Մենք ունեցել ենք շատ դրական փորձ՝ աշխատելու Իրանի համար պատժամիջոցային խիստ պայմաններում. իրանագետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ պատժամիջոցները կանդրադառնան նրա հետ առևտրային հարաբերություններ ունեցող բոլոր երկրների վրա:
Նա նշել է, որ «մի շարք որոշումներ դեռևս մշակվում են մինչև վերջնաժամկետը՝ նոյեմբերի 1-ը։ Նոյեմբերի 4-ից կլինեն սկզբունքորեն տարբեր կանոններ, որոնք կանդրադառնան բոլոր նրանց, ովքեր անհրաժեշտ կհամարեն Իրանի հետ տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելը: Դա կլինի լուրջ, կարևոր օր», - ասել է Պոմպեոն:
Թե որքան լուրջ հետևանքներ կարող են Իրանի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցները նոյեմբերից ունենալ նաև Հայաստանի վրա (հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մի շարք բնագավառներում Հայաստանը սերտորեն համագործակցում է Իրանի հետ), Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի հետ։
«Նախ, կցանկանայի ասել, որ երևէ երկրի դեմ որևէ պատժամիջոց չի կարող դրական ազդեցություն ունենալ տվյալ երկրի և նրա հետ փոխգործակցող մյուս երկրների վրա՝ ինչպես տնտեսական, այպես էլ քաղաքական առումներով։ Հետևաբար, կարծում եմ, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի այս հայտարարությունն ունի բացառապես քարոզչական բնույթ։ Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի մատնանշմանը, ապա կարծիք կա, որ այդ ամսից սկսած՝ Միացյալ նահանգները պատժամիջոցային համակարգ սկսելու է կիրառել նաև իրանական նավթի հանդեպ։ Իրանի տնտեսության նավթային եկամուտները առյուծի բաժին են կազմում, հետևաբար այս ոլորտում կիրառված պատժամիջոցները կարող են ամենամեծ ազդեցությունը թողնել Իրանի տնտեսության վրա՝ ստեղծելով լրացուցիչ հսկայական դժվարություններ»,-ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնոլով Իրանի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցների՝ մեր երկրի վրա հնարավոր ազդեցությանը, Վարդան Ոսկանյանը նկատեց՝ ակնհայտ է, որ ցանկացած պատժամիջոց երկու երկրների հարաբերություններում ստեղծում է լրացուցիչ ռիսկեր։ Խոսքը վերաբերում է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական հարթություններին։
«Մասնավորապես, շատ դեպքերում տնտեսական հարաբերությունները լրջորեն նպաստում են քաղաքկան հարաբերություններին։ Այս իմաստով, թեև Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական խնդիրներ չկան, բայց թեկուզ միայն պատժամիջոցների սպառնալիքը կարող է մեր գործարարներին հետ պահել կյանքի կոչելու Իրանի հետ կապված իրենց տնտեսական ծրագրերը։
Մյուս կողմից Իրանում ևս կան տնտեսական հնարավորություններ, որոնք կարող են օգտագործվել Հայաստանի հետ հարաբերություններում։ Իրան-Հայաստան սահմանին գործում է Մեղրու ազատ տնտեսական գոտին, և մենք ակնկալիքներ ունենք, որ այն պետք է աշխատի իրանական ներդրումների շնորհիվ։ Միաժամանակ, փորձությունները երբեմն դուռ են բացում նոր հնարավորությունների համար, իսկ Իրանի դեմ պատժամիջոցներն, անշուշտ, փորձություն են։ Մենք ունեցել ենք շատ դրական փորձ՝ աշխատելու Իրանի համար պատժամիջոցային խիստ պայմաններում, որոնք կիրառվել են նախկինում։ Հիշենք, օրինակ Իրան-Հայաստան գազամուղի շինարարությունը և գործարկումը»,- ամփոեց իրանագետը։

Как жесткие санкции США против Ирана повлияют на Армению? Ответил эксперт
Госсекретарь США Майк Помпео заявил, что санкции США в отношении Ирана повлияют также на все страны, которые сохранят торговые отношения с ИРИ.
Он отметил, что: «Конкретно решения по SWIFT я не знаю. Еще идет выработка ряда решений в преддверии крайнего срока, приходящегося на 1 ноября. Но не заблуждайтесь: с приходом 4 ноября будет фундаментально иной набор правил, который коснется всех тех, кто посчитает необходимым заниматься экономической деятельностью с Исламской Республикой Иран. Это будет серьезная, важная дата».
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у востоковеда Вардана Восканяна, насколько серьезные последствия могут оставить американские санкции против Ирана на Армению с ноября с.г. (учитывая то обстоятельство, что Армения тесно сотрудничает с Ираном в ряде сфер).
«Прежде, хотел бы отметить, что ни одни санкции против той или иной страны не могут оказать позитивного воздействия на данную страну и другие сотрудничающие с ней страны, как в экономическом, так и политическом смысле. Следовательно, считаю, что данное заявление Госсекретаря США носит исключительно пропагандистский характер. Что касается санкций, вступающих в силу в ноябре, то существует мнение, что начиная с этого месяца – США начнут применять систему санкций также против иранской нефти. Доходы от нефти составляют львиную долю экономики Ирана, следовательно, применяемые в данной сфере санкции могут оказать самое большое воздействие на экономику Ирана, создав дополнительные огромные трудности», – отметил эксперт.
Обратившись к возможному воздействию американских санкций против ИРИ на Армению, В. Восканян отметил, очевидно, что любые санкции в отношениях двух стран создают дополнительные риски. Речь касается как экономической, так и политической сфер.
«В частности, во многих случаях экономические отношения серьезным образом способствуют политическим отношениям. В этом смысле, хоть и между Арменией и Ираном нет политических проблем, но даже угроза санкций может остановить наших бизнесменов от реализации экономических программ, связанных с Ираном.
С другой стороны, в Иране также есть экономические возможности, которые могут быть использованы в отношениях с Арменией. На границе Ирана и Армении действует свободная экономическая зона “Мегри”, и мы ожидаем, что СЭЗ должна действовать на иранские инвестиции. В то же время, испытания иногда открывают двери для новых возможностей, а санкции против Ирана, несомненно, являются испытанием. У нас был очень позитивный опыт – работать в жестких санкционных условиях для Ирана, которые применялись в прошлом. Вспомним, к примеру, строительство и введение в эксплуатацию газопровода Иран-Армения», – отметил эксперт.