Փոխնախարար. Կարծում եմ, լոլիկի բարձր գինը հիմնավորված չէ
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանի կարծիքով, խանութներում լոլիկի բարձր գինը հիմնավորված չէ։
«Մենք սովոր ենք, որ տարվա այս ժամանակահատվածում լոլիկի գինը լինի 120-150 դրամ։ Իհարկե, ավելի լավ ապրանքային տեսք ունեցող ապրանքն ունեցել է ավելի բարձր գին՝ 250-300 դրամ։ Բայց ոչ 700-800 դրամ, մենք գործնականում նման իրավիճակ չենք ունեցել, այսօրվա գործող գները հիմնավորված չեն»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փոխնախարարը։
Նա չի բացառում, որ վերավաճառողներն օգտվում են առիթից։
«Ուղղակի անհամեմատելի են մեծածախ ու մանրածախ գները, որոնք կան հատկապես սուպերմարկետներում»,-նշեց Պետրոսյանը, միաժամանակ չնշելով, թե որքան պետք է լիներ լոլիկի իրատեսական գինը, հաշվի առնելով այս տարվա եղանակային պայմանները։
Չնայած գներին` նախարարությունում չեն պատրաստվում դիմել տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով կամ էլ պետական այլ մարմնի։
«Մինչև խնդիրներով փորձեն զբաղվել ու լուծումներ տան... Նախ իհարկե դա շատ բարդ կլինի, որովհետև  շուկայի վրա շատ դժվար է վերահսկողության իրականացումը, քանի որ տասնյակ հազարավոր տնտեսվարողներ կան։ Բնական է, որ որևէ մեկը չի կարող գյուղացուն գին պարտադրել»,-ասաց Պետրոսյանը։
Նա կարծում է, մինչև ուսումնասիրություններն ավարտվեն,  գնահատականներ տրվեն, լոլիկի սեզոնն էլ կավարտվի։
Նախարարության ներկայացուցչի խոսքով, լոլիկի առաջարկը զգալիորեն կրճատվել , քանի որ  դաշտերը չորացել են, բերքը փչացել է շոգի ու ջրի պակասի հետևանքով, բացի այդ էլ նախորդ տարվա համեմատ լոլիկի ցանքատարածություններն էլ են կրճատվել։
«Նախորդ տարվա համեմատ մոտ 1500 հա նվազել են ցանքատարածությունները։ Դեռ վաղ գարնանից անհանգստություն կար, որ ջրամբարներում ջրի խնդիր կա, խնդիրը գնալով սրվեց։ Գյուղացիական տնտեսություններն էլ այդ մտավախությամբ չմշակեցին, քանի որ լոլիկը բավականին մեծ ջրի պահանջարկ ունի։ Լոլիկի ցանքերը ոռոգվում են 18-20 անգամ, իսկ այս տարվա շոգի պայմաններում՝ ավելի շատ»,-մանրամասնեց փոխնախարարը։
Նրա խոսքով, դաշտերի չորացմանը նպաստել է նաև ցերեկային ու շոգ ժամերին ջրելը, դրա հետևանքով բույսը շոգեխաշվել է։ Պետրոսյանը հիշեցնում է, որ արտահանվում է ջերմատների լոլիկը, քանի որ բաց դաշտում աճած պոմիդորի ապրանքային տեսքն առանձնապես լավը չէ, բացի այդ էլ փոխադրելու համար պիտանի չէ։
«Այսօր շուկայում նաև մեծ քանակությամբ ջերմատնային լոլիկ կա։ Իհարկե, ապրանքային տեսքով ջերմատնային լոլիկն է լավ, սակայն համային հատկանիշներով, անկասկած բաց դաշտի լոլիկը գերազանցում է»,-ներկայացրեց փոխնախարարը։
Պաշտոնյան հիշեցնում է, և նախարարը, և ինքն աշխատանքի են անցել այն ժամանակ, երբ  ցանքն ավարտված էր կամ այդ փուլում էր, ուստի ընթացիկ տարվա ցուցանիշների վրա հնարավոր չէր որևէ կերպ ներգործել։
«Նախարարն էլ ասաց, եթե կան հաջողություններ, մեզ չենք վերագրում, եթե կան խնդիրներն էլ, մեզ չեն առնչվում։ Մենք հիմա դնում ենք եկող տարվա բերքի հիմքերը։ Հիմա մենք լուրջ փոփոխություններ ենք կատարում մի քանի ծրագրերում, որոշ ծրագրեր ընհանրապես չեն շարունակվի ցածր արդյունավետության պատճառով՝ օրինակ դիզվառելիքի, պարարտանյութի, սերմացուի սուբսիդավորումը։ Հիմա նոր ծրագրեր են մշակվում, կարծում եմ, դրանք կլինեն ավելի հասցեկան, հնարավորություն կստեղծվի, որ մեր գյուղացին շահագրգռված կլինի զբաղվել հողագործությամբ, ոչ թե հակառակը, որ տարեցտարի հեռանում է հողից»,-ասաց Պետրոսյանը։
Նրա ներկայացրած տվյալներով, Հայաստանում վարելահողերի 1/3-ը չի մշակվում, իսկ մյուսներն էլ ոչ բարձր արդյունավետությամբ են օգտագործվում։ Պետրոսյանը վստահ է՝ նոր ծրագրերը իրավիճակը կմեղմացնեն։

Заместитель министра сельского хозяйства Армении назвал необоснованными высокие цены на томаты
Заместитель министра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян считает необоснованными высокие цены на томаты в магазинах.
«Мы привыкли, что в это время года цены на томаты варьируются в пределах 120-150 драмов за 1 кг. Конечно, имеющая лучший товарный вид продукция стоила гораздо дороже – 250-300 драмов. Но никак не 700-800 драмов, у нас на практике подобной ситуации не было, сегодняшние цены не являются обоснованными», – сказал замглавы Минсельхоза в беседе с корреспондентом  Panorama.am.
При этом он не исключает, что перекупщики пользуются ситуацией.
«Розничные и оптовые цены просто несопоставимы, особенно речь о супермаркетах», – отметил Петросян, при этом не уточнив, какой должна была быть реалистичная цена, с учетом существующих погодных условий.
Несмотря на цены, в министерстве не собираются обращаться в государственную комиссию по защите экономической конкуренции или в иные госорганы.
«Пока попытаются заняться проблемами и найти решения… Во-первых, конечно, это будет очень сложно, поскольку непросто осуществлять контроль над рынком, ведь существуют десятки тысяч хозяйствующих субъектов. Естественно, что никто не может навязать цену фермеру», – указал Петросян.
По его мнению, пока исследования завершатся, будут даны оценки, завершится и сезон томатов.
По словам представителя министерства, предложение на рынке томатов значительно сократилось, поскольку из-за засухи и нехватки воды урожай испортился. Кроме того, по сравнению с минувшим годом, сократились и посевные площади.
«По сравнению с минувшим годом, на 1500 га сократились посевные площади. Еще с ранней весны была обеспокоенность касательно нехватки воды в водоемах , проблема со временем обострилась. Фермеры же, имея опасения в этой связи, решили не выращивать томаты в этом году, поскольку они нуждаются в довольно большом количестве оросительной воды. Посевы томатов орошаются 18-20 раз, а в установившуюся в этом году жару – еще больше», – пояснил замглавы Минсельхоза Армении.
По его словам, высыханию полей способствовало также орошение в дневные жаркие часы, вследствие этого растения испортились. Петросян напомнил, что экспортируются выращенные в теплицах томаты, поскольку товарный вид выращенных на открытом поле помидоров не особо хорош, кроме того, они непригодны при транспортировке.
«На рынке сегодня также присутствует большое количество тепличных томатов. Конечно, товарный вид у них лучше, однако по вкусовым качествам, выращенные на поле помидоры, несомненно,  их превосходят», – сказал заместитель министра.
При этом Петросян напомнил, что и он, и министр приступили к работе, когда посев закончился или находился на завершающемся этапе, посему повлиять на показатели текущего года не удалось.
«Министр также сказал: если есть успехи, мы не будем приписывать их себе, если есть какие-то проблемы, они не связаны с нами. Теперь мы закладываем основы для урожая предстоящего года. Сейчас мы производим серьезные изменения в ряде программ, некоторые из них не будут продолжены из-за низкой эффективности, например, субсидирование дизельного топлива, удобрений, семян. Сейчас разрабатываются новые проекты, я думаю, они будут более адресными, будут созданы возможности, чтобы наши фермеры были заинтересованы в том, чтобы заниматься сельским хозяйством, а не наоборот», – сказал Петросян.
По его данным, 1/3 земель в Армении не обрабатывается, а другие используются с невысокой эффективностью. Петросян уверен, что новые программы смягчат ситуацию.