Գյուղացին և վերամշակողը պետք է գործընկերներ լինեն, ոչ թե մեկը մյուսին խաբեն. Հրաչ Բերբերյան
Չնայած ցրտահարությանը, կարկուտին, գյուղատնտեսության համար տարին  հաջող էր: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը նշեց, որ տարին հատկապես բարենպաստ էր պտղի և խաղողի համար:
«Խաղողի բերքը միջինից բարձր է, ընդհանուր առմամբ, վատ բերք չունենք: Հիմա խնդիրը նրանում է, թե ինչպես խաղողը կմթերվի՝ վերամշակող ընկերությունները կփորձեն գյուղացիներից գերշահույթ ստանալ, թե ավելի մարդկային կլինեն ու մթերման գները կվերանայեն»,- ասաց Հրաչ Բերբերյանը:
Իրականում, ըստ նրա, գյուղացին և վերամշակողը պետք է գործընկերներ լինեն, այլ ոչ թե մեկը մյուսին խաբեն:
Նշենք, որ վերջին օրերին Արմավիրի և Արարատի մարզի խաղողագործները փակել էին միջպետական ճանապարհները՝ պահանջելով բարձրացնել խաղողի մթերման գինը: Վերամշակող ընկերությունները հայտնել են, որ խաղողը 140 դրամից բարձր գնով չեն կարող մթերել, ինչն էլ առաջացրել է խաղողագործների դժգհությունը:
Հարչ Բերբերյանը ևս տեղյակ է խնդրից, կարծում է, որ այս խնդիրը վաղուց պետք էր լուծված լիներ, բայց տարիներ շարունակ մթերման շրջանում գյուղացիները նույն խնդրի առաջ են կանգնում:
«Ըստ խաղողագործների,  մթերող ընկերությունները խոստացել են՝ խաղող մթերել 160 դրամով, սակայն մթերում են 140 դրամով: Չի բացառվում, որ 100 դրամից էլ էժանացնեն, քանի որ դրանից է գալիս գործարանների գերշահույթը: Այս խնդիրները միշտ եղել են, բայց, ցավոք սրտի, համակարգային լուծում չի տրվել»,- նշեց նա:
Հրաչ Բերբերյանն անդրադառնալով գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված ասուլիսին, որի ժամանակ նախարարն ասել էր՝ «100 օրն ադապտացիոն շրջան է և այդ օրերի ընթացքում ավելի շատ ծանոթացել եմ խնդիրների հետ և ուրվագծել ոլորտի առաջնահերթությունները», նշեց, որ  այդ ժամանակաշրջանում նախարարությունը կարող էր կանոնակարգել գյուղացի-վերամշակող հարաբերությունները։
«Կարծում եմ, որ նախարարությունը հետևողական աշխատանք տանելով կարող էր հասնել հաջողության: Ամեն ինչը թանկացել է՝ դիզվառելիք, պարարտանյութ, բնականաբար, խաղողի ինքնարժեքը բարձրացել է: Նախորդ տարիների հետ էլ եթե համեմատում ենք, ինքնարժեքը բարձրացել է: Բնական է, որ գյուղացիները պետք է բողոքեն»,- ընդգծեց նա:
Գյուղատնտեսի խոսքով՝ նախարարությունը պետք էր օրենսդրական դաշտում լուրջ բարեփոխումներ աներ, որը չի արել, կարծում է՝ դեռ չի էլ պատրաստվում անել:
Հրաչ Բերբերյանը նաև չի բացառում, որ գյուղացիները կփորձեն վատ որակի խաղողը բարձր գնով իրացնել, դրա համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ է օրենսդրական դաշտը բարելավել, որպեսզի նման խնդիրներ չառաջանան:
«Մարդիկ չեն զբաղվում գյուղատնտեսությամբ, ամեն ինչով զբաղվում են՝ բացի գյուղատնտեսությունից: Այս խնդիրներին իսկապես կարելի էր շատ արագ լուծում գտնել: Ընդամենը պետք է կառավարության մեկ որոշում և բոլոր հարցերը կկարգավորվեն»,- ընդգծեց Հրաչ Բերբերյանը:

Г. Берберян: Фермеры и представители перерабатывающих компаний Армении должны сотрудничать, а не пытаться обмануть друг друга
11:51 07/09/2018
Несмотря на заморозки и град год стал удачным для сельского хозяйства в Армении. В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель общественной организации «Аграрно-крестьянского союза» Грач Берберян отметил, что год особенно был благоприятен для плодов и винограда.
«Урожай винограда чуть выше среднего, в целом, у нас получился неплохой урожай. Сейчас проблема заключается в том, как будет осуществляться процесс закупок урожая: перерабатывающие компании попытаются получить от фермеров сверхприбыль или же проявят человечность и пересмотрят цены на закупки», – отметил Г. Берберян.
На самом деле, по его словам, фермеры и представители перерабатывающих компаний должны сотрудничать, быть партнерами, а не пытаться обмануть друг друга.
Отметим, что Виноградари из Армавирской и Араратской областей Армении перекрыли дороги межгосударственного значения, выражая таким образом свое недовольство низкими закупочными ценами на урожай винограда. По словам фермеров, перерабатывающие предприятия закупают виноград по цене в среднем 140 драмов за 1 кг, это в то время, как повысились тарифы на оросительную воду, топливо, ядохимикаты.
Г. Берберян также в курсе данного вопроса, он считает, что эта проблема должна была быть решена ещё давно, однако годами фермеры сталкиваются с проблемой по части закупок.
«По словам виноградарей, закупающие компании обещали закупать виноград по 160 драмов за килограмм, однако по-прежнему закупают по 140 драмов. Не исключено, что цена будет снижена до 100 драмов, поскольку предприятия именно таким образом получают сверхприбыль», – отметил он.
Г. Берберян, обратившись к заявлению министра сельского хозяйства Армении, которое он сделал в ходе пресс-конференции, посвященной 100-дневному пребыванию на посту, в частности, он отметил: «100 дней – это адаптационный период и в течение этих дней я больше ознакомился с проблемами и очертил приоритеты данной сферы», отметил, что в течение этого времени министерство могло урегулировать отношения между фермерами и перерабатывающими компаниями.
«Считаю, что, проводя последовательную работу, министерство могло достичь успеха. Всё подорожало – дизтопливо, удобрения, естественно, себестоимость винограда также повысилась. Даже сравнивая с прошлыми годами, себестоимость также повысилась. Естественно, что фермеры должны были пожаловаться», – отметил он.
По словам Г. Берберян, министерство должно было провести серьезные реформы в законодательном поле, чего не было сделано. Он считает, что министерство пока не собирается этого делать.
Г. Берберян также не исключает, что фермеры попытаются по высоким ценам реализовать виноград плохого качества. Для этого, по его словам, необходимо улучшить законодательное поле, чтобы подобные проблемы не возникали.
«Люди не занимаются сельским хозяйством, занимаются всем, кроме сельского хозяйства. Эти проблемы на самом деле можно было бы быстро решить. Всего лишь одно решение правительства и все вопросы будут урегулированы», – подчеркнул он.