Այսօր Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում կբացվի «Սարյանը և Ֆրանսիան» խորագրով ցուցահանդեսը:
Մ. Սարյանի Փարիզում եղած ժամանակաշրջանը (1926 թ. հուլիս – 1928 թ. հունվար) առանցքային, և մինչև օրս ոչ լրիվ բացահայտված, նշանակություն է ունեցել նկարչի ճակատագրում: Նա, ով միշտ նորի որոնողն էր, 1921-1926 թթ. անցել է ստեղծագործական մի շրջան, որը կապված էր հայրենիքի վերածննդի թեմայի հետ, որը, կարծես, Երևանից մեկնելուց առաջ արդեն լրիվ բացահայտվել էր, և նա զգոււմ էր գեղանկարչության իր դիտարկումներում նորի անհրաժեշտությունը: Ապրելով հայրենիքից հեռու՝ նա շարունակում էր գտնվել հարազատ բնության տպավորությունների ներքո:
Մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, ցուցահանդեսում առաջին անգամ կցուցադրվի Վարպետի հայտնի «Գազելներ» կտավը` Մոսկվայի պետական Տրետյակովյան պատկերասրահի հավաքածուից, ինչպես նաև «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս» կտավը (1927 թ.)։ Վերջինի ցուցադրումը մեծ իրադարձություն է, քանի որ այն 90 տարի անց առաջին անգամ է ցուցադրվելու Հայաստանում:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև ս. թ. նոյեմբերի 14-ը: Այն ևս մի փորձ է՝ ներառելու Մարտիրոս Սարյանի անունը համաեվրոպական մշակութային համատեքստում:

“Saryan and France” exhibition opening in Yerevan today
An exhibition dedicated to the artworks of Martiros Saryan, one of the greatest Armenian painters of the 20th century, is launching today at Martiros Saryan House-Museum in the Armenian capital of Yerevan.
Titled “Saryan and France”, the exhibition is organized as part of La Francophonie events in the capital, the Ministry of Culture told Panorama.am.
Saryan’s Gazelles, a famous painting from Moscow’s Tretyakov Gallery, will go on display at the event for the first time. The exhibition will also feature Rue d'une ville caucasienne, Tiflis (1927) (In the Caucasus, Tiflis) a canvas with a unique story. The latter is a great event, since the painting will be displayed in Armenia for the first time in 90 years.
The exhibition runs through 14 November.
Saryan’s Paris period (1926-1928) was extremely productive and greatly significant in terms of undertaking new creative challenges. The solo exhibition in 1928 in Galerie Charles-Auguste Girard, for which the artist was preparing for a year and a half, was to be a kind of summation of everything he had developed and achieved in Paris in a comparatively short time.