Սեպտեմբերի 21. «Այս անգամ արտոնյալ երգիչներ չեն լինի»
Անկախության տոնին՝ սեպտեմբերի 21-ին միջոցառումների կիզակետը լինելու է Հանրապետության հրապարակը։ Հենց այնտեղ այսօր հրավիրած ասուլիսում վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը, մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը,  Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը, Ճանապարհային ոստիկանության պետի տեղակալ Նորիկ Սարգսյանը և պրոդյուսեր Ալեքսանդր Մհերյանը ներկայացրեցին նախատեսվող միջոցառումները։
«Հրապարակում կայանալիք միջոցառումն իր տրամաբանությամբ լինելու է տարբերվող ու աննախադեպ իր սփռվածությամբ ու ապակենտրոնացվածությամբ»,-լրագրողներին ասաց Էդուարդ Աղաջանյանը։
Հրապարակ տանող բոլոր բոլոր փողոցները փակ են լինելու երթևեկության համար, միջոցառումներն անցկացվելու են «Դու անկախ ես» կարգախոսով։
«Սա շատ հստակ ուղերձ է՝ հաշվի առնելով թավշյա հեղափոխության ուղերձը, յուրաքանչյուր քաղաքացի թիրախավորվում է։ «Դու անկախ ես» կարգախոսն ավելի քան համապատասխանում է  օրվա խորհրդին։ Դրանով ուզում ենք ընդգծել այն պատասխանատվությունը, որը պետք է կրի ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի»,-նշեց Էդուարդ Աղաջանյանը։
Ըստ բանախոսի, միջոցառումները լինելու են ներառական բոլոր իմաստներով՝ հնչելու է տարբեր ոճերի երաժշտություն, ներկայացվելու են մշակույթի բոլոր շերտերը։
«Այս անգամ արտոնյալ երգիչներ չեն լինի,  մոտեցումը բոլորովին այլ է, ու կտեսնեք բոլորովին նոր, երիտասարդ դեմքեր, ովքեր անմիջական ֆորմատի մեջ ելույթ կունենա ՀՀ քաղաքացիների համար։ Սեպտեմբերի 21-ին նախատեսվում է նաև ընդունելություն, այս անգամ այն տեղի կունենա Բաղրամյան 26 հասցեում գտնվող կառավարական շենքում։ Այնտեղ ևս ձեզ սպասվում է հաճելի անակնկալ»,-մանրամասնեց նա։
Մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցն ավելացրեց, որ հիմնական միջոցառումները լինելու են Երևանի փոքր կենտրոնում, բայց մասնակիցներ ու խմբեր լինելու են մարզերից, Արցախից։
«Վստահ եմ, որ հենց այսօրվանից պետք է խանդավառված ու տոնական տրամադրությամբ վարակված լինեն։ Նախատեսված է «սելֆի ժամ» Հանրապետության հրապարակում, որտեղ քաղաքացիները կարող են լուսանկարվել տարբեր ոլորտներում հայտնի գործիչների հետ, ուզում եմ բոլորին՝ արվեստի, մշակույթի ու այլ գործիչներին սեպտեմբերի 21-ին ժամը 14-ին հրավիրել հրապարակ»,-ասաց նախարարը։
Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանն ասաց՝ Երևանը տոնական զարդարանք է ստանալու, միջոցառոմների մեկնարկը կտրվի կավճանկարությամբ, որին մասնակցելու են մոտ 2 հազար աշակերտներ, հետո կլինի գեղանկարների ցուցահանդես, հրապարակում տեղադրված կլինի երկու բեմ, մանկական քաղաք՝ շատրվանների դիմացի մայթին։

«Час селфи» и «Детский городок»: известно, как в Ереване отпразднуют День независимости Армении
Эпицентром мероприятий в День независимости Армении – 21 сентября – станет площадь Республики. В ходе состоявшейся сегодня здесь, на площади Республики пресс-конференции руководитель аппарата премьер-министра РА Эдуард Агаджанян, министр культуры РА Лилит Макунц, начальник управления культуры аппарата мэрии Еревана Рубен Ованнисян, заместитель начальника Дорожной полиции Норик Саркисян и продюсер Александр Мгерян представили планируемые в данный день мероприятия.
«Предстоящее на Площади Республики мероприятие будет отличаться и станет беспрецедентным пл своей логике, распространенностью и децентрализацией», – заявил Эдуард Агаджанян.
Все дороги, ведущие к Площади Республики будут закрыты для движения транспорта, мероприятия будут проводиться под лозунгом «Ты независим».
«Это очень четкий месседж, с учетом основного месседжа бархатной революции, данный посыл адресован каждому гражданину РА. И данный лозунг как нельзя лучше соответствует основному символу этого дня. Таким образом, мы хотим подчеркнуть ту ответственность, которую должен нести каждый гражданин РА», – отметил Э. Агаджанян.
По его словам, мероприятия будут инклюзивными во всех смыслах: будет звучать музыка разных стилей, будут представлены все слои культуры.
«В этот раз не будет никаких “привилегированных” певцов, подход полностью другой, и вы увидите новые, молодые лица, которые выступят для граждан РА. 21 сентября планируется также прием в резиденции премьер-министра Армении Никола Пашиняна, который состоится в здании по адресу Баграмяна 26. Здесь вас также будет ждать приятный сюрприз», – пояснил он.
В свою очередь министр культуры Лилит Макунц добавила, что основные мероприятия состоятся в малом центре Еревана, но участники и группы будут из областей РА и Арцаха.
«Планируется также проведение мероприятия, под названием “Час селфи” на Площади Республики, где граждане смогут сфотографироваться с известными деятелями из различных сфер. Хочу пригласить всех – деятелей искусства, культуры и других – 21 сентября в 14:00 на площадь Республики», – отметила министр.
В свою очередь Рубен Ованнисян отметил, что праздничные мероприятия стартуют с рисования мелом, в котором примут участие около 2 тысяч школьников, затем состоится выставка картин, здесь будет организован «Детский городок».