Լոլիկի թանկացման պատճառների ու հետևանքների մասին ահազանգում է Դավիթ Պիպոյանը
Երևանյան խանութում մեկ կգ լոլիկի գինը  450-800 դրամ է,  ավելի թանկ էլ, հնարավոր է, գտնենք։ Ավելի էժան պոմիդոր կա մայրաքաղաքի փողոցներում, 250 դրամով կարելի է սալորից մի քիչ մեծ լոլիկ գնել։
Panorama.am-ն  այսօր շրջայց է կատարել մի քանի խանութներում. «Երևան սիթի»-ում մեկ կգ-ն 525 դրամ էր, «Նուռ»-ում՝ 800 դրամ, «Ելակ»-ում՝ 790, «Քարֆուր»-ում երեկ ակցիայով վաճառվել է 699 դրամով։
Դժվար չէ կռահել, մի քանի օր էլ բարձր գինը կպահպանվի, ապա օգնության կհասնի թուրքական կամ վրացական լոլիկը, ինչպես ձմերուկի պարագայում եղավ։ Ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ դժգոհ են թե սպառողը, թե արտադրողը։
ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի՝ Երևանում անցկացրած հետազոտության ադյունքում  պարզվել է, որ երևանցիների 95 տոկոսն ամեն օր օգտագործում է պոմիդոր, նրանցից շատերն օրական օգտագործում են 380 գրամից ավելի շատ։ Նման գնի պարագայում սպառման ծավալները կնվազեն։
Ո՞րն է նման իրավիճակի պատճառը, ինչպիսի՞ հետևանքների այն կհանգեցնի։  Այս ու այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը  զրուցել է պարենային իրավունքի փորձագետ, սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանի հետ։ Նա համարում է, որ ստեղծված իրավիճակը ապաշնորհ կառավարման արդյունք է, իսկ որ ամենավատն է, ըստ մեր զրուցակցի, գյուղատնտեսության նախարարության ներկայի գործելաոճը չի տարբերվում նախկիններից։
«Խնդիրը պետք է դիտարկել ինստիտուցիոնալ առումով։ Այն համակարգը, որ մենք ենք ունեցել, երբ  պետության ձեռքերը ծալած է պահում, արդյունքում ունենում ենք այն, ինչ ունենք։ Եթե մենք այսօր խնդիրներին առարկայական լուծում չտանք, ապա վաղը նույն խնդիրները կշարունակվեն»,-ասաց զրուցակիցը։
Տարբեր երկրների փորձն ուսումնասիրած գիտնականը վկայում է, միջազգային պրակտիկայում պետությունը մասնակցում է ագրոպարենային ապրանքների գների կարգավորմանը։ Այն երկու նպատակ ունի՝ մի կողմից գյուղատնտեսին ապահովել եկամուտ ու կյանքի ռիթմ, մյուս կողմից  ապահովել իրատեսական գին գյուղատնտեսական ապրանքի վրա։
«Այսինքն մի նժարին դրած է գյուղացին, որը պարտադիր եկամուտ պետք է ունենա, եթե չունենա հողը չի մշակի, որը նպաստելու է, որ ավելի շատ հողեր անմշակ լինեն, իսկ դա գյուղատնտեսության չարիքն է, մյուս նժարին էլ սպառողը, որն իրատեսական գնով պետք է ձեռք բերի ապրանքը»,-մանրամասնեց Պիպոյանը։
Հարևան երկրներից գյուղմթերքի ներկրմամբ գնի իջեցումը խնդրի լուծման մեխանիզմ չէ։ Պետք է խնդիրը հասկանալ խորապես ու լուծում տալ, հակառակ դեպքում ոլորտային խնդիրները կշատանան, դժգոհների թիվը՝ նույնպես։ Այս պարագայում պետությունը պետք է հասկանար, թե որն է Հայաստանում արտադրված լոլիկի արժեքն ու իրատեսական գինը։
«Հենց այս պահին Իտալիայի թվերն են իմ առջև։ Այստեղ գյուղատնտեսները բողոքում են, որ պետական միջամտության արդյունքում լոլիկի գինն այնքան է նվազել, որ արտադրողներին ձեռնտու չէ։ Այստեղ մեկ տոննա լոլիկի համար առաջարկում են 87 եվրո՝ դրամային արտահայտությամբ 50 դրամից ցածր թիվ է անում մեկ կգ-ի համար։ Բողոքողները նշում են, որ իրենց վրա ինքնարժեքը 93 եվրո է, մթերումը՝ 87։ Իտալիայում կան հստակ հաշվարկներ, հիմա եթե ինչ-ինչ պայմանների ազդեցությամբ ցածր գնով է մթերվում, պետությունը փոխհատուցում է գյուղացուն, որպեսզի նա հաջորդ տարի էլ գյուղատնտեսությամբ զբաղվի։ Հիմա Հայաստանում պետք է հասկանալ, թե որն է իրատեսական գինը, ինչո՞ւ թանկացավ։ Հնարավոր է մանիպուլյացիա է»,-բացատրեց պարենային իրավունքի մասնագետը։
Հենց մանիպուլյացիաները բացառելու, օբյեկտիվ պատկեր ունենալու համար է, որ տարբեր երկրներում գների վերահսկողությանը, հաշվարկմանը մասնակցում են տարբեր կողմեր՝ արտադրող, վերամշակող, սպառողի շահերի պաշտպան, պետություն։ Հենց այս ձևաչափով քննարկման արդյունքում կոնսենսուով ընդունվում է այնպիսի բանաձև, որ բավարարում է բոլորին։
«Մեր տխրահռչակ նախարարներից մեկը, որ հայտարարում էր, եթե ուզում են գյուղատնտեսությունը զարգանա, քաղաքացին պետք է պատրաստ լինի ավելի բարձր գին վճարել, փաստում է այն մասին, որ նա ոլորտից ընդհանրապես չի հասկանում։ Ձմերուկի օրինակն էլ եկավ դա ապացուցելու։ Այս ոլորտը պրոֆեսիոնալիզմ է պահանջում։ Այն, ինչ իրենց ուղեղում կա, երկրի գյուղատնտեսությունը վերջնականապես կազմաքանդելու է։ Հիմա բողոքում է և գյուղացին, և սպառողը, մինչդեռ պարենային ապահովությունը պետք է լինի ազգային անվտանգության ռազմավարության անքակտելի մասը»,-ասաց  նա։
Հայաստանում քաղաքացիներն աշխատավարձի մեծ մասը տրամադրում են սննդամթերքին, ձմռան ամիսներին՝ կոմունալ ծախսերին։ Այս պարագայում, ըստ Պիպոյանի, հստակ պիտի հաշվարկվեն այն գործոնները, որոնք ազդել են գնի վրա։ Օրինակ, եթե կարկուտն է եղել, դա նշանակում է որ հակակարկտային քաղաքականությունը պետք է փոխվի ու անցում կատարվի հակակարկտային ցանցերին։ Հիմա ամբողջ աշխարհում գյուղատնտեսության խնդիրները կապվում են կլիմայի փոփոխությունների հետ, գյուղատնտեսությունն ադապտացվում է դրանց, այդպես պետք է արվի նաև Հայաստանում, որպեսզի առարկայական լուծումներ տրվեն։
«Այս տարի ջերմային բարձր ֆոն կար, բայց ի տարբերություն նախորդ տարվա, տեղումներ եղան, բոլորն ասում էին, որ ջրամբարներում ջրի խնդիր չեղավ։ Հիմա եթե պատճառը շոգն է, ապա կան կարկտապաշտպան ցանցեր, որոնք նաև ստվեր են ապահովում։ Պետությունը կարող է օրինակ, սուբսիդավորել այն ձեռք բերելու համար։ Պետք է պետության ուղղորդած ռեսուրսը բերի նրան, որ հաջորդ տարի գյուղատնտեսը եկամուտ ունենա, իսկ սպառողն էլ չտուժի»,-ընդգծեց նա։
Կենտրոնի ղեկավարը հիշեցնում է՝ գյուղատնտեսության նախարարության  անելիքն ագրարային քաղաքականության մշակումն է, հակառակ դեպքում գյուղացիներն ու սպառողները անընդհատ կբողոքեն թե կաթի, թե մսի, թե բանջարեղենի գնից։
«Այն, ինչի մասին ահազանգում էինք տարիներ շարունակ, այսօր տեղի ունեցավ»,-նկատեց նա։
Թե ինչ հետևանքների կհանգեցնի բանջարեղենի, մրգի թանկացումը Պիպոյանը ահազանգում է որպես սննդագետ՝ մարդիկ սկսելու են ավելի շատ ալրային հենքով մթերքներ ուտել՝ մակարոն, կարտոֆիլ, հաց։
«Մարդիկ այս գներով պահածո չեն փակելու, դրա ազդեցությունը կերևա նաև ձմռան ամիսներին։ Մասնավորապես խոցելի խմբերը պաշար չեն կարողանա կուտակել, ինչի հետևանքով օգտագործելու են հատիկեղեն, մակարոն՝ զրկված լինելով վիտամիներով հարուստ սննդից, դրա  մեջ եղած թաղանթանյութից։ Ազգային վիճակագրության ծառայության պաշտոնական տվյալներով, մարդկանց մի ահռելի տոկոս օրական կալորիաների 75 տոկոսը և ավելին ստանում է աշխաջրածիններից, այսինքն՝   էդ մարդիկ միայն մակարոն ու կարտոֆիլ են ուտում, և սա գրանցված է պաշտոնապես։ Նրանք ձմռանը նստելու են մակարոնի, հացաբուլկեղենի,  հացի, փլավեղենի ու հատիկների վրա»,-ահազանգում է մասնագետը։
