ՊՊԾ գնդի գրավման 13-րդ օրը՝ 2016 թվականի հուլիսի 30-ին սպանված 30-ամյա ոստիկան Յուրի Տեփանոսյանի հայրը՝ Վահրամ Տեփանոսյանն այսօր հայտարարել է՝ որդուն սպանել են ոչ թե ՊՊԾ գունդը գրաված խմբի անդամները, այլ ոստիկանները։
«Միանշանակ այո, սպանել են ոստիկանները։ Ինչ ասել եմ, իմ ասածին տեր եմ, երկրորդ միտք չի կարա լինի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Տեփանոսյանը։
Հարցին, թե ինչու է այդ մասին հայտարարում տեղի ունեցածից երկու տարի անց, նա պատասխանեց. «Օրենքները փոխվել են, հիմա նոր խոսում եմ, էն վախտ լրիվ ուրիշ օրենք էր, հիմա՝ ուրիշ։ Իմ համար օրենքը իշխանությունն է, էն ժամանակ ուրիշն էր, հիմա ուրիշ է»։
Հետաքրքրվեցինք, ավելի վաղ նրան ստիպե՞լ են լռել. «Ես հաջորդ դատին ելույթ կունենամ դատարանում, ամեն ինչ կասեմ»։
Հայրը չմանրամասնեց, թե ինչի արդյունքում է նման համոզման եկել, ասաց ամեն ինչի մասին կխոսի մանրամասն. «էդ էլ ես գիտեմ, կասեմ»։
Նա սրտնեղեց, որ իր հայտարարությունը նման արձագանք է ստացել այն պարագայում, երբ անցած տարիներին որևէ մեկը չի հետաքրքրվել, թե ինչպես ու ինչ պայմաններում են ապրում Տեփանոսյանի երեխաները՝ իր թոռները։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մարտի 28-ին հրապարկվել են ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ սպանված ոստիկանների դիակների փորձաքննության արդյունքները։ Դրանց համաձայն, Յուրի Տեփանոսյանի մահվան պատճառ է դարձել ողնուղեղի դիֆուզ վնասվածքային ախտահարումը՝ ողնաշարի պարանոցային հատվածի և գանգի դիմային հատվածի համակցված հրազենային, գնդակային, կույր վիրավորում ստանալու հետևանքով, որն անմիջական կապի մեջ է եղել մահվան հետ: Տեփանոսյանի մարմնի վրա հայտնաբերվել է նաև սալջարդ` կրծքավանդակի հետին մակերեսին, այն պատճառվել է սուր եզր ունեցող կույր առարկայով՝ նրա կենդանության օրոք՝ մահվանից անմիջապես առաջ։
Ոստիկանության աշխատակից Յուրի Տեփանոսյանի սպանության համար մեղադրանք էր առաջադրվել «Սասնա ծռեր» խմբավորման անդամ Սմբատ Բարսեղյանին:
Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած անձնական խիզախության և նվիրումի համար Յուրի Տեփանոսյանը 2016-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու պարգևատրվել է «Հասարակական կարգի գերազանց պահպանության համար» մեդալով, իսկ ՀՀ ոստիկանության պետի հրամանով նրան հետմահու շնորհվել է լեյտենանտի սպայական կոչում և պարգևատրվել է «Իրավակարգի ամրապնդման համար» մեդալով:
2016-ի դեկտեմբերին Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ և ոստիկանության պետի միջնորդությամբ՝ Երևանի քաղաքապետարանն անհատույց սեփականության իրավունքով բնակարաններ է հատկացրել զոհված ոստիկաններ Գագիկ Մկրտչյանի և Յուրի Տեփանոսյանի ընտանիքներին:

Отец убитого в ходе захвата полка ППС в Ереване полицейского Юрия Тепаносяна: Я хозяин своего слова!
Отец убитого на 13 день захвата полка ППС в Ереване – 30 июля 2016 года – 30-летнего служащего войск Полиции Армении Юрия Тепаносяна – Ваграм Тепаносян, сегодня заявил, что его сына убили не члены группы, захватившей полк, а сотрудники Полиции.
«Однозначно – да, его убили полицейские. Я хозяин своего слова, здесь не может быть второго мнения», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Ваграм Тепаносян.
На вопрос, почему он заявляет об этом спустя два года после событий, он ответил: «Законы изменились, поэтому говорю только сейчас. В то время действовали совершенно другие законы, сейчас – другие. Для меня закон – это власть, в то время была одна, сейчас другая».
Корреспондент поинтересовался, заставляли ли его молчать об этом в то время, на что он ответил: «На следующем заседании суда выступлю, расскажу обо всём».
Отец убитого Юрия Тепаносяна не пояснил, на основании чего пришел к подобному убеждению, сказав, что обо всём расскажет подробно: «Об этом я тоже знаю и расскажу».
Он выразил огорчение, что его заявление получило такой отклик в том случае, когда в прошлые годы никто не поинтересовался, как и в каких условиях живут дети Тепаносяна – его внуки.
В убийстве сотрудника Полиции Армении Юрия Тепаносяна обвинение было выдвинуто члену группы «Сасна црер» Смбату Барсегяну.
Группа «Сасна црер» рано утром 17 июля 2016 года проникла на территорию полка ППС в ереванском административном районе Эребуни, взяв в заложники представителей полиции, а позже и медработников. Здание полка ППС члены группы удерживали на протяжении двух недель. А 31 июля оставшиеся на территории полка члены группы сложили оружие и сдались властям.