Եզակի արվեստն այսօր չենք կարողանում մատուցել մեր ազգին. Լարախաղաց
Օդի մեջ պիրկ ձգված պարանի վրա խաղալու արվեստը՝ լարախաղացությունը, որը դեռ միջնադարյան Հայաստանում էր հայտնի, այսօր կորում է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ՀՀ մշակութի գործիչ, լարախաղաց-աճպարար, գրող Վլադիմիր Հակոբյանը ահազանգեց. «Մեր եզակի արվեստն այսօր չենք կարողանում մատուցել մեր ազգին, հին ազգային ավանդույթը կորում է»։
Նա նշեց, որ ամսական 15-20 ելույթ  պետք է կազմակերպվի քաղաքներում, գյուղերում, որպեսզի գոյատևի արվեստի այս տեսակը, տարածվի, նաև ցանկացողներ լինեն զբաղվել լարախաղացությամբ։
«Մշակույթի նախարարությունը քաղաքապետարանի հետ պետք է լիարժեք պայմաններ  տա ազգային արվեստը ցանկացած տեղ ցուցադրելու համար»,- ասաց Վ. Հակոբյանը։
Նրա խոսքով, մշակույթի ոլորտում աշխատող անձնավորությունները միայն դիպլոմ ունեն, մշակույթի բոլոր ճյուղերից չեն հասկանում։
«Մեզ մոտ չի զարգանում լարախաղացությունը, որովհետև պայմաններից ելնելով՝ մարդիկ չեն կարող գնալ անվճար ելույթներ ունենալ։ Ֆինանսավորում չկա, կադրեր էլ չկան։  Սակայն եթե պետությունը խթանի, կզարգանա այս ժանրը։ Երբ կրկեսը բացվի, հնարավոր է գան ցանկացողներ, նրանց միջից գտնենք կադրեր, ովքեր կկարողանան զբաղվել լարախաղացությամբ։ Ես պատրաստ եմ նրանց սովորեցնել»,- ասաց Վ. Հակոբյանը։
Նա նաև նշեց, որ լարախաղացությունը պետք է ընդգրկվի պետական մշակութային ծրագրերում։
«Հարյուրավոր երգիչներ կան, պարի խմբեր, որոնց տեղ են տալիս, բայց լարախաղացությունն այսօր տեղ չունի, որովհետև չեն հասկանում, անուշադիր են»,- հավելեց ՀՀ մշակութի գործիչը։
Panorama.am-ը նաև հետաքրքրվեց, թե որտե՞ղ է ելույթ ունենում, մեկ ելույթի համար որքա՞ն են վճարում։ Նա ասաց, ու հրավերներ է ստանում Հայաստանի տարբեր շրջաններից, Արցախից, հիմնականում քաղաքների, ազգային տոներին, ծիսակատարություններին։ Իսկ վճարը կախված է հեռավորությունից։
«Ութ տարի էլ խաղալու եմ, որ դառնամ 80 տարեկան և աշխարհին ապացուցեմ, որ մեր հայոց երկրին ամեն ինչից առաջ կարևորում է արվեստը, մշակույթը։ Ափսոս մեր տաղանդները կորչում են հղփացած որոշ շրջապատի մեջ։ Բայց արվեստի, մշակույթի մարդկանց պետք է շատ գնահատել»,- նշեց Վ.Հակոբյանը։

Канатоходец В. Акопян: У нас нет возможности представить уникальное искусство армянскому народу
Искусство игры на натянутом в воздухе канате – хождение по канату, которое было известно ещё во времена Средневековой Армении, сегодня теряется. В беседе с корреспондентом Panorama.am деятель культуры РА, канатоходец, писатель Владимир Акопян сообщил: «Мы не можем представить наше уникальное искусство нашему народу, древние народные традиции забываются, теряются».
Он отметил, что ежемесячно необходимо организовывать и проводить по 15-20 выступлений в городах, селах, чтобы данный вид искусства продолжал существование и распространился, а также появились желающие заниматься хождением по канату.
«Министерство культуры вместе с мэрией Еревана должны предоставить полноценные условия для представления национального искусства в любом месте», – отметил В. Акопян.
По его словам, личности, работающие в сфере культуры, имеют лишь диплом о высшем образовании, однако при этом ничего не понимают о всех отраслях культуры.
«У нас не развивается хождение по канату, поскольку исходя из условий – люди не могут бесплатно выступать. Нет финансирования, кадров также нет. Однако, если государство будет стимулировать, поддерживать, то данный жанр будет развиваться. Когда откроется цирк, возможно, туда придут работать желающие и среди них нам удастся найти кадры, которые смогут заниматься хождением по канату. Я готов их обучить», – отметил В. Акопян.
Он также отметил, что хождение по канату необходимо включить в государственные культурные программы.
Корреспондент Panorama.am также поинтересовался, где он выступает, и сколько платят за одно выступление. В. Акопян ответил, что получает приглашения из различных областей Армении, Арцаха, в основном в дни празднования дня города, национальные праздники и церемонии. А плата зависит от расстояния.
«Буду играть ещё 8 лет, пока мне не исполнится 80 и докажу миру, что Армения прежде всего ценит искусство, культуру. Жаль, наши таланты теряются. Но людей искусства, культуры необходимо ценить», – отметил В. Акопян.