Ադրբեջանի կոչը ԵԱՀԿ-ին․ վերադարձ կառուցողական դաշտ, թե՞ «ակն ընդ ական» գործելու նախապատրաստություն
Սեպտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որով հորդորում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին «միջոցներ ձեռնարկել կանխելու Հայաստանի կողմից սադրիչ քայլեր և հայտարարություններ կատարելուց, որոնք խարխլում են բանակցային գործընթացը»։ Հայտարարությունը արվել էր որպես արձագանք վարչապետ Փաշինյանի սեպտեմբերի 18-ին Արցախ կատարած այցելության։
Հայաստանի ԱԳՆ նույնպես հայտարարությունