Պոմիդորը թանկ է, …   կոկորդիլոս կերեք
Գիտեիք պիտի ասեի՝ բանա՞ն կերեք: Բանանը անցած ու հին պատմություն է, նույնիսկ՝ հակահեղափոխական արդեն: Արդիականը կոկորդիլոսն է:
Բանն այն է, որ Արարատի մարզպետը, որ չգիտես ինչու հարյուր օր լռություն էր պահպանել, որոշեց խոսել ու ներկայացնել Արարատի մարզի տնտեսական զարգացման ծրագիրը: Ու այն, ինչին հարյուր օր մտորելուց հետո մտահանգել է նա՝ կոկորդիլոսների բուծումն է:
Մտահանգչել:
Ինչ է ուզում ասել մարզպետը. Որ՝  ինքը նորարա՞ր է: Կոնգոյում ենք տեսել այդպիսի նորարարությունը:
Որ՝  Արարատւ մարզը ճահճացե՞լ է: Անապատացել է  ավելի ճիշտ՝ ուր են արարատյան  արևահամ բերքն ու բանը, ինչու է Հայաստանում «սա է համով, թե սա»-ն դարձել «սա է ավելի թանկ, թե սա»:
Ու ի՞նչ է մտածում փոխարենը մարզպետը: Թե բա՝  քանի որ  նվազագույն թոշակը կդառնա քսանհինգ հազար դրամ, եկեք այդ գումարը կոկորդիլոսի կաշվի դրամապանակներում հավաքե՞ք:  Ամենայն հավանականությամբ, ուրիշ բացատրություն դժվար է գտնել:
Մի թեթև հարց էլ կա՝ ինչո՞վ է պատրաստվում կերակրել իր կոկորդիլոսներին  մարզպետը:  Թանկացող հացահատիկո՞վ: Կարտոֆիլո՞վ, որ համեմատական էժան է, քան միսը: Մսո՞վ, որ պատրաստվում ենք արտահանել Էմիրություններ: Բեզոարյան այծերո՞վ:  Սևանի իշխանո՞վ:  Խեցգետնո՞վ: Հնարավոր է՝ կոկորդիլոսի մսով, որ նոր տարում այդպես էլ կարգին չկերվավ… Միայն թե տնտեսության զարգացմամբ մտահոգ մարզպետը պիտի հասկանար, որ կոկորդիլոսին կոկորդիլոս ուտեցնելու համար, նաև պիտի այն մեկին կերակրել…:
«Երթամ,  քեզի համար կոկորդիլոսի տոլմա բերեմ»:
Այս մարզպետին ով թողեց, որ լռի, ու առավել ևս՝ խոսի:  Ու խոսելուց հետո, երբ ապացուցեց, որ  չի հասկանում ոչ առկա խնդիրներից, ոչ նորարարությունից, ոչ տնտեսությունից ու ոչ էլ դրա զարգացման հնարավորությունից, մի՞թե դեռ կմնա իր պաշտոնում:
Սա  ինչ ծրագիր է, հայրենական համընդհանուր տնտեսության ո՞ր մասում է տեղավորվում:  Ու պիտի ասել, որ սա ամենևին էլ ի սկզբանե ձախողված ծրագիր չէ,  այլ զավեշտ է, ծաղր՝  հայաստանցի գյուղացուն: ՀՀ քաղաքացուն:

Думали, скажу – переходите на бананы? Бананы – уже избитая и старая история, даже – уже антиреволюционная. Актуальным является крокодил.
Дело в том, что губернатор Араратской области Армении, который, непонятно почему, 100 дней хранил молчание, решил заговорить и представить программу экономического развития области. И умозаключение, к которому он пришел после стодневных размышлений, – разведение крокодилов.
Додумался.
Что этим хочет сказать губернатор? Что он новатор? Видели такую инновацию в Конго.
Что Араратская область заболочена? Превратилась в пустыню скорее – где вскормленный солнцем араратский урожай, почему в Армении «вкусно то или это» превратилось в «дороже то или это»?
И о чем думает вместо этого губернатор? Раз уж минимальная пенсия будет повышена до 25 500 драмов, давайте хранить эту сумму в кошельках из крокодиловой кожи? По всей вероятности. Другого объяснения сложно найти.
Есть еще небольшой вопрос: чем собирается кормить своих крокодилов губернатор? Дорожающими зерновыми? Картофелем, который сравнительно дешевле, чем мясо? Мясом, которое собираемся экспортировать в Эмираты? Безоарийскими козлами? Севанской форелью? Раками? Возможно, мясом крокодила, которое в Новом году так нормально и не пошло в расход… Вот только озабоченный развитием экономики губернатор должен был понять, что для кормления крокодила мясом крокодила нужно также покормить и того одного…
«Хочешь, принесу долму из мяса крокодила?»
Кто позволил этому губернатору молчать, тем более – говорить? И после того, как заговорив, доказал, что не разбирается ни в существующих проблемах, ни в инновации, ни в экономике, ни в возможностях ее развития, останется ли он на своем посту и дальше?
Что эта за программа, в какую часть отечественной всеобщей экономики она умещается? И нужно сказать, что это вовсе не изначально обреченная на провал программа, а курьез, насмешка – в адрес армянского фермера. Гражданина РА.