասխանեց. «Համաներման հետ կապված հարցը քննարկման փուլում է, թե ոչ, այսօր չեմ կարող դրա մասին խոսել։ Նախ այն ունի գաղտնիության ռեժիմ, այսինքն մինչև վերջին րոպեն գաղտնի է լինելու հասարակությունից, բնականաբար համաներման արդյունքում քրեակատարողական հիմնարկներում բեռնաթափում կլինի, այս առումով ասեմ, որ շահագրգիռ անձանցից մեկը նաև արդարադատության նախարարությունն է, քանի որ ոլորտը գտնվում է նախարարության իրավասության ներքո»։
Պատգամավորը ևս մեկ մտահոգություն բարձրեցրեց. «Ցմահ դատապարտյանը զրկված է իր հարազատի՝ ծնող, երեխա, հուղարկավորությանը մասնակցելուց։ Չե՞ք կարծում, որ այս առումով մեր օրենսդրությունը ծայրահեղ խստացված է և վերանայման կարիք ունի»։
Արթուր Հովհաննիսյանը պատասխանեց, որ ցմահների պահման պայմանների հետ կապված հարաբերությունները փոփոխման ենթական են և արդարադատության նախարարությունը այս առումով շարունակաբար միջոցառումներ է ձեռնարկում։

Будет ли в Армении объявлена амнистия? Ответил замглавы Минюста
«Уже длительное время получаю письма и предложения от наших соотечественников, касающиеся амнистии», – заявила на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в четверг, 6 сентября депутат от фракции «Царукян» Наира Зограбян, обращаясь к заместителю министра  юстиции РА Артуру Ованнисяну.
Она напомнила, что в последний раз амнистия в Армении объявлялась в 2013 году. «Все мы понимаем, что наши уголовно-исполнительные учреждения перегружены. Есть заключенные, с которыми я встречалась, в ближайшие дни у меня также запланирована встреча. Есть ли в повестке правительства вопрос объявления амнистии? С таким предложением я, как депутат НС РА, направила письменное предложение премьеру РА», – указала Зограбян.
Замглавы Минюста в ответ заявил: «На данный момент не могу сказать, находится ли вопрос амнистии в стадии обсуждения. Здесь имеется режим секретности, до последнего момента это будет держаться в тайне от общества. В результате амнистии, естественно, пенитенциарные учреждения будут разгружены, и естественно, одним из тех, кто заинтересован в этом, является Минюст Армении», – пояснил Ованнисян.
Вместе с тем, первый заместитель министра юстиции сообщил, что положения об условиях содержания пожизненно осужденных могут быть пересмотрены. Так, по его словам, Минюст Армении периодически реализует различные мероприятия, и последний проект заключался в увеличении числа посещений для осужденных, отбывающих пожизненное заключение.