Daily Mail. Բրիտանացի ճարտարապետները կոչ են անում փրկել քանդման եզրին կանգնած ժամանակի շքեղ օդանանավակայանը
09:38 20/09/2018
Այն նման է գիտաֆանտաստիկ ֆիլմից  տիեզերական մոնոլիտ քաղաքի, բայց իրականում այն եղել է Սովետական միության թագի զարդերից մեկը։ Այսպես է սկսում իր հոդվածը բրիտանական հանրահայտ Daily Mail պարբերականը՝ անդրադառնալով Զվարթնոց օդանավակայանին։
Զվարթնոցի տերմինալ 1-ը ողջունել է Կրեմլի պատվավոր հյուրերին ու այցելուներին ողջ ԽՍՀՄ-ից։ Այժմ այն լքված է, փակի տակ ու կանգնած քանդման եզրին։
1970թ.-ին կառուցվելուց հետո երկրի ամենաժամանակակից օդանավակայանով ամեն ժամ ժամանում ու մեկնում էին 2500 ուղևորներ։
Նրանց համար այն շքեղության գագաթնակետն էր՝ կենտրոնական աշտարակի ռեստորանով, որտեղից կարելի էր տեսնել մայրաքաղաք Երևանի գեղեցիկ տեսարանը։
Այժմ մտնելով Զվարթնոց, որը ժամանակին Եվրոպայի ու Ասիայի խաչմերուկն էր, կարծես տեղափոխվում ես 4 դար հետ։ Մեծ դահլիճը, մարմարե պատերը քանդվում են, առաստաղը հոսում է, պատուհանները կոտրված են։
Բրիտանացի ճարտարապետները կոչ են անում փրկել այն։ Բացառիկ նկարները ցույց են տալիս հեղափոխական կառույցն ու նրա ուրվական ներքին վիճակը։
Բրիտանացի ճարտարապետ Թիմ Ֆլինը ասում է, որ օդանավակայանը ճարտարապետության բացառիկ նմուշ է։ Թիմը 14 տարի Երևանում գրասենյակ է ունեցել։
Ճարտարապետը հույս ունի, որ մայիսին թավշյա հեղափոխության արդյունքում Հայաստանում իշխանության եկած կառավարությունը կորոշի, որ Զվարթնոցը պատմական կառույց է, որն արժանի է պահպանման։ Ճարտարապետը նաև զգուշացնում է, որ որքան երկար այն մնա, կառույցի պահպանման հնարավորությունները կնվազեն։
Նշվում է, որ օդանավակայանի նոր սեփականատերերը ցանկանում են քանդել հինը, որպեսզի առավել մեծ տարածք ունենան նոր, բազմամիլիոնանոց միջազգային տերմինալի ընդարձակման համար։ Սակայն նրանց դեմ պայքարում է հին օդանավակայանի ճարտարապետի դուստրը՝ Անահիտ Թարխանյանը, ում հայրը՝ Արթուրը, եղել է այն մրցանակակիր թիմի անդամը, ովքեր Զվարթնոցը դարձրին Հայաստանի խորհրդանիշը։ Այժմ Անահիտը պայքարում է Երևանի քաղաքապետի պաշտոնի համար՝ առաքելությամբ՝ կանգնեցնել քանդումը։
«Փրկենք Եվրոպական ժառանգությունը» կազմակերպության և Լոնդոնի Պուշկինի տան տնօրեն Կլեմ Սեսիլն ասում է. «Զվարթնոցի կառույցը դասական է իր տեսակի մեջ, այն պետք է փրկվի։ Այն կառուցվել է այն ժամանակ, երբ սովետական ճարտարապետները փորձարկումներ էին անում միջազգային ազդեցությամբ»։

«Космический город из научной фантастики»: британские архитекторы призывают спасти Круглое здание аэропорта «Звартноц»
12:14 20/09/2018
«Он похож на монолитный космический город, словно сошедший со страниц научной фантастики, в действительности же он был одним из драгоценных камней в советской короне», – такими словами начинается статья в известном издании Daily Mail, посвященная терминалу №1 ереванского аэропорта «Звартноц» (старое здание, известное в народе как «Круглое»).
Терминал №1 ереванского аэропорта «Звартноц» приветствовал кремлевских VIP-гостей и посетителей со всего СССР. Теперь же он заброшен, под замком, на грани сноса, пишет издание.
«Он был построен в 1970-х годах, тогда этот самый современный аэропорт обслуживал  более 2500 пассажиров ежечасно.
Для них это было пиком роскоши – с рестораном в центральной башне, откуда открывался прекрасный вид на столицу Армении – Ереван.
Старое здание терминала в аэропорту "Звартноц" когда-то было перекрестком Европы и Азии. Теперь, войдя в здание, попадаешь назад в 1970-е годы. В зале прилета бетонные и мраморные стены рушатся, поврежденный потолок протекает, а окна повреждены или отсутствуют. На стенах можно увидеть рекламные плакаты советской эпохи», – говорится в статье.
Британские архитекторы призывают спасти здание от разрушения. Эти эксклюзивные фотографии показывают культовое революционное здание и его призрачный интерьер, пишет СМИ.
Ведущий британский архитектор Тим Флинн говорит, что аэропорт является уникальным образцом архитектуры.
Архитектор надеется, что новое правительство Армении, пришедшее к власти после майской бархатной революции, решит, что Круглое здание «Звартноца» – историческое сооружение, которое должно быть сохранено. При этом он предупреждает: чем дольше оно остается в таком состоянии, тем шансы спасти его уменьшаются.
Отмечается, что владельцы хотят снести старое здание аэропорта, чтобы освободить место для расширения нового международного терминала. Но им противостоит дочь архитектора старого здания аэропорта – Анаит Тарханян. Она сейчас борется за пост мэра Еревана – с миссией спасти здание от сноса. Отец Анаит – Артур Тарханян – был частью команды, которая сделала это здание «Звартноца» символом Армении, представленным на открытках и туристических брошюрах.
Клем Сесил – из Save Europe's heritage и глава центра российской культуры в Лондоне Pushkin House – говорит: «Здание Звартноца – это классика в своем роде, его нужно спасать. Оно было возведено в период, когда советские архитекторы экспериментировали с международными влияниями».