Հայաստանին թույլ չի տրվելու ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նոր թեկնածու առաջադրել. «Ժամանակ»
«Ժամանակ»-ի տեղեկություններով` առաջիկա օրերին Յուրի Խաչատուրովը կլքի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը: ՀԱՊԿ անդամ բոլոր չորս երկրների նախագահներն իրենց համաձայնությունն են տվել Խաչատուրովի հետկանչի Հայաստանի ղեկավարության դիմումին:
«Գրեթե կասկած չկա, որ Հայաստանին թույլ չի տրվելու այդ պաշտոնում նոր թեկնածու առաջադրել: Ավելի հավանական է, որ ՀԱՊԿ նոր քարտուղարը կլինի Բելառուսի ներկայացուցիչը, քանի որ ռոտացիայով Բելառուսն է հաջորդ թեկնածուին առաջադրելու»,-գրել է թերթը:
Թերթը չի բացառել, որ Յուրի Խաչատուրովը Միքայել Հարությունյանի պես կմնա Մոսկվայում և չի վերադառնա Հայաստան:

«Жаманак»: Армении не будет позволено выдвинуть нового кандидата на пост генсека ОДКБ
Газета «Жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что в ближайшие дни Юрий Хачатуров покинет пост генерального секретаря ОДКБ. Президенты всех четырех стран-членов ОДКБ дали свое согласие на заявление руководства Армении об отзыве Хачатурова.
«Почти нет сомнения в том, что Армении не будет позволено выдвинуть нового кандидата на эту должность. Более вероятно, что генеральным секретарем ОДКБ будет представитель Беларуси, поскольку по принципу ротации именно Беларусь должна выдвинуть следующего кандидата на этот пост», - пишет газета.
Издание не исключает, что Юрий Хачатуров, как и экс-министр обороны Микаел Арутюнян, останется в Москве и не вернется в Армению.