Վարչապետ. Հայաստանի շահերը պաշտպանողի աթոռն այլևս ազատ չէ
Մի շարք պայմանագրեր ուսումնասիրելով` հասկանում ենք, որ հայաստանցի պաշտոնյաները հանդես են եկել անձնական, կլանային և, թույլ տվեք ասել, մաֆիոզ շահերից: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպության (MEDEF) անդամների հետ հանդիպումանը։
«Եվ այս իրավիճակները պարզելու համար պետք է հասկանանք հարցերը, գտնենք պատասխանները, հակառակ դեպքում կունենանք վերնագիր առանց բովանդակության: Մենք ուզում ենք ազնվացնենք մեր հարաբերություններն ընկերությունների հետ: Հասկանում ենք, որ յուրաքանչյուր ընկերություն պետք է պաշտպանի իր շահերը, բայց ուզում ենք ընդգծել, որ Հայաստանի շահերը պաշտպանողի աթոռն այլևս ազատ չէ: Եթե ամեն ինչ այսպես շարունակվի, նաև այդ ընկերությունների գործունեության հեռանկարները մշուշոտ կլինեն. առաջացել են փոսեր, որոնցից համատեղ պետք է դուրս գանք»,- նշել է վարչապետը:
Վարչապետի աշխատակազմի փոխանցմամբ, անդրադառնալով կառավարության տնտեսական տեսլականին` Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ գործադիրի նպատակն է Հայաստանն ագրարային երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի:
«Եվ սա ընդամենը ամբիցիա չէ, որովհետև նրանք, ովքեր գիտեն Հայաստանը, գիտեն, որ այդպիսի կառուցվածք ունեցող տնտեսության համար մեծ մարդկային ռեսուրս կա և դրա նախադրյալները ստեղծված են: Վերջերս հրապարակված Գլոբալ ինովացիոն զեկույցում այս հանգամանքը հստակ ընդգծված է: Հայաստանն ինովացիաների մակարդակով այսօր գտնվում է ցածր տեղում, իսկ մարդկային ինովացիոն ընդունակությունների առումով շատ բարձր տեղում է: ՏՏ ոլորտը Հայաստանում դինամիկ զարգանում է. արդեն իսկ տարբեր ընկերություններ հետաքրքրություն ունեն գործունեություն ծավալելու մեր երկրում բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի ոլորտում: Մենք բոլոր ներդրողներին հրավիրում ենք մասնակցելու այն թռիչքին, որին պատրաստվում է Հայաստանի Հանրապետությունը»,- ասել է վարչապետը։
Նա երաշխավորել է, որ ՀՀ կառավարությունը հակված է բոլոր խնդիրները լուծել բաց, անկեղծ, ազնիվ երկխոսության պայմաններում, որովհետև Հայաստանում տնտեսական ցանկացած գործունեության հաջողությունը Հայաստանի կառավարության, Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի հաջողությունն է:
«Ուզում եմ հավաստիացնել, որ հարաբերությունների այն ձևը, որ կունենա որևէ ներդրող ՀՀ կառավարության հետ, երկխոսությունն է, ազնվությունը և օրինականությունը: Մենք այդ վստահությունը որևէ գումարի և որևէ նյութական արժեքի հետ չենք փոխի, որովհետև ընդհանրապես աշխարհում չկա այնքան փող և ոսկի, որ համարժեք լինի այն արժեքին, որ ստեղծվել է մեր հեղափոխության արդյունքում: Այս իրավիճակը մեծ հնարավորություն է բոլորիս համար, և համոզված եմ, որ այն չի արժեզրկվի, չի մսխվի և չի կորսվի: Եվ ուրեմն բոլորիդ հրավիրում եմ մեծ երկխոսության մեծ ապագայի մասին»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: Место защитника интересов Армении больше не является вакантным
Продолжается рабочий визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна во Францию. Во второй день своего визита глава правительства встретился с членами организации «Движение предприятий Франции» (MEDEF). MEDEF объединяет около 7200 французских компаний, которые представляют различные сферы, и помогает им выйти на иностранные рынки. Подробности сообщает пресс-служба правительства РА.
«Изучив ряд контрактов, мы поняли, что чиновники действовали в своих личных, клановых и, позвольте сказать, мафиозных интересах. Чтобы прояснить эту ситуацию, нам нужно понять проблемы, найти правильные ответы: в противном случае у нас будет название с пустым содержанием. Мы хотим быть честными в наших отношениях с бизнесом. Мы понимаем, что каждая компания должна защищать свои интересы, но мы хотим подчеркнуть, что место защитника интересов Армении больше не является вакантным. Если все будет продолжаться так, то перспективы этих компаний тоже будут туманными: возникли ямы, из которых мы должны выбираться вместе», – заявил премьер-министр.
Коснувшись экономической концепции правительства, Никол Пашинян сказал, что целью исполнительной власти является превращение Армении из аграрной страны в высокотехнологичную страну.
«И это не просто амбиция, потому что те, кто знает Армению, знают, что есть большой человеческий ресурс для формирования экономики с такой структурой и созданы все предпосылки для этого. Это обстоятельство очень четко подчеркивается в недавно опубликованном Глобальном инновационном докладе. В настоящее время Армения занимает низкое место с точки зрения инноваций и очень высокое место с точки зрения инновационного потенциала. Сфера ИТ динамично развивается в Армении: разные компании заинтересованы в выпуске высокотехнологичной продукции в нашей стране. Мы приглашаем всех инвесторов принять участие в полете, к которому готовится Республика Армения», – сказал премьер-министр, заверив, что правительство Армении может решить все проблемы в открытом, откровенном, честном диалоге, так как успех любой экономической деятельности в Армении является успехом правительства Армении, Республики Армения и армянского народа.
«Хочу заверить, что все инвесторы будут иметь диалогичные отношения с правительством Армении в рамках честности и легитимности. Те, кто занимается экономической деятельностью, не будут иметь конкурентов в правительстве, поскольку бизнес и политика должны быть разделены, и те, кто занимается политикой, не должны заниматься бизнесом, а те, кто занимается бизнесом, не должны заниматься политикой.
Правительство Армении может обеспечить соблюдение этого условия в течение короткого периода, поскольку пользуется полным доверием армянского народа. Мы не поменяем доверие людей на какую-либо сумму или какую-либо материальную ценность, потому что в мире нет столько денег и золота, чтобы было эквивалентно ценности, которая была создана в результате нашей революции. Эта ситуация – огромная возможность для всех нас, и я убежден, что она не будет обесценена, не будет растрачена и потеряна. И, следовательно, я приглашаю всех вас к диалогу о великом будущем», – сказал премьер-министр.