«Սանիտեկ»-ը քաղաքապետարանին առաջարկում է վճարած տուգանքն օգտագործել նոր աղբամաններ գնելու համար
««Սանիտեկ» ընկերությունը գործունեությունը սկսելու օրվանից մինչև այսօր շարունակում է որոշակի խնդիրների բախվել Երևանում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ընկերության տնօրեն Նիկոլաս Թավիլը:
Նա հիշեցրեց, որ Երևանի քաղաքապետարանի հետ կնքած պայմանագիրը պարունակում է հետևյալ կետերը՝ կենցաղային աղբի հավաքում, որն իր մեջ չի ներառում կանաչապատման հետևանքով առաջացած ու շինարարական աղբը, աղբատար բունկերների աղբի տեղափոխումը՝ բայց ոչ շենքի ներսում գտնվող աղբը։
«Այսօրվա դրությամբ 150 աղատար մեքենա ունենք, 9000 աղբաման գերմանական։ Սակայն կան ավելի քան 1000 այրված և 2000 վնասված աղբամաններ,  որոնց պատճառով 700 հազար դոլարի կորուստ ենք ունեցել։ Խնդիր կան նաև փոքր աղբամանների հետ կապված, որոնք օգտագործվում են մեծ կենցաղային աղբի համար։ Իսկ մեծ աղբամանները շարունակում են լցնել շինարարական աղբով։ Կրած բոլոր կորուստներից հետո ընկերությունը ավելի քան 500 հազար եվրոյի ներդրում է արել՝ նոր մեքենաներ և պահեստամասեր գնելու, ինչպես նաև թիմ է վարձել, աղբատար խողովակներից աղբը տանելու համար»,- ասաց Թավիլը։
Նա նշեց՝ ընդունում են, վերջին երեք ամիսներին չեն իրականացրել պատշաճ աղբահանություն, բայց հավելեց, որ առաջիկա երկու օրերին քաղաքացիները կասեն որ իրավիճակը կարգավորվում է։
«Ճանապարհին են նոր մեքենաները, և մյուս շաբաթ արդեն Երևանում կլինեն։ Նոր քաղաքապետի ընտրվելուց  հետո կնստենք սեղանի շուրջ կքննարկենք բոլոր հարցերը, որից հետո կհասկանանք, կանենք նոր 7 մլն եվրոյի ներդրումը, թե ոչ։ Մենք ցանկանում ենք փոխել ամբողջ ավտոպարկը և բերել ստաբիլ վիճակի, սա կլինի նոր քաղաքապետի հետ քննարկումներից հետո»,- ասաց տնօրենը։
Ինչ վերաբերում է տուգանքներին՝ Թավիլը նշեց, որ քաղաքապետարանի կողմից տուգանվել են շուրջ 25 մլն դրամի չափով. «Բայց խնդրում ենք քաղաքապետարանին այդ գումարով գնել աղբամաններ և դնել քաղաքի տարբեր հատվածներում, ինչպես նաև փոխհատուցել մեր կրած վնասները»։
Նիկոլաս Թավիլը հավելեց, ինչ ընկերություն էլ լինի, նույն խնդիրներին բավելու է Երևանում, քանի որ դրանք չեն վերացվում։

Компания «Sanitek» предлагает мэрии Еревана использовать сумму штрафа для приобретения новых мусорных контейнеров
С момента начала своей деятельности до сегодняшнего дня компания «Sanitek» продолжает сталкиваться с определенными проблемами в Ереване. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами директор компании «Sanitek» Николас Тавил.
Николас Тавил напомнил, что заключенный между мэрией Еревана и компанией «Sanitek» договор содержит следующие пункты: сбор бытового мусора, куда не входят отходы, возникшие вследствие озеленения и строительства, а также вывоз мусора из мусорных бункеров, но никак не находящегося внутри зданий мусора.
«По состоянию на сегодняшний день, у компании 150 мусоровозов, 9000 немецких мусорных контейнеров. Однако имеется свыше 1000 сгоревших и 2000 поврежденных контейнеров, вследствие чего компания понесла потери в размере 700 тыс. долларов. Проблемы есть и в связи небольшими мусорными урнами, которые используются для крупных бытовых отходов. А большие мусорные контейнеры продолжают заполнять строительным мусором. После всех понесенных потерь компания осуществила инвестиции на сумму более 500 тыс. евро: с целью приобретения новых машин и запчастей, а также нанята бригада – для извлечения мусора из мусоропроводов», – сообщил Николас Тавил.
Директор компании «Sanitek» при этом отметил: признают, в течение последних 3 месяцев мусороуборочные работы не осуществляли на надлежащем уровне. Но добавил: в ближайшие два дня горожане почувствуют нормализацию ситуации.
«Новые машины – ужа в пути, они будут в Ереване на следующей неделе. После избрания нового мэра Еревана сядем за стол, обсудим все вопросы. После этого поймем, осуществлять новые инвестиции на сумму 7 млн евро или нет. Мы хотим поменять весь автопарк и привести в стабильное состояние, это будет после обсуждений с новым мэром», – сказал директор «Sanitek».
Что касается штрафов, Тавил отметил, что мэрия Еревана оштрафовала компанию на сумму в размере порядка 25 млн драмов. «Но просим мэрию на эту сумму приобрести мусорные контейнеры и установить в различных частях города, а также компенсировать понесенные нами потери», – указал он.
Николас Тавил добавил: какая бы компания не занималась в Ереване организацией вывоза мусора, будет сталкиваться с теми же проблемами, поскольку они не устраняются.