Ասա ինչպես է ապրում հաշմանդամը, ասեմ ինչ երկիր ես դու
Հայաստանում վերջին տարիներին փորձում են փոխել հատուկ կարիքներ  ունեցող անձանց նկատմամբ վերաբերմունքը։ Դրա մասին են խոսում հենց ոլորտում աշխատող ՀԿ-ների ներկայացուցիչները։ Այսօր փորձում են ներառական կրթություն զարգացնել, տարբեր կազմակերպություններ ու պետական հաստատություններ աշխատանքի են ընդունում  հաշմանդամություն ունեցող մեկ-երկու հոգու, ինչը ընդհանուր խնդիրն, իհարկե, չի լուծում:
Խորհրդային տարիներին հատուկ դպրոցներ ու հատուկ մասնագետներ կային, ովքեր գիտեին ինչպես ուսուցանել, որ կարիք ունեցող երեխաները հասնեն արդյունքի։ Այժմ ներառական կրթության օրինակներ են, երբ նույն դասարանում նույն մակարդակով դասավանդում է անց կացվում։
Խորհրդային շրջանի մասին շատ բան են ասում, բայց այն ժամանակ կային ոչ միայն հատուկ դպրոցներ, այլև հատուկ արհեստակցական ուսումնարաններ և հատուկ աշխատավայրեր՝ հարմարեցված հատուկ կարիքներով մարդկանց՝ օգնելու և արհեստ յուրացնել, և կիրառել, և վաստակել։
Ինչպե՞ս է այնժամ։
Շատերն իրենք են փորձում իրենց համար որևէ աշխատանք «հորինել», որևէ արհեստ սովորել, որպեսզի և գումար աշխատեն, և ինտեգրվեն հասարակությանը։ Առաջին  և երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձիք այսօր ևս  ուսումնարաններում սովորում են անվճար հիմունքներով։  Նրանք արհեստ են սովորում, այն վերածում գործի, սակայն արդյո՞ք կարողանում են դրանք վաճառել։
Panorama.am-ը հետաքրքրվեց «Ունիսոն» կազմակերպությունից, թե արդյո՞ք Հայաստանում կան կազմակերպություններ, որոնք և արհեստ են սովորեցնում հաշմանդամություն ունեցող անձանց, և զբաղվում նրանց պատրաստած իրերի վաճառքով։
«Ունիսոն» կազմակերպության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Մարինա Չալիկյանը նախ ասաց, որ արվեստ սովորելու հարցում հաշմանդամություն ունեցող անձիք խնդիրներ չունեն, ուսումնարաններ են հաճախում, նաև կան ուսումնական կենտրոններ, որոնք նրանց համար ուսոցողական ծրագրեր են իրականացնում։ Նրա խոսքով, կան մարդիկ, ովքեր տարբեր անհատների մոտ են սովորում, իրենք իրենցով են սովորում։
«Սակայն ամենամեծ խնդիրը սպառումն է։  Մարդկանց մոտ ստերիոտիպ կա, որ եթե հաշմանդամություն ունցող  անձի արած գործ է, կարող է վատ որակի լինել»,- ասաց նա։
Վանաձորում գործում «Apricot» ընկերությունը, ստեղծում են տարբեր հուշանվերներ, արծաթե իրար։ Ընկերության ղեկավարը մասնագիտությամբ տնտեսագետ Գայանե Խաչատրյանն է։ Ընկերությունն ունի 40 աշխատող, նրանց 95 տոկոսը հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ են։
«Ովքեր չեն տիրապետում, մենք սովորեցնում ենք, ունենք մասնագետներ։  Մեր պատրաստած իրերը մենք տալիս ենք խանութներին վաճառելու»,- Panorama.am-ին ասաց Գ. Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, աշխատողները 25-40 տարեկան մարդիկ են, որոնց մեծ մասը հաշմանդամություն ունենալու պատճառով չեն հաճախել դպրոց, գրեթե տանից դուրս չէին գալիս։
«Հենց սկզբից որոշեցի, որ ինձ մոտ աշխատելու են հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ։ Ուղղակի ուզում եմ օգնել նրանց։  Երբ նոր էի սկսել այս գործը, մեքենա էի վարձել, տանում-բերում էր նրանց։ Հետո ծնողներն էին տանում-բերում, այսօր նրանք արդեն միայնակ են տանից դուրս գալիս, գնում սրճարան, լիարժեք կյանքի են վերադառնում։ Մտավոր խնդիրներով աշխատողներ էլ ունենք։ Ինձ մոտ աշխատող մարդիկ այս ընթացքում  շատ-շատ են փոխվել»,- ասաց Գ. Խաչատրյանը։
Լուսանկարները՝ Apricot - Armenian Handmade Souvenirs ֆեյսբուքյան էջից և  հատուկ կարիքներ ունեցողների արհեստագործական իրերին հատկացված վաճառք-էջից։

Скажи, как живет человек с инвалидностью – скажу, какой страной ты являешься
На проблеме вновь сконцентрировались после страницы, на которой на продажу выставлены вещи, изготовленные людьми с особыми потребностями.
