Կոնվերս բանկը՝ երևանյան երաժշտական միջազգային փառատոնի հովանավոր
Կոնվերս Բանկը սեպտեմբերի 10-ին մեկնարկած Ամենամյա Երևանյան միջազգային 12-րդ փառատոնի գլխավոր հովանավորն է: Այս տարի փառատոնը նվիրված Է Երևանի 2800-ամյակին:
Միջազգային երաժշտական փառատոնին աջակցությամբ Կոնվերս Բանկը իր հերթական ներդրումն է կատարում մշակույթի ոլորտի խրախուսման, զարգացման հարցում:
«Սա Կոնվերս Բանկի 25-ամյակի միջոցառումների շրջանակներում կարևորագույն միջոցառումն է: Մենք վստահ ենք, որ մշակույթը, արվեստը այն կարևորագույն ոլորտներն են, որոնք սերունդներ են կրթում ու դաստիարակում, անհատականություններ ձևավորում: Այս առումով վստահ ենք, որ հասարակություն-բիզնես համագործակցության ձևաչափը մշակույթի և արվեստի հանրայնացման առումով ամենաարդյունավետներից է : Եվ այս գիտակցմամբ արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ մասնակցում ենք մշակույթի և արվեստի խրախուսման տարբեր նախագծերի», -ասաց Կոնվերս Բանկի Գլխավոր Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Կոնվերս Բանկի մշակութային նախաձեռնություններից առանձնացվել են Մոնսարատ Կոբալյեյի այցը Հայաստան և Արցախ, Աստոր Պիացոլայի հանրահռչակ «Մարիա դե Բուենոս Այրես» օպերա տանգոյի բեմադրությունը, Բարբոզա տրիոյի երևանյան համերգները:
Նշենք, որ ամենամյա փառատոնային ծրագիրը կներառի 7 սիմֆոնիկ և 2 կամերային համերգներ, 1 օպերային ներկայացում, ինչպես նաև 2 մենահամերգ: Ի թիվս շատ ստեղծագործությունների, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կներկայացնի նաև համաշխարհային պրեմիերաներ: Տեղի կունենան դասական երաժշտության երեկոներ: Փառատոնը կեզրափակվի հոկտեմբերի 25-ին՝ Ջ. Պուչինիի «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերայի բեմադրությամբ, որը կկայանա Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
Փառատոնի բոլոր համերգները կղեկավարի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:

Converse Bank is the general sponsor of the 12th Annual Yerevan International Music Festival that kicked off on September 10. This year the festival is dedicated to the 2800th anniversary of Yerevan.
Supporting the International Music Festival, Converse Bank makes another contribution to the development and promotion of the cultural sector, the bank said in a press release.
“This is the most important event within the framework of Converse Bank’s 25th anniversary events. We are convinced that culture and art are the very important sectors that educate and mold generations, shape individuals. In this regard, we are confident that the format of society-business cooperation in terms of popularizing culture and art is one of the most effective formats, and with this understanding we have been participating in different projects promoting culture and art for above two decades,” said Artur Hakobyan, the bank’s Chief Executive Officer.
The most distinguished cultural initiatives of Converse Bank include Montserrat Caballé’s visit to Armenia and Artsakh, performance of Astor Piazzolla’s famous tango opera “Maria de Buenos Aires”, and Yerevan concerts by Barboza trio.
The program of the annual festival features 7 symphonic and 2 chamber concerts, 1 opera performance, and 2 solo concerts. Among many works, the Armenian National Philharmonic Orchestra will also perform world premieres. Classical music evenings will be held. The festival will close on October 25, with performance of G. Puccini’s opera “Madama Butterfly”, which will take place at the National Academic Theater of Opera and Ballet after A. Spendiaryan.
All concerts of the festival will be headed by Eduard Topchyan, artistic director and principal conductor of the National Philharmonic Orchestra.