ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2018 թվականի օգոստոսին հուլիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 1.7% գնաճ, ինչի վրա իր անմիջական ազդեցությունն է թողել մսի, մրգի և բանջարեղենի՝ համապատասխանաբար 2.4%, 3.3% և 6.5% գնաճը:
Բացի այդ, ըստ վիճակագրության, հանրապետությունում մսամթերքի ապրանքախմբում 2018թ. օգոստոսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է 8.6%, իսկ 2018թ. հուլիսի համեմատ՝ 2.4% գնաճ: Թանկացել է նաև կաթնամթերքը, պանիրը, հավկիթը:
Մասնագետները թանկացման մի քանի պատճառ են բերում:
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» հասարակական կազմակերպության նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադառնալով գյուղմթերքի թանկացմանը՝ նշեց, որ երբ պետության քաղաքականությունն ինքն իրենով սխալ է, բնականաբար, այդ հետևանքները լինելու են: Ավելին, ըստ նրա, այսօր ամենամեծ խնդիրը նրանում է, որ նախկիների սխալները կրկնում է նաև ներկայիս գյուղնախարարը:
Նրա խոսքով՝ ագրարարային քաղաքականության բացակայությունը բերելու է նրան, որ Հայսստանն ունենալու է պարենային ապահովության խնդիր: «Այն երկրում, որտեղ գյուղատնտեսության նախարարը կարող է ասել՝ ցորենի ինքնաբավությունը օրակարգային խնդիր չէ, գյուղացին ավելի արժեքավոր բան թող մշակի, այստեղ այլևս ասելիք չկա: Եթե նախարարի մակարդակով նման միտք կարող է հնչել, ուղղակի չարժե այդ ոլորտի մասին խոսել»,- նշեց Բաբկեն Պիպոյանը:
Հիշեցնենք, որ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը իր պաշոտնավարման 100 օրվան նվիրված ասուլիսում ասել էր, որ Հայաստանը կարող է հացահատիկով ինքնաբավ լինել, բայց նախարարությունը ինքնաբավության խնդիր չի դրել, և ինչ ցանել` որոշում է գյուղացին: Միաժամանակ նա նշել էր, որ ցորենի ավելի բերքատու տեսակներ ցանելու ու այսօր չօգտագործվող հողատարածքներում ևս ցորեն ցանելու դեպքում ցանկալի արդյունքին հասնել հնարավոր է:
Ըստ Բաբկեն Պիպոյանի, եթե գինը որոշում է շուկան, ապա էժան ապրանքի պահանջարկ է առաջանում, դրա հետևանքով էլ ավելանում է ներկրման ծավալը:
«Մենք մեկ տարի առաջ ենք ասել, որ մյուս տարի Հայաստան միս է ներմուծվելու՝ նախորդ իշխանությունների վարած կուրսի հետևանքով: Դա գուշակություն չէր, դա տրամաբանությունն էր հուշում, ու բոլոր նրանք, որոնք մի քիչ պատկերացնում են ոլորտը, գիտեին՝ այդպես է լինելու: Հիմա արդեն ունենք ներմուծում՝ շուկայում բելառուսական տավարի միս կա: Բնականաբար, տեղական մսի ծավալների անկման պարագայում մսամթերքի գնաճ կլիներ»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով կաթնամթերքի գներին՝ Բաբկեն Պիպոյանը հարց բարձրացրեց, թե Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը վերջին անգամ երբ է մոնիթորինգ անցկացրել այդ ոլորտում, պարզել՝ գնի չարաշահում կա՞, թե ոչ գերիշխող դիրք ունեցող կաթնամթերք արտադրողների մոտ:
«Սա նշանակում է, որ գործադիր իշխանություն-համապատասխան կառույցներ համակարգն ամբողջական չի գործում, չի կարող մեկ ոլորտի խնդիրը մյուսների հետ փոխկապակցված չլինի: Փաստ է, որ համակարգված աշխատանք չկա»,- ընդգծեց նա:
Նա նաև նշեց, որ այսօրվա թանկացումները նախորդ տարվա սխալների հետևանք են նաև, բայց մյուս կողմից տեսնում են, որ ներկայում գյուղատտնեսության նախարարությունը քաղաքականությունը չի փոխում, իսկ դա նշանակում է, որ խնդիրներն ավելի են խորանալու:
Տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանն էլ կարծում է, որ գնաճը պայմանավորված է կանոնների խստացմամբ: Ըստ նրա՝ իշխանությունների փոփոխությունից հետո իրացման ոլորտում պայմանները նկատելիորեն փոփոխվել են, ավելի խստացվել են: Այդ դեպքում, ըստ նրա, ապրանք արտադրողները, ինչպես նաև իրացողները, շուկա ավելի քիչ ապրանք են դուրս բերում, ինչի արդյունքում էլ որոշ մթերքները թանկացել են:
«Ամեն դեպքում, որքան էլ սոցիալական, ավելի խոցելի խմբերի համար սա վատ լինի, կանոնակարգվածությունը անհրաժեշտություն է: Ցանկացած խստացմանը հաջորդում են ավելի կանոնակարգված հարաբերությունները»,- ասաց նա:

Рост цен в Армении: ошибки предшественников повторяет нынешний глава Минсельхоза
Согласно обнародованным Статистическим комитетом Армении данным, в августе 2018 года, по сравнению с июлем, в республике зарегистрирован рост цен на продовольствие и безалкогольные напитки на 1,7%, на что непосредственное влияние оказало повышение стоимости мяса, фруктов и овощей – на 2,4%, 3,3% и 6,5% соответственно.
Кроме того, согласно статистическим данным, в республике в августе 2018 года, по сравнению с аналогичным периодом 2017 года, зарегистрирован рост цен на мясную продукцию на 8,6%, а по сравнению с июлем 2018 года – на 2,4%. Подорожали также молочная продукция, сыр, яйца.
Специалисты называют несколько причин подорожания.
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян в беседе с корреспондентом Panorama.am, коснувшись подорожания сельхозпродукции, отметил: когда проводимая государством политика сама по себе неправильная, естественно, такие последствия неизбежны. Более того, по его словам, сегодня самая большая проблема заключается в том, что ошибки предшественников повторяет и нынешний министр сельского хозяйства.
По его словам, отсутствие агарной политики приведет к тому, что Армения столкнется с проблемой продовольственной безопасности. «Когда министр сельского хозяйства страны может сказать – самодостаточность в плане производства пшеницы – не вопрос повестки дня, фермеры пусть выращивают что-то более ценное, к этому добавить нечего. Если подобная мысль может быть озвучена на уровне министра, то говорить о сфере просто не стоит», –  сказал Пипоян.
Напомним, министр сельского хозяйства Армении  Артур Хачатрян на посвященной итогам 100 дней пребывания на этом посту пресс-конференции сказал, что Армения может выйти на полное самообеспечение зерновыми, но министерство такой задачи не ставило, что сеять – решает фермер. При этом глава Минсельхоза Армении отметил: культивируя более высокоурожайные сорта пшеницы и засеивая пустующие сегодня территории, можно добиться желаемого результата.
По словам Бабкена Пипояна, если цену определяет рынок, то возникает спрос на дешевую продукцию, вследствие чего увеличивается объем импорта.
«Мы еще год назад говорили, что из-за проводимой прежними властями политики в следующем году в Армению будет импортироваться мясо. И это было не гаданием, об этом подсказывала логика. Все, кто имел представление о сфере, знали, что так и будет. Сейчас уже видим импорт – на рынке реализуется белорусское мясо. Естественно, вследствие снижения объемов производства отечественного мяса рост цен на мясную продукцию был неизбежен», – указал собеседник Panorama.am.
Коснувшись цен на молочную продукцию, Бабкен Пипоян сказал: когда  Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) в последний раз проводила мониторинг в этой сфере, выясняла, есть ли злоупотребления в плане установления цен у занимающих доминирующее положение производителей?
«Это означает, что система исполнительная власть – соответствующие структуры не действует полноценно, не могут проблемы одной сферы не быть взаимосвязаны с другими сферами. Скоординированной  работы нет, и это факт», – добавил он.
Пипоян отметил также, что сегодняшние подорожания являются, в том числе, следствием ошибок минувшего года, однако, с другой стороны, видно, что в настоящее время министерство сельского хозяйства не меняет свою политику, а это значит, что проблемы будут лишь углубляться.
Экономист Вардан Бостанджян в свою очередь считает, что рост цен обусловлен ужесточением правил. По его словам, после смены власти в сфере реализации условия заметно улучшились, ужесточились. В этом случае, по его словам, производители товаров, а также реализующие на рынок поставляют меньше продукции,  в результате чего некоторые продукты подорожали.
«В любом случае, как бы это ни было плохо для социально уязвимых групп, регламентированность – необходимость. За каждым ужесточением следуют более регламентированные отношения», – сказал он.