Այսօր Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում կբացվի «Սարյանը և Ֆրանսիան» խորագրով ցուցահանդեսը:
Մ. Սարյանի Փարիզում եղած ժամանակաշրջանը (1926 թ. հուլիս – 1928 թ. հունվար) առանցքային, և մինչև օրս ոչ լրիվ բացահայտված, նշանակություն է ունեցել նկարչի ճակատագրում: Նա, ով միշտ նորի որոնողն էր, 1921-1926 թթ. անցել է ստեղծագործական մի շրջան, որը կապված էր հայրենիքի վերածննդի թեմայի հետ, որը, կարծես, Երևանից մեկնելուց առաջ արդեն լրիվ բացահայտվել էր, և նա զգոււմ էր գեղանկարչության իր դիտարկումներում նորի անհրաժեշտությունը: Ապրելով հայրենիքից հեռու՝ նա շարունակում էր գտնվել հարազատ բնության տպավորությունների ներքո:
Մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, ցուցահանդեսում առաջին անգամ կցուցադրվի Վարպետի հայտնի «Գազելներ» կտավը` Մոսկվայի պետական Տրետյակովյան պատկերասրահի հավաքածուից, ինչպես նաև «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս» կտավը (1927 թ.)։ Վերջինի ցուցադրումը մեծ իրադարձություն է, քանի որ այն 90 տարի անց առաջին անգամ է ցուցադրվելու Հայաստանում:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև ս. թ. նոյեմբերի 14-ը: Այն ևս մի փորձ է՝ ներառելու Մարտիրոս Սարյանի անունը համաեվրոպական մշակութային համատեքստում:

В Ереване открывается выставка «Сарьян и Франция»
В Доме-музее Мартироса Сарьяна с 19 сентября по 14 ноября пройдет выставка «Сарьян и Франция» – в рамках посвященных Саммиту франкофонии в Армении мероприятий.
«До сих пор не полностью раскрытый парижский период М.Сарьяна (июль1926 г.-январь1928 г.) сыграл ключевую роль в судьбе художника. Искавший все новое, в 1921-1926 гг. он прошел творческий этап, связанный с темой возрождения родины, которую, казалось бы, он полностью раскрыл перед отъездом из Еревана и чувствовал необходимость внесения новизны в свою живопись. Живя вдали от родины, он все еще находился во власти впечатлений от родной природы», – говорится в сообщении пресс-службы министерства культуры Армении.
На выставке впервые будут представлены картина Мастера «Газели» из собрания Московской государственной Третьяковской галереи, а также картина «Улица кавказского города. Тифлис» (1927 г.). Экспонирование последней- большое событие, поскольку картина впервые выставляется в Армении спустя 90 лет.
Выставка станет очередной попыткой включения имени Мартироса Сарьяна в общеевропейский культурный контекст.