Նյութը պատրաստ էր հրապարակման, երբ Panorama.am-ը ստացավ նաև գյուղատնտեսության նախարարության պարզաբանումը։ Այն կներկայացնենք քիչ անց։

Какова причина подорожания помидоров в Армении и к каким последствиям это приведет? Комментарий эксперта
20:28 10/09/2018
В магазине в Ереване стоимость 1 кг томатов составляет 450-800 драмов, возможно, найдем и подороже. Более дешевые помидоры есть на уличных точках столицы, можно купить за 250 драмов – размером чуть больше сливы.
Корреспондент Panorama.am сегодня побывал в нескольких магазинах: в сети супермаркетов «Ереван-сити» 1 кг томатов обойдется в 525 драмов, в «Нуре» – 800, «Елаке» – 790, в «Карфуре» вчера по акции помидоры продавались за 699 драмов за 1 кг.
Несложно предугадать, что еще несколько дней высокая цена сохранится, затем на помощь придут турецкие либо грузинские томаты, как это произошло в случае с арбузами. Сложилась ситуация, когда недовольны как потребители, так и производители.
В результате проведенного департаментом оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) в Ереване исследования выяснилось, что 95% ереванцев потребляют в пищу помидоры ежедневно, многие из них используют более 380 г в день. При сохранении таких цен объемы потребления снизятся.
О том, какова причина сложившейся ситуации и к каким последствиям это приведет, корреспондент Panorama.am побеседовал с экспертом по вопросам продовольственного права Давидом Пипояном. Он считает, что сложившаяся ситуация – результат  бездарного управления и что самое плохое, по словам Пипояна, стиль работы нынешнего министерства сельского хозяйства не отличается от предшественников.
«Проблему нужно рассматривать в институциональном плане. Система, которая у нас существовала, была следующей: государство не вмешивается, в итоге имеем то, что имеем. Если мы сегодня не дадим предметного решения, то завтра те же проблемы продолжатся», – сказал собеседник Panorama.am.
Изучивший опыт различных стран ученый утверждает: в международной практике государство участвует в регулировании цен на агропродовольственные товары. Это преследует две цели: с одной стороны, обеспечить для фермеров доходами и жизненным ритмом, с другой стороны – обеспечить реалистичные цены на сельхозпродукцию.
«То есть на одной чаше весов – фермер, который должен иметь непременно доход, в противном случае не будет возделывать землю, а это в свою очередь будет способствовать увеличению площади необрабатываемых земель, что представляет зло для сферы сельского хозяйства. На другой же чаше – потребитель, которые должен приобретать продукцию по реалистичной цене», – представил подробности Пипоян.
