Արցախի համար կարևոր նշանակություն ունեցող Ասկերանի ամրոցի վերականգնումը շարունակվում է
Ստեփանակերտից 18 կմ հյուսիս-արևելք՝ Կարկառ գետի ձախ ափին, գտնվում է «Ասկերան» Բերդ ամրոցը (Մայրաբերդ. 1788-1789 թթ․), որտեղ պատերազմի տարիներին տեղակայված է եղել Ասկերանի պաշտպանական շրջանի շտաբը։ Այսօր Ասկերանի ամրոցը զբոսաշրջիկներ համար նախընտրելի վայրերից է, շատերն են հատուկ հասնում Ասկերան՝ այն տեսնելու համար։
Արցախյան պատերազմի տարիներին բերդը պայթյուններից վնասվել էր, աշտարակներից մեկի մի մասն էր փլվել: Աշտարակի վերին հատվածում դեռ պահպանվում են 90-ականների պատերազմի հրթիռի բեկորների հետքերը:
Այսօր Արցախի պետական բյուջեի միջոցներով բերդը վերականգնվում է։ Վերականգնման ընթացքի մասին Panorama.am-ը զրուցեց Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանի հետ։
Նա տեղեկացրեց, որ Ասկերանի ամրոցի վերականգնման ու կոնսերվացման աշխատանքերը սկսվել էին դեռևս 2016 թվականին։ Այդ փուլի համար նախատեսված աշխատանքներն ընդգրում էին ամրոցի՝ ձախակողմյա ճանապարհամերձ հատվածի պարսպապատերի  և աշտարակների վերականգնման ու տարածքի բարեկարգման միջոցառումներ։ Նախորդ տարին նշված հատվածի վերականգնման փուլը ավարտին էր հասցվել։ Այս և գալիք տարվա համար նախատեսվում է իրականացնել ամրոցի միջնաբերդի վերականգնում։
«Ամրոցը վերականգնվում է փուլային եղանակով։ Ամբողջական վերականգնման մասին դժվար է կանխատեսում անել կամ ժամկետներ ասել համապատասխան ռեսուրսների սակավության պատճառով, սակայն պետական միջոցներից բացի ակնկալելու ենք նաև մասնավոր ֆինանսական միջոցների ներգրավում, քանի որ պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը ոչ միայն մեկ լիազոր մարմնի աշխատանք է, այլ ժողովրդի առաքելություն»,- ասաց Ա. Գրիգորյանը։
Հարցին, թե վերականգնումից հետո ամրոցն իր նախնական տե՞սքն է ունենալու, նա պատասխանեց. «Արցախում բավականին դժվար է իրականացնել այնպիսի վերականգնում, որը կբերի պատմական տեսքի խաթարման կամ նախնական տեսքի կորստի համապատասխան մեխանիզմների»։
Այսօր էլ վերականգնման ակտիվ աշխատանքեր են ընթանում ամրոցի տարածքում, բայց այն միաժամանակ բաց է այցելություների համար։
«Ամրոցի վերականգնման պայմանակարգն ինքնին չի խանգարում այցելություններին։  Այսինքն, եթե ամրոցի մի հատվածը գտվում է շինարարության մեջ, ապա մեկ այլ հատված բաց է այցելուների համար։ Օրինակ՝ նախորդ տարի վերականգնված պարսպապատերը բաց են այցելուների համար օրվա ցանկացած ժամի, իսկ միջնաբերդի մուտքը ժամանակավորապես սահմանափակ է տեղում իրականացվող աշխատանքների պատճառով»,- տեղեկացրեց Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետը։
Ա. Գրիգորյանն այս պահին վիճակագրություն չունի, թե տարեկան քանի մարդ է այցելում Ասկերանի բերդ տեղում համապատասխան անձնակազմի բացակայության պատճառով։  Նա նշեց, որ  ամրոցն իր դիրքի շնորհիվ (այն գտնվում է Ստեփանակերտից Տիգրանակերտ տանող մայրուղու վրա) բազմաթիվ այցելուներ էր ընդունում թե՛ նախկինում, թե՛ հատկապես վերականգնումից (կոնկրետ հատվածների) հետո։
«Հետագայում նաև նախատեսվում է որոշակի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների կազմակերպում, սակայն, հաշվի առնելով ամրոցի առանձնահատկությունները, պետք է ընտրվեն այնպիսի միջոցառումներ, որոնք չեն խաթարի ամրոցի տեսքը և նշանակությունը»,- հավելեց նա։
Ա. Գրիգորյանը նաև ընդգծեց. «Ասկերանի ամրոցն այսօր գիտա-ճանաչողական ու պատմական մեծ նշանակություն ունի Արցախի համար։ Համոզված ենք, որ դրա դերը թե՛ մշակութային, թե՛ զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից էլ ավելի կամրապնդվի վերականգնման աշխատանքների ավարտից հետո»։
Հանրապետական նշանակություն ունեցող Ասկերանի ամրոցը կառուցվել է 18-րդ դարի երկրորդ կեսին՝ խանական ժամանակաշրջանում: Շինարարությունն իրականացվել է թե դարի 50-ական թվականներին (ձախակողմյան հատված) և թե 1788-89թթ. (աջակողմյան հատված): Ասկերանի ամրոցը կազմված է երկու բաժանմունք-համալիրներից՝ ձախակողմյան՝ հյուսիսարևմտյան և աջակողմյան՝ հարավարևելյան: Ձախակողմյան համակառույցն ունի ավելի քան 140մ երկարություն, 8-9մ բարձրության ամրոցապատեր ու ավելի քան ութ աշտարակներ: Աջակողմյան գլխավոր ամրոց-համալիրը ձգվում է շուրջ 220մ երկարությամբ: Բաղկացած է աշտարակներից, դրանք միացնող զույգ պարսպապատերից, պաշտպանական այլ շինություններից: Աշտարակների բարձրությունը 5-8մ է: Այստեղ ուշադրություն են գրավում հատկապես զույգ պարսպապատերը՝ նախատեսված զորամիավորումների աննկատելի տեղաշարժերի համար:

Продолжается реставрация имеющей для Арцаха важное значение Аскеранской крепости
В 18 км к северо-востоку от Степанакерта – на левом берегу реки Каркар – расположена крепость «Аскеран» («Майраберд», 1788-1789 гг.), где в годы войны располагался штаб оборонительного района Аскерана. Сегодня Аскеранская крепость – популярная туристическая достопримечательность, многие путешественники специально приезжают в Аскеран, чтобы увидеть крепость.
В годы карабахской войны взрывы снарядов повредили крепость, разрушилась часть одной из башен. На верхней части башни до сих пор видны следы осколков снаряда войны 90-ых годов.
Сегодня крепость восстанавливается за счет средств государственного бюджета Арцаха. О ходе реконструкции корреспондент Panorama.am побеседовал с начальником отдела туризма министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Артаком Григоряном.
Он сообщил, что работы по реставрации и консервации крепости Аскеран начались еще в 2016 году. Работы на этом этапе включали восстановление крепости, мероприятия по восстановлению крепостных стен и башен на левом придорожном участке, благоустройству территории. Этап реставрации упомянутого участка был завершен в прошлом году. В текущем и следующем году планируется провести реставрацию крепостной цитадели.
«Крепость восстанавливается поэтапно. Трудно делать прогнозы или говорить о сроках завершения полной реставрации из-за нехватки соответствующих ресурсов, однако, помимо государственных средств, мы также будем рассчитывать на привлечение финансовых средств из частного сектора, поскольку сохранение культурно-исторического наследия – это работа не только уполномоченного органа, но и миссия народа»,  – сказал А. Григорян.
В ответ на вопрос, сохранит ли крепость свой первоначальный вид после завершения реконструкции, он отметил: «В Арцахе довольно сложно провести такую реставрацию, которая приведет к искажению исторического облика или созданию соответствующих механизмов для утраты первоначального внешнего вида».
И сегодня на территории крепости ведутся активные реставрационные работы, но одновременно она открыта для посетителей.
«Восстановление крепости не мешает посещениям. То есть, если на части крепости проводятся строительные работы, то другая часть открыта для посетителей. Например, отреставрированные в прошлом году крепостные стены открыты для посетителей в любое время дня, а вход в цитадель временно ограничен из-за проводимых там работ», – сказал собеседник Panorama.am.
У А.Григоряна на данный момент нет статистики о том, сколько человек ежегодно посещает Аскеранскую крепость из-за отсутствия на месте соответствующего персонала. Он указал, что крепость благодаря положению (она находится на дороге, ведущей из Степанакерта в Тигранакерт) принимает множество посетителей – как прежде, так и сейчас, после реставрации ряда участков.
«Кроме того, в дальнейшем  планируется организовать некоторую туристическую инфраструктуру, однако с учетом особенностей крепости следует выбирать такие мероприятия, которые не будут искажать ее внешний облик и значение», – добавил он.
A. Григорян также подчеркнул: «Сегодня крепость Аскерана имеет большую научно-познавательную и историческую ценность для Арцаха. Мы убеждены, что ее роль – с точки зрения развития как культуры, так и туризма – будет еще более укреплена после завершения реставрационных работ».