Միրզոյան քառյակը ելույթ է ունենալու «Նիկո» պատկերասրահում և Կալուգայի փառատոնում
Միրզոյան քառյակը սեպտեմբերի 25-ին ելույթ է ունենալու Մոսկվայի «Նիկո» պատկերասրահում (ճանաչված քանդակագործ, գեղանկարիչ և մանկավարժ Նիկողայոս (Նիկոլայ) Նիկողոսյանի ցուցասրահ)։ Panorama.am-ը քառյակի ջութակահարուհի Սոնա Ազարյանից տեղեկացավ, որ համերգ կազմակերպելու նախնական պայմանավորվածություն դեռ անցած տարի էր ձեռք բերվել։
«Նիկողայոս Նիկողոսյանի մահվանից հետո նրա պատկերասրահում առաջին համերգն է լինելու»,- նշեց Ս. Ազարյանը։
Ջութակահարուհին տեղեկացրեց, որ համերգին քառյակը կատարելու է լոնդոնաբնակ երիտասարդ հայ կոմպոզիտոր Տիգրան Գրիգորյանի «Ave Verum» ստեղծագործությունը։
Սեպտեմբերի 26-ին Միրզոյան քառյակը ելույթ է ունենալու Կալուգայի արվեստի 13-րդ միջազգային փառատոնում, որի կազմակերպիչը ՌԴ մշակույթի նախարարությունն է։ Ս. Ազարյանի խոսքով, փառատոնին մասնակցելու հրավեր վեց ամիս առաջ են ստացել։
Միրզոյան քառյակը հիմնադրվել է 2013 թվականին։ Քառյակի երաժիշտներն են ջութակահարներ Արամ Ասատրյան, Սոնա Ազարյանը, ալտահար Արմեն Թորոսյանը, թավջութակահար Վահան Գրիգորյանը։

Armenia’s Mirzoyan Quartet to perform in Russia
Mirzoyan String Quartet of Armenia named after famous Armenian composer Edvard Mirzoyan will perform a concert in Moscow’s Niko Gallery (an exhibition hall after renowned sculptor, painter and teacher Nikoghayos (Nikolay) Nikoghosyan) on 25 September.
Speaking to Panorama.am, Sona Azaryan, the violinist of the quartet, said a preliminary arrangement for organizing a concert was reached still in 2017.
“This will be the first concert in Nikoghayos Nikoghosyan gallery after his death,” the musician said.
She added the quartet is set to perform “Ave Verum” music piece by London-based young Armenian composer Tigran Grigoryan.
Mirzoyan Quartet is also expected to perform another concert on 26 September on the sidelines of the 13th Kaluga International Festival of Arts organized by the Russian Ministry of Culture. According to Azaryan, they received an invitation to join the festival six months ago.