«Պարզապես խայտառակություն է». Թարխանյանը՝ գլխավոր պողոտայի այգու մասին
«Խոսք չունեմ, ինչպես կարելի էր նման բան անել մայրաքաղաքի կենտրոնում»,- այս մասին ասաց ճարտարապետ, «Երևանի հանրություն» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Անահիտ Թարխանյանը՝ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին՝ թե ինչ  կարծիք ունի Գլխավոր պողոտայի այգու մասին, որտեղ մի քանի տարի է արդեն շինարարական ու բարեկարգման աշխատանքներ էին ընթանում։
Նրա խոսքով՝  պարզապես խայտառակ վիճակ է։
Թարխանյանը շեշտեց, որպես ճարտարապետ շատ վրդովված է. «Չի կարելի այս աստիճան շահագործել Երևան քաղաքի պոտենցիալն ու այդքան անտարբեր լինել։ Տեղադրել անճաշակ կոնստրուկցիաներ, երկու ահռելի, գռեհիկ, ցածր որակի սրճարաններ, որոնք որևէ կապ չունեն ժամանակակից, արդիական ճարտարապետության հետ, պարզապես խայտառակություն է, որ քաղաքի կենտրոնում այսպիսի շենք-շինություններ ենք ձևավորել»։
Ճարտարապետն ասաց, որ մյուս կողմից էլ մեծ վնաս է հասցվել Երևանի կանաչ գոտիներին։
«Սարսափելի իրավիճակ է, հատվել են բազմաթիվ չինարի ծառեր, 40-50 տարեկան։ Դրանք էնդեմիկ ծառեր էին, իսկ դրանց փոխարեն դրսից բերել-տնկել են Երևանին ոչ համապատասխան ինչ-որ փոքրիկ ծառեր, որոնց  մի 40 տարի պետք է, որ ծառ դառնան»,- հավելեց նա։
Նշենք, որ մայրաքաղաքի գլխավոր պողոտայի  այգին, որը  տարիներ շարունակ բարեկարգման համար փակված էր մետաղե պարիսպներով, բացվել է ընդամենը մեկ օր առաջ: Այնտեղ դեռևս աշխատանքներն անավարտ են։

«Это позор и безвкусица»: кандидат в мэры Еревана Анаит Тарханян о парке главного проспекта столицы
«Слов нет, как можно было сделать подобное в центре столицы», – об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала архитектор, кандидат на пост мэра Еревана от блока «Ереванская общественность» Анаит Тарханян, отвечая на вопрос о том, какое у нее мнение касательно сада на Главном проспекте Еревана, где на протяжении нескольких лет продолжаются строительные и реконструкционные работы.
По её словам, сложилась просто позорная ситуация.
А. Тарханян подчеркнула, что она, как архитектор, очень возмущена. «Нельзя до такой степени эксплуатировать потенциал Еревана и быть столь безразличным. Устанавливать, размещать безвкусные конструкции, два огромных, вульгарных, кафе низкого качества, которые не имеют никакого отношения с современной и модернисткой архитектурой, это просто позор, что в центре города построены подобные строения», – отметила кандидат на пост мэра.
Архитектор сказала, что с другой стороны также нанесен огромный ущерб зеленым зонам Еревана.
«Сложилась кошмарная ситуация, вырублены многочисленные 40-50-летние платаны. Это эндемичные деревья, а вместо них были высажены маленькие деревья, абсолютно не соответствующие Еревану», – добавила она.
Отметим, что сад Главного проспекта Еревана, который годами был огражден, открылся день назад. Однако строительные работы пока продолжаются.