Снижение стоимости путем импорта сельхозпродукции из соседних стран –не механизм решения проблемы. Проблему нужно понять в полной мере и найти решение, в противном  случае проблем в сфере станет больше, увеличится и число недовольных. В этом случае государство должно было понять, каковы стоимость т реалистичная цена на выращенные в Армении томаты.
«На данный момент передо мной данные из Италии. Здесь фермеры жалуются, что вследствие государственного вмешательства цены на томаты снизились до такой степени, что это стало невыгодно производителям. Здесь за тонну томатов предлагают 87 евро, если перевести на драмы, то на 1 кг приходится меньше 50 драмов. Протестующие отмечают, для них себестоимость составляет 93 евро, в то время как закупочные цены – 87. В Италии есть четкие подсчеты, если по тем или иным причинам закупается по низкой цене, государство предоставляет компенсации фермерам, чтобы они продолжили заниматься сельским хозяйством и в следующем году. Теперь в Армении нужно понять, какова реалистичная цена, почему произошло подорожание. Возможно, это манипуляция», – сказал эксперт.
Именно для исключения манипуляций, составления объективной картины в различных странах в контроле над ценами, их установлении участвуют различные стороны: производители, представители перерабатывающей сферы, защитники интересов потребителей, государство. Именно в этом формате по итогам обсуждения консенсусом принимается формула, которая устраивает всех.
«Один из наших печально известных министров заявил: если хотят, чтобы сфера сельского хозяйства развивалась, то граждане должны быть готовы платить более высокую цену. Это свидетельствует о том, что он в сфере абсолютно не развирается. Это доказывает пример с арбузами. Эта сфера требует профессионализма. То, что в их умах, окончательно разрушит сельское хозяйство страны. Сейчас недовольны и фермеры, и производители, в то время как продовольственное обеспечение должно быть неотъемлемой частью  стратегии национальной безопасности», – сказал он.
В Армении граждане большую часть своей зарплаты тратят на продукты питания, в зимние месяцы – на коммунальные расходы. В данном случае, по словам Пипояна, нужно четко рассчитать факторы, которые повлияли на цену. Например, если причина – град, то должна быть изменена противоградовая политика и перейти к внедрению противоградовых сетей. Сейчас во всем мире проблемы сферы сельского хозяйства связываются с изменениями климата, сельское хозяйство адаптируется к ним, так нужно сделать и в Армении, чтобы были даны предметные решения.
«В этом году был высокий температурный фон, но в отличие от минувшего года, были осадки, все говорили об отсутствии проблем с наполнением водоемов. Если сейчас проблема в жаре, то есть противоградовые сети, которые обеспечивают также тень. Государство может, к примеру, субсидировать их приобретение. Курс государства должен привести к тому, чтобы в следующем году у фермеры получили доход, а потребитель при этом не пострадал», – подчеркнул он.
Пипоян напомнил, что министерство сельского хозяйства должно разработать агарную политику, в противном случае фермеры и потребители постоянно будут жаловаться из-за стоимости молока, мяса, овощей.
«То, о чем мы предупреждали годами, сегодня стало реальностью», – отметил он.
Что касается последствий подорожания овощей и фруктов, Пипоян указал: люди начнут потреблять больше продукции на мучной основе: макароны, хлеб, картофель.
«Люди при таких ценах откажутся от заготовок на зиму, последствия будут ощутимы и в зимние месяцы. В частности уязвимые группы не смогут запастись продуктами, в результате чего будут использовать мучное, макароны, будучи лишенными богатой витаминами пищи. По официальным данным Национальной статистической службы, огромный процент населения 75% калорий и больше получает из углеводов, то есть эти люди потребляют в пищу только макароны и картофель, и это зафиксировано официально. Зимой они перейдут на макароны, хлебобулочные изделия, зерновые», – сказал эксперт.
В момент публикации материала в редакцию Panorama.am поступило разъяснение из министерства сельского хозяйства, которое представим позднее.