Արցախի ԱԳՆ. Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի  սահմանին՝ Ակնա բնակավայրից դեպի արևելք ընկած հատվածում։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա)։
Արցախի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են  ԵԱՀԿ  ԳՆԱՆ դաշտային օգնական   Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա)  և   ԳՆԱՆ  անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի։
Դիտարկման առաքելությանը արցախյան կողմից ուղեկցել են Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

OSCE monitoring of Artsakh contact line passed as scheduled
In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), the OSCE Mission on Wednesday conducted a planned monitoring of the ceasefire on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the east from the settlement of Akna.
From the Artsakh Defense Army positions, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO), Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Mihail Olaru (Moldova).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO, and Simon Tiller (UK), Personal Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO.
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule, the Artsakh Foreign Ministry said in a statement.
From the Artsakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defense.