Այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, Ֆրանսիայի արդարադատությունը հաստատեց, որ Ադրբեջանը, որը «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ լրագրող Էլիզ Լյուսենի կողմից որակվել էր որպես «աշխարհում ամենակատաղի բռնապետություններից մեկը», չի կարող ներկայացնել զրպարտության վերաբերյալ դատական հայց, գրում է Le Monde-ը։
Ինչպես Նանտեր քաղաքի առաջին ատյանի դատարանը, Վերսալի վերաքննիչ դատարանը ևս վարույթ չի ընդունել Բաքվի հայցադիմումը:
Դատարանը վճռել է, որ 1881թ․-ին ընդունված մամուլի ազատության մասին օրենքով «օտար երկիրը չի կարող զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնել» ֆրանսիայում։
Լորան Ռիչարդը թվիթերում գրել է․«Ադրբեջանը չի սիրում, որ նրան անվանում են դիկտատուրա, բայց ևս մեկ անգամ նրանք պարտվեցին։ Այնպես որ, ևս մեկ անգամ, ինչպես մենք ասում ենք ֆրանսերեն «un chat est un chat» (կատուն կատու է), Ադրբեջանը դիկտատուրա է»։
Էլիզ Լյուսենն էլ թվիթերում գրել է, որ Ադրբեջանը պարտվեց «Cash Investigation»-ին, հաղթեց տեղեկացնելու ազատությունը։
Բաքուն հայց էր ներկայացրել ընդդեմ France 2 հեռուստաալիքի լրագրողներ Էլիզ Լյուսենի ու Լորան Ռիչարդի, որոնց մեղադրում էր զրպարտության մեջ՝ Ադրբեջանին «դիկտատուրա» (բռնապետություն) անվանելու համար:
2015թ.-ի սեպտեմբերի 7-ին հեռարձակված «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ Էլիզ Լյուսեն ներկայացրել է Լորան Ռիչարդի ռեպորտաժը, որն արվել էր նաև Ֆրանսուա Օլանդի Բաքու այցի շրջանակներում, որում Ադրբեջանը ներկայացվում է որպես «բռնապետություն», իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ որպես «դիկտատոր» կամ «բռնապետ»:
«Ասել, որ Ադրբեջանում դիկտատուրա է, սա կարծիք չէ: «Cash Investigation»-ը կարծիքների վերաբերյալ հաղորդում չէ, այլ հետաքննություն»,-ասել էր հաղորդավարը:

Французский суд разрешил называть Азербайджан «суровой диктатурой»
Накануне, 19 сентября, во Франции было вынесено решение по знаковому иску: впервые в истории Франции иностранное государство подало в суд на французских журналистов. Власти Азербайджана решили оспорить прозвучавшие на французском ТВ слова «диктатура», «диктатор», «деспот», «одна из самых суровых диктатур в мире» и обвинили журналистов в диффамации.
Как пишет Le Monde, как в 2017 году суд в Нантере, так и накануне,1 9 сентября 2018 года, Апелляционный суд Версаля не принял к производству иск Баку.
Слова о «диктаторском режиме», ставшие предметом рассмотрения французских судов, прозвучали в программе «Cash Investigation», которая вышла на гостелеканале France 2 7 сентября 2015 года. В рамках программы показали двухчасовой фильм-расследование под названием «Мой президент в деловой поездке». Авторы расследования – Лоран Ришар, Элиз Люсе и другие – несколько раз называют режим Ильхама Алиева диктаторским и заявляют о том, что «в дипломатической переписке американского Госдепартамента» Ильхам Алиев описан как «крестный отец, который управляет страной на манер Корлеоне».
А 9 сентября 2015 года, через два дня после показа фильма, французский адвокат Оливье Пардо, представляющий интересы Азербайджана, составил исковое заявление о диффамации. В результате было открыто дело в отношении Дельфин Эрнотт (президента группы France Télévisions) и журналистов Элиз Люсе и Лорана Ришара.
Апелляционный суд Версаля постановил, что в соответствии с принятым в 1881 году законом о свободе прессы «иностранное государство не может представлять иска о диффамации » во Франции.
Лоран Ришар в своем микроблоге в Twitter написал: «Азербайджан не любит, когда его называют диктатурой, однако они вновь потерпели поражение. Так что, еще раз, как говорим мы, французы, – "un chat est un chat" (кот он и есть кот), Азербайджан – диктатура».
Элиз Люсе в свою очередь написала в Twitter, что Азербайджан проиграл «Cash Investigation», победила свобода информирования.