В Армении в последние годы пытаются изменить отношение к людям с особыми потребностями. Об этом говорят сами представители работающих в сфере общественных организаций. Сегодня пытаются развивать инклюзивное образование, различные организации и государственные учреждения принимают на работу одного-двух человек с инвалидностью, что проблему в целом, конечно, не решает.
В советские годы были специальные школы и особые специалисты, которые знали, как преподавать, чтобы дети с особыми потребностями достигли успеха. Теперь примерами инклюзивного образования являются те, когда преподавание ведется в одном и том же классе на одном и том же уровне.
О советском периоде говорят многое, но тогда были не только специальные школы, но и специальные ремесленные техникумы и специальные рабочие места, приспособленные для людей с особыми потребностями, чтобы помогать и освоить ремесло, и применять его, и зарабатывать.
Как все обстоит?
Многие сами пытаются «изобрести» какую-то работу для себя, научиться какому-то ремеслу, чтобы и деньги заработать, и интегрироваться в общество. Люди с инвалидностью первой и второй групп сегодня также учатся в училищах на бесплатной основе. Они учатся ремеслам, превращают их в дело, но удается ли им продавать изготовленное?
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у организации «Унисон», есть ли в Армении организации, которые и обучают ремеслу людей с инвалидностью, и занимаются продажей изготовленных ими вещей.
Ответственная по связям с общественностью организации «Унисон» Марина Чаликян указала, что люди с ограниченными возможностями не имеют проблем в вопросе обучения ремеслу, посещают профессиональные училища, а также имеются образовательные центры, которые реализуют для них обучающие программы. По ее словам, есть люди, которые учатся у частных лиц, занимаются самообучением.
«Но самой большой проблемой является реализация. У людей есть стереотип: если это работа человека с инвалидностью, качество может быть плохим», – сказала она.
В Ванадзоре действует компания «Apricot», изготавливают различные сувениры, серебряные изделия. Руководитель компании – Гаяне Хачатрян, экономист по специальности. Число сотрудников компании – 40, 95% из них – люди с инвалидностью.
«Кто не владеет, мы обучаем, у нас есть специалисты. Изготовленные нами изделия мы поставляем в магазины – на продажу», – сказала Panorama.am Г.Хачатрян.
По ее словам, сотрудникам 25-40 лет, большинство из которых из-за ограниченных возможностей не посещали школ, почти не выходили из дома.
«С самого начала я решила, что у меня будут работать люди с инвалидностью. Я просто хочу им помочь. Когда я только основала это дело, наняла машину, чтобы их перевозить. Позже родители их привозили, сейчас они самостоятельно выходят из дома, идут в кафе, возвращаются к полноценной жизни.  У нас также есть работники с умственными проблемами. В течение этого периода люди, которые работают со мной, сильно изменились», – отметила Г.Хачатрян.
Գ. Խաչատրյանը։
Фото – со страницы Apricot - Armenian Handmade Souvenirs и страницы по продаже изделий людей с особыми потребностями