Հովիկ Աբրահամյան. Ինձ անհիմն մեղադրանք առաջադրեցին և ստորագրություն վերցրեցին՝ երկրից չհեռանալու մասին
Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Ֆեյսբուքյան իր էջում նա անհիմն է համարել այն՝ որակելով «մարդաորս»։
«Մոտ մեկ ամիս առաջ մի խումբ դիմակավորված անձինք իբր օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա ներխուժեցին ինձ և ազգականներիս պատկանող բնակարաններ և շինություններ: Ո՛չ իմ փաստացի բնակության, և ո՛չ էլ հաշվառման վայրերում իրականացված խուզարկության արդյունքում որևէ անօրինական առարկա չհայտնաբերվեց, սակայն չնայած դրան իրավապահներն առգրավեցին իմ անձնագիրը՝ կոպտորեն խախտելով ՀՀ օրենսդրությունը:
Ավելին՝ խուզարկություն կատարվեց Մխչյանի մեխանիկական գործարանի տարածքում և նախ հրապարակայնորեն փորձ արվեց տարածքը կապել իմ անվան հետ, իսկ այդուհետ՝ այդ տարածքում հայտնաբերված զենքերը կապել Մարտի 1-ի հետ: Ակնհայտ է, որ փաստերի նման շղաթայական խեղաթյուրման թիրախը ես էի: Թերևս դա է պատճառը, որ առ այսօր հրապարակված չեն փորձաքննության արդյունքները:
2018թ.-ի սեպտեմբերի 4-ին, կայքերից մեկին տված հարցազրույցում քննադատեցի ՀՀ իշխանությունների այդ գործելաոճը: Ի պատասխան դրա, հարցազրույցից ընդամենը մեկ օր անց ծանուցում ստացա՝ մեկ այլ քրեական գործով որպես վկա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն հրավիրվելու մասին: ՀՔԾ-ում ինչ-որ շինծու քրեական գործով ինձ նախ հարցաքննեցին որպես վկա, ապա դրանից անմիջապես հետո անհիմն մեղադրանք առաջադրեցին և ստորագրություն վերցրեցին՝ երկրից չհեռանալու մասին:
Զավեշտալի է, երբ ոչ ականջահաճո հարցազրույցից հետո մարդուն հրավիրում են ՀՔԾ, ակնհայտ կեղծ մեղադրանք առաջադրում՝ նպատակ ունենալով լռեցնել ցանկացած այլակարծություն:
Այս պահին նպատակահարմար չեմ համարում ավելին ասել, հետագայում այդ անհիմն մեղադրանքին և անօրինականություններին առավել մանրամասն անդրադառնալու առիթ կունենամ: Առայժմ արձանագրեմ, որ ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող «մարդաորսը», ազատ խոսքի ու այլակարծության ճնշմանն ուղղված գործողությունները լավ հանգրվան չեն ունենալու»,-գրել է Հովիկ Աբրահամյանը։

Экс-премьеру Армении Овику Абраамяну предъявлено обвинение, взята подписка о невыезде
Бывшему премьер-министру Армении Овику Абраамяну предъявлено обвинение, взята подписка о невыезде. Об этом немногим ранее написал сам Овик Абраамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Порядка месяца назад ряд лиц в масках, якобы на основании оперативных данных, ворвались в принадлежащие мне и моим родственникам квартиры и сооружения. В результате обысков, проведенных в местах моего фактического проживания и регистрации, не было обнаружено ничего незаконного. Однако, несмотря на это, правоохранители изъяли мой паспорт, грубейшим образом нарушив законодательство РА», – отметил экс-премьер.
«Более того, обыск был проведен на территории механического завода Мхчяна, и сначала была предпринята публичная попытка связать эту территорию с моим именем, а затем – связать обнаруженное на этой территории оружие с делом 1 марта 2008 года. Очевидно, что мишенью цепного искажения фактов был я. Пожалуй, в этом причина, что до сих не обнародованы результаты экспертизы.
4 сентября 2018 года в интервью одному из сайтов я раскритиковал этот стиль властей РА. В ответ на это, всего через день после интервью, получил извещение о приглашении в Специальную следственную службу (ССС) в качестве свидетеля по другому уголовному делу. В ССС по какому-то  сфабрикованному уголовному делу  меня сперва допросили в качестве свидетеля, затем, непосредственно после этого, предъявили необоснованное обвинение и взяли подписку о невыезде из страны.
Забавно, когда после неугодного интервью человека приглашают в ССС, предъявляют явно ложное обвинение, преследуя цель подавить любое инакомыслие.
На данный момент не считаю целесообразным говорить подробнее, в дальнейшем у меня будет повод более детально коснуться этого необоснованного обвинения и незаконностей. Пока зафиксирую, что осуществляемая властями РА "охота", действия по подавлению свободы слова и инакомыслия не ведут к хорошему исходу», – написал Овик Абраамян.