Բիչախչյանը՝ Էգոյանին ու Արսինե Խանջյանին տրված անձնագրերի մասին
«ՀՀ նախագահի հրամանագրով, Արսինե Խանջյանին ու Ատոմ Էգոյանին շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն։ Մինչ այդ նրանց ունեցածը եղել է կացության  կարգավիճակը հավաստող փաստաթղթեր՝ հատուկ անձնագրեր»։ Այս մասին  Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Մնացական Բիչախչյանը՝  պարզաբանելով, թե երեկ ինչ անձնագրեր են տրվել հայտնի կինոռեժիսոր Ատոմ էգոյանին ու նրա կնոջը՝ դերասանուհի Արսինե Խանջյանին, և թե ինչ անձնագրեր էին ստացել նրանք 2002-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից։
«Հատուկ անձնագիրը ՀՀ քաղաքացիությունը հավաստող փաստաթուղթ չէ, այլ կացության կարգավիճակը հավաստող փաստաթուղթ է»,-մանրամասնեց վարչության պետը՝ ավելացնելով, որ գոյություն ունի կացության երեք կարգավիճակ՝ ժամանակավոր, մշտական և հատուկ։
Դրանց տրամադրման համար ընդունվում էր իրավական ակտ, այն տրվում էր օտարերկրացիներին, նրանք չեն համարվում ՀՀ քաղաքացիներ։
Բիչախչյանը հիշեցնում է, որ նախկինում այդ անձնագրերը կապույտ էին, նման ՀՀ քաղաքացիների անձնագրերին, դրանց մեջ նշվում էր, թե որ երկրի քաղաքացի է տվյալ անձը։ Հետո կառավարության որոշմամբ, հասատվել է հատուկ անձնագրի ձևը, գույնը, այն հիմա կարմիր է, որպեսզի շփոթություն չլինի։
Հատուկ անձնագրերը Էգոյանին ու Խանջյանին տրվել էին տասը տարի ժամկետով, ժամկետը սպառվելուց հետո նրանք ժամկետի երկարացման համար չեն դիմել։

Мнацакан Бичахчян о паспортах, предоставленных Арсине Ханджян и Атому Эгояну
«По указу президента Армении, Арсине Ханджян и Атому Эгояну было предоставлено гражданство РА. До этого у них имелись документы, подтверждающие статус особого проживания – паспорта особого типа», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am начальник паспортно-визового управления Полиции Армении Мнацакан Бичахчян, поясняя, какие именно паспорта были вручены кинорежиссеру Атому Эгояну и его супруге – актрисе Арсине Ханджян и какие паспорта были ими получены от второго президента РА Роберта Кочаряна в 2002 году.
«Паспорта особого типа не являются свидетельствующими о гражданстве РА документами. Это документы, подтверждающие статус особого проживания», – пояснил он, добавив, что существует три статуса проживания: временное, постоянное и особое.
Для предоставления подобного типа документов принимается правовой акт, который предоставляется иностранным гражданам, они не считаются гражданами РА.
М. Бичахчян напоминает, что в прошлом подобные паспорта были синими, что внешне схоже с паспортами граждан РА, однако в них отмечалось, гражданами какой страны является тот или иной человек. Затем решением правительства был утвержден вид, цвет паспорта, теперь он красный, это сделано во избежание дальнейшей путаницы.
Паспорта особого типа были предоставлены Эгояну и Хаджян сроком на 10 лет, и с истечением его срока они не обращались за продлением срока действия документа.