Եզակի արվեստն այսօր չենք կարողանում մատուցել մեր ազգին. Լարախաղաց
Օդի մեջ պիրկ ձգված պարանի վրա խաղալու արվեստը՝ լարախաղացությունը, որը դեռ միջնադարյան Հայաստանում էր հայտնի, այսօր կորում է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ՀՀ մշակութի գործիչ, լարախաղաց-աճպարար, գրող Վլադիմիր Հակոբյանը ահազանգեց. «Մեր եզակի արվեստն այսօր չենք կարողանում մատուցել մեր ազգին, հին ազգային ավանդույթը կորում է»։
Նա նշեց, որ ամսական 15-20 ելույթ  պետք է կազմակերպվի քաղաքներում, գյուղերում, որպեսզի գոյատևի արվեստի այս տեսակը, տարածվի, նաև ցանկացողներ լինեն զբաղվել լարախաղացությամբ։
«Մշակույթի նախարարությունը քաղաքապետարանի հետ պետք է լիարժեք պայմաններ  տա ազգային արվեստը ցանկացած տեղ ցուցադրելու համար»,- ասաց Վ. Հակոբյանը։
Նրա խոսքով, մշակույթի ոլորտում աշխատող անձնավորությունները միայն դիպլոմ ունեն, մշակույթի բոլոր ճյուղերից չեն հասկանում։
«Մեզ մոտ չի զարգանում լարախաղացությունը, որովհետև պայմաններից ելնելով՝ մարդիկ չեն կարող գնալ անվճար ելույթներ ունենալ։ Ֆինանսավորում չկա, կադրեր էլ չկան։  Սակայն եթե պետությունը խթանի, կզարգանա այս ժանրը։ Երբ կրկեսը բացվի, հնարավոր է գան ցանկացողներ, նրանց միջից գտնենք կադրեր, ովքեր կկարողանան զբաղվել լարախաղացությամբ։ Ես պատրաստ եմ նրանց սովորեցնել»,- ասաց Վ. Հակոբյանը։
Նա նաև նշեց, որ լարախաղացությունը պետք է ընդգրկվի պետական մշակութային ծրագրերում։
«Հարյուրավոր երգիչներ կան, պարի խմբեր, որոնց տեղ են տալիս, բայց լարախաղացությունն այսօր տեղ չունի, որովհետև չեն հասկանում, անուշադիր են»,- հավելեց ՀՀ մշակութի գործիչը։
Panorama.am-ը նաև հետաքրքրվեց, թե որտե՞ղ է ելույթ ունենում, մեկ ելույթի համար որքա՞ն են վճարում։ Նա ասաց, ու հրավերներ է ստանում Հայաստանի տարբեր շրջաններից, Արցախից, հիմնականում քաղաքների, ազգային տոներին, ծիսակատարություններին։ Իսկ վճարը կախված է հեռավորությունից։
«Ութ տարի էլ խաղալու եմ, որ դառնամ 80 տարեկան և աշխարհին ապացուցեմ, որ մեր հայոց երկրին ամեն ինչից առաջ կարևորում է արվեստը, մշակույթը։ Ափսոս մեր տաղանդները կորչում են հղփացած որոշ շրջապատի մեջ։ Բայց արվեստի, մշակույթի մարդկանց պետք է շատ գնահատել»,- նշեց Վ.Հակոբյանը։

Tightrope walking, the art of walking along a thin rope in the air, which was common in Armenia starting from the medieval period, is in danger of being forgotten in the country, according to the celebrated tightrope artist, magician, writer, Culture Figure of Armenia Vladimir Hakobyan
“We fail to present this peculiar piece of art to our nation. The ancient national tradition is disappearing,” he told Panoram.am.
The artist stressed the need to organize some 15-20 tightrope walking performances across Armenia’s towns and villages to have the tradition survive and spread.
“The Ministry of Culture, along with the Municipality, must provide full-fledged conditions for practicing this art form in any place,” the ropedancer stressed.
According to Mr. Hakobyan, today the people engaged in the culture sphere ‘only possess diplomas and do not seem to have some insight into all its braches.’
“Tightrope walking fails to develop in Armenia since people cannot offer free performances given their financial condition. We lack both funds and cadres. But this genre will boost in case of state support,” he said, expressing hope they will manage to find artists who will be able to practice ropedancing when the Circus opens in the Armenian capital of Yerevan.
The artist also attached importance to including tightrope walking in the state cultural programs.
When asked about the places of his performances, as well as the payment he receives for each of them, Mr. Hakobyan said he receives invitations from different regions of Armenia and Artsakh especially during celebrations of national holidays, with the payment depending on the distance.
He unveiled plans to continue practicing his craft for eight more years until he turns 80 to show the whole world that “Armenia puts the arts, culture above all else.”