«Մենք չենք կարող արգելել ընդհանրապես շինարարությունը Երևանի կենտրոնում, իրատեսական չէ ու սխալ է։ Բայց պետք է հասկանանք, որ կենտրոնում նոր բազմահարկ բնակելի շենքեր կառուցելու արդեն իսկ տեղ ու հնարավորություն չկա»,- «Մեդիա կենտրոնում» «Երևանի ճարտարապետական դիմագիծն ու կառուցապատման խնդիրները. ի՞նչ լուծումներ են առաջարկում թեկնածուները» թեմայով քննարկմանն ասաց «Իմ քայլը» դաշինքի ավագանու թեկնածու, ճարտարապետ Արսեն Կարապետյանը։
Նա նշեց, որ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել հանրային տարածքներին, մշակութային օբյեկտներին, որոնք պետք է պահպանվեն, պետք է քաղաքաշինական կառավարման սկզբունքը փոխել։
«Գլխավոր հատկագիծն իրենով որպես փաստաթուղթ բավականին հնացած գործիք է, չի արտացոլում բոլոր խնդիրները։ Պետք է կամաց-կամաց անցնենք զոնինգի գաղափարին, երբ որ քաղաքի ամեն մի հատված ունի իր սահմանափակումներն ու հնարավորությունները։ Պետք է աշխատենք այնպես, որ ներդրողը հասկանա, որ մասում ինչ կարող է անել։ Բնակիչների ու ներդրողների միջև արհեստածին կոնֆլիկտը չպետք է լինի։ Իրականում այդ կոնֆլիկտի մեղավորը քաղաքային իշխանություններն են, ոչ թե ներդրողները»,- ասաց ճարտարապետը։
Նա ընդգծեց, որ պետք է ունենալ քաղաքի ընդհանուր զարգացման ծրագիր, որպեսզի հասկանալի լինի, թե ինչպիսի քաղաք են ուզում ունենալ ապագայում, բոլոր փաստաթղթերը պետք է լինեն այդ գլխավոր ծրագրի ածանցյալը։
«Երևանի հանրություն» դաշինքից ճարտարապետ Արմինե Ղազարյանն ասաց, որ առաջիկա տարիների ընթացքում Երևանի կենտրոնում չպետք է թույլատրվի կառուցապատում։
«Գլոբալ առումով քաղաքն ունի գլխավոր հատակագիծ։ Դրանից ավելի կարևոր փաստաթուղթ չպետք է լինի, որևէ մեկը չի կարող գլխավոր հատակագծին հակառակ գնալ, ինչպես արվել է տարիներ շարունակ։ Պետք է մի անգամ էլ վերանայվի և վերամշկավի գլխավոր հատակագիծն ու սրբորեն հետևեն դրան»,- ասաց Ա. Ղազարյանը։
«Ռեֆորմիստների» կուսակցությունից Ռուբեն Ջեբեյանն ասաց, որ Երևանի կենտրում քիչ են մնացել հին շինությունները, որոնք պետք է անպայման պահպանվեն, վերականգնվեն։
«Դա, իմ կարծիքով, հնարավոր է անել ոչ միայն քաղաքապետարանի կողմից առաջարկվող ծրագրերով, այլ մեր գործարարների հետ մշակել համատեղ ծրագրեր»,- նշեց նա։
«Լույս» դաշինք Անի Սամսոնյանը կարևորեց Երևանի կենտրոնի բեռնաթափումը։
«Սա խոսում է այն մասին, որ Երևանում համայնքային համաչափ զարգացման կառավարումն արդյունավետ չի եղել։ Մեր նախընտրական ծրագրում կետ կա, առաջարկվում է ստեղծել Քաղաքաշինության օրենսգիրք, այսինքն ոչ թե փոփոխել Քաղաքաշինության մասին օրենքը, այլ ստեղծել օրենսգիրք։ Մեր գործունեության ընթացքում հասկացանք, որ կան օրենսդրական բացեր, կա օրենքի ցածր կիրառելիութուն, կան օրենքներ, կառավարության որոշումները, որոնք համակարգված չեն»,- նշեց ավագանու թեկնածուն։
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունից Արգիշտի Գևորգյանը նույնպես նշեց, որ Երևանի կենտրոնում պետք է սահմանափակվի շինարարությունը, սակայն կան խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն շինարարությամբ, օրինակ՝ ավտոկայանատեղիների խնդիրը։ Նրա խոսքով, պետք է ունենալ Երևանի ռազմավարություն, թե ինչպիսի Երևան են ուզում տեսնել 50-100 տարի հետո։
«Հայք» կուսակցությունից Հակոբ Սիմոնյանի կարծիքով, Երևանում կառուցումն ու նածագծումն այնպես պետք է լինի որ հնարավորինս երևա Արարատ լեռը։ Նա նաև նշեց, որ պետք է պարտադիր մշակել գլխավոր հատակագիծն այնպես, որ կարևոր տեղ հատկացվի պատմամշակութային արժեքներին։
«Երկիր Ծիրանի» կուսակցությունից Մարիամ Խաչատրյանն ասաց, որ ամբողջ Երևանը պետք է բաժանել զոնաների՝ ըստ իր ֆունկցիաների:
«Մենք առաջարկում ենք այնպիսի օրենք, որը կպարունակի կառուցապատման վերաբերյալ նորմերը, այսինքն՝ ճանապարհից ճանապարհ, շենքից շենք հեռավորություններն ինչքան պետք է լինի»,- նշեց նա։

«Мы не можем полностью запретить строительство в центре Еревана, это нереалистично и неправильно. Но мы должны понять, что в центре армянской столицы уже нет места и возможности для строительства новых многоэтажных жилых домов», – сказал сегодня на обсуждении в медиа-центре на тему «Архитектурный облик Еревана и проблемы застройки: какие решения предлагают кандидаты» кандидат в члены Совета старейшин Еревана от Блока «Мой шаг», архитектор Арсен Карапетян.
Он отметил, что большое внимание следует уделять общественным территориям, культурным объектам, которые необходимо сохранить, следует изменить принцип градостроительного управления.
«Генплан как документ – сам по себе довольно устаревший инструмент, он не отражает всех проблем. Мы должны постепенно перейти к идее зонирования территории (зонинга), когда каждая часть города имеет свои ограничения и возможности. Мы должны работать таким образом, чтобы инвестор мог понять, что он может сделать в той или иной части. Искусственного конфликта между жителями и инвесторами быть не должно. На самом деле виной за конфликт является городская власть, а не инвесторы », – сказал архитектор.
Он подчеркнул, что нужно иметь общую программу развития города, чтобы было понятно, какой город мы хотим иметь в будущем, все документы должны быть производными основной программы.
Архитектор Армине Казарян из Блока «Общественность Еревана» в свою очередь заявила, что в центре Еревана в ближайшие годы следует запретить застройку.
«В глобальном смысле город имеет генеральный план. Никакие более важные документы не должны существовать, никто не может пойти против генерального плана, как это происходило в течение многих лет. Необходимо еще раз пересмотреть и доработать генплан и свято следовать ей», – сказала А.Казарян.
Рубен Джебеян из партии «Реформисты» отметил, что в центре Еревана осталось мало старых зданий, их нужно непременно сохранить и реставрировать.
«Это, я думаю, возможность сделать не только предлагаемыми мэрией программами, но совместными программам с нашими предпринимателями», – сказал он.
Ани Самсонян из Блока «Луйс» («Свет») в свою очередь отметила важность разгрузки центра Еревана.
«Это говорит о том, что обеспечение сбалансированного развития общин в Ереване было неэффективным. В нашей предвыборной программе есть пункт: предлагается создать Кодекс градостроительства, то есть не вносить поправки в Закон Республики Армения " О градостроительстве", а создавать Кодекс. В ходе нашей деятельности мы поняли, что существуют законодательные пробелы, есть низкий уровень применения закона, есть законы, правительственные решения, которые не скоординированы», – сказала кандидат в члены Совета старейшин Еревана.
Аргишти Геворкян из АРФ «Дашнакцутюн» также отметил, что строительство должно быть ограничено в центре Еревана, но есть проблемы, которые необходимо решить посредством строительства, например, проблемы с парковкой. По его словам, необходимо разработать стратегию Еревана, понять, какой Ереван мы хотим видеть через 50-100 лет.
По мнению Акопа Симоняна из партии «Айк», проектирование и застройка в Ереване должны осуществляться так, что по возможности была видна гора Арарат. Он также отметил, что генплан должен быть разработан таким образом, чтобы важное место уделялось историко-культурным ценностям.
Мариам Хачатрян из партии «Еркир Цирани» указала, что Ереван должен быть разделен на зоны – в соответствии с функциями.
«Мы предлагаем закон, который будет содержать нормы касательно застройки, то есть путь от дороги, расстояние от здания до здания», – сказал он.