Կոնվերս բանկը՝ երևանյան երաժշտական միջազգային փառատոնի հովանավոր
Կոնվերս Բանկը սեպտեմբերի 10-ին մեկնարկած Ամենամյա Երևանյան միջազգային 12-րդ փառատոնի գլխավոր հովանավորն է: Այս տարի փառատոնը նվիրված Է Երևանի 2800-ամյակին:
Միջազգային երաժշտական փառատոնին աջակցությամբ Կոնվերս Բանկը իր հերթական ներդրումն է կատարում մշակույթի ոլորտի խրախուսման, զարգացման հարցում:
«Սա Կոնվերս Բանկի 25-ամյակի միջոցառումների շրջանակներում կարևորագույն միջոցառումն է: Մենք վստահ ենք, որ մշակույթը, արվեստը այն կարևորագույն ոլորտներն են, որոնք սերունդներ են կրթում ու դաստիարակում, անհատականություններ ձևավորում: Այս առումով վստահ ենք, որ հասարակություն-բիզնես համագործակցության ձևաչափը մշակույթի և արվեստի հանրայնացման առումով ամենաարդյունավետներից է : Եվ այս գիտակցմամբ արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ մասնակցում ենք մշակույթի և արվեստի խրախուսման տարբեր նախագծերի», -ասաց Կոնվերս Բանկի Գլխավոր Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Կոնվերս Բանկի մշակութային նախաձեռնություններից առանձնացվել են Մոնսարատ Կոբալյեյի այցը Հայաստան և Արցախ, Աստոր Պիացոլայի հանրահռչակ «Մարիա դե Բուենոս Այրես» օպերա տանգոյի բեմադրությունը, Բարբոզա տրիոյի երևանյան համերգները:
Նշենք, որ ամենամյա փառատոնային ծրագիրը կներառի 7 սիմֆոնիկ և 2 կամերային համերգներ, 1 օպերային ներկայացում, ինչպես նաև 2 մենահամերգ: Ի թիվս շատ ստեղծագործությունների, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կներկայացնի նաև համաշխարհային պրեմիերաներ: Տեղի կունենան դասական երաժշտության երեկոներ: Փառատոնը կեզրափակվի հոկտեմբերի 25-ին՝ Ջ. Պուչինիի «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերայի բեմադրությամբ, որը կկայանա Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
Փառատոնի բոլոր համերգները կղեկավարի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:

Конверс Банк является генеральным спонсором 12-го ежегодного Ереванского международного фестиваля, начавшегося 10-ого сентября. В этом году фестиваль посвящен 2800-летию Еревана.
Согласно релизу, оказывая содействие Международному музыкальному фестивалю, Конверс Банк вносит свой очередной вклад в развитие и продвижение сферы культуры.
«Это самое важное мероприятие в рамках мероприятий, посвященных 25-летию Конверс Банка. Мы убеждены, что культура и искусство - наиважнейшие сферы, которые образовывают и воспитывают поколения и формируют личности. В этой связи мы уверены, что формат сотрудничества между обществом и бизнес-сектором является одним из самых эффективных форматов с точки зрения популяризации культуры и искусства; благодаря осознанию этого, мы уже более двух десятилетий принимаем участие в различных проектах, способствующих развитию культуры и искусства» – отметил Генеральный исполнительный директор Конверс Банка Артур Акопян.
Среди инициатив Конверс Банка в сфере культуры следует выделить визит Монсеррат Кабалье в Армению и Арцах, постановку знаменитой оперы Астора Пьяццоллы «Мария де Буэнос-Айрес» и ереванские концерты трио Барбозы.
Отметим, что программа ежегодного фестиваля будет состоять из 7-и симфонических и 2-х камерных концертов, 1-ого оперного спектакля, а также 2-х сольных концертов. Наряду со многими другими произведениями, Национальный филармонический оркестр Армении представит также мировые премьеры. Пройдут вечера классической музыки. 25-ого октября фестиваль завершит постановка оперы Дж. Пуччини «Мадам Баттерфляй», которая состоится в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал. Спендиаряна.
Все концерты в рамках фестиваля пройдут под руководством художественного руководителя и главного дирижера Национального филармонического оркестра Армении Эдуарда Топчяна.