«Նոր ալիք-2018»- ում Գևորգ Հարությունյանն արժանացել է առավելագույն միավորի
«Նոր ալիք-2018»-ի մրցութային առաջին օրվա արդյունքներով Հայաստանի ներկայացուցիչ Գևորգ Հարությունյանը ստացել է  առավելագույն 100 միավոր. ժյուրիի բոլոր անդամները նրան  տվել են 10 միավոր։ Մրցութային առաջին օրվա արդյունքները ներկայացված են «Նոր ալիք-2018»-ի կայքում։
Մրցութային առաջին օրը կատարողները նեկայացրել են համաշխարհային հիթեր։ Գևորգը կատարել է Լաուրա Պերգոլիցի  (Laura Pergolizzi) «Lost on You» երգը։
Մրցույթին ելույթ է ունեցել 15 կատարող Ռուսաստանից, Իտալիայից, Մալթայից, Հունաստանից, Ադրբեջանից, Կանադայից, Ղազախստանից, Ուկրաինայից, Բուլղարիայից։  100 միավոր են ստացել նաև Ռուսաստանը ներկայացնող երկու կատարող։
Գևորգ Հարությունյանը Կապանից է,  մասնագիտությամբ ռեժիսոր է (ավարտել է Երևանի կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտը)։ Գևորգի ամենամեծ երազանքն է հնարավորություն ստանալ ներկայացնել Հայաստանը «Եվրատեսիլ» մրցույթում։ Նա նաև երազում է ելույթ ունենալու հանրահայտ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հետ։

Armenian singer, songwriter and dancer Gevorg Harutyunyan, famous from X Faxtor, Towards Eurovision and other music projects, who is representing Armenia at New Wave 2018, has received the highest points possible on the first day of the international song contest.
He was awarded a total of 100 points, 10 from each jury member, after performing Laura Pergolizzi’s Lost on You on the first day, the New Wave 2018 official website reveals.
Overall, 15 participants from Russia, Italy, Malta, Greece, Azerbaijan, Canada, Kazakhstan, Ukraine and Bulgaria have performed on the first day of the contest taking place in Sochi, Russia. Two singers representing Russia have also received 100 points.
Gevorg Harutyunyan from Kapan, Armenia, graduated from the Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography specialized in film directing. In 2013, he took the fifth place in the X-factor project in Armenia. In 2014, in a duet with a professional dancer Shushanna Dabakhyan, Gevorg won the Dancing with the Stars contest. His biggest dream is to represent Armenia at Eurovision Song Contest. He also dreams about performing with great chansonnier Charles Aznavour.