Այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, Ֆրանսիայի արդարադատությունը հաստատեց, որ Ադրբեջանը, որը «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ լրագրող Էլիզ Լյուսենի կողմից որակվել էր որպես «աշխարհում ամենակատաղի բռնապետություններից մեկը», չի կարող ներկայացնել զրպարտության վերաբերյալ դատական հայց, գրում է Le Monde-ը։
Ինչպես Նանտեր քաղաքի առաջին ատյանի դատարանը, Վերսալի վերաքննիչ դատարանը ևս վարույթ չի ընդունել Բաքվի հայցադիմումը:
Դատարանը վճռել է, որ 1881թ․-ին ընդունված մամուլի ազատության մասին օրենքով «օտար երկիրը չի կարող զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնել» ֆրանսիայում։
Լորան Ռիչարդը թվիթերում գրել է․«Ադրբեջանը չի սիրում, որ նրան անվանում են դիկտատուրա, բայց ևս մեկ անգամ նրանք պարտվեցին։ Այնպես որ, ևս մեկ անգամ, ինչպես մենք ասում ենք ֆրանսերեն «un chat est un chat» (կատուն կատու է), Ադրբեջանը դիկտատուրա է»։
Էլիզ Լյուսենն էլ թվիթերում գրել է, որ Ադրբեջանը պարտվեց «Cash Investigation»-ին, հաղթեց տեղեկացնելու ազատությունը։
Բաքուն հայց էր ներկայացրել ընդդեմ France 2 հեռուստաալիքի լրագրողներ Էլիզ Լյուսենի ու Լորան Ռիչարդի, որոնց մեղադրում էր զրպարտության մեջ՝ Ադրբեջանին «դիկտատուրա» (բռնապետություն) անվանելու համար:
2015թ.-ի սեպտեմբերի 7-ին հեռարձակված «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ Էլիզ Լյուսեն ներկայացրել է Լորան Ռիչարդի ռեպորտաժը, որն արվել էր նաև Ֆրանսուա Օլանդի Բաքու այցի շրջանակներում, որում Ադրբեջանը ներկայացվում է որպես «բռնապետություն», իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ որպես «դիկտատոր» կամ «բռնապետ»:
«Ասել, որ Ադրբեջանում դիկտատուրա է, սա կարծիք չէ: «Cash Investigation»-ը կարծիքների վերաբերյալ հաղորդում չէ, այլ հետաքննություն»,-ասել էր հաղորդավարը:

Appeals Court in France ends defamation case brought by Azerbaijan against reporters
The French appeals court has upheld a lower court decision dismissing the criminal defamation charges brought by Azerbaijani government against two French journalists for calling the country a "dictatorship."  In its ruling, the Versailles Appeals Court makes references to the press law which “is designed to ensure the freedom of speech and prevent a state from launching a prosecution against individuals.”
Thus, the court ends the case against Elise Lucet and the then-news director of France-2 TV sued by Azerbaijani government in a hearing that appeared to be the first case, involving a foreign government bringing a defamation suit against journalists before a French court.
In 2017, the court of first instance in the Paris suburb of Nanterre dismissed the criminal defamation charges, citing the press law.
To remind, Azerbaijan sued journalists Elise Lucet and Laurent Richard working for the France 2 network for defamation over a 2015 investigative report. The reporters were accused of defaming the Azerbaijani government by referring to it as a "dictatorship" when the former Soviet republic received a visit from then French president Francois Hollande.
The lawsuit against the two television journalists was earlier slammed by the media watchdog Reporters Without Borders' (RSF) as “an act of intimidation highlighting the Azerbaijani government’s contempt for free speech.” Media freedom activists also pointed to the dangerous precedent by a foreign government to export censorship beyond its own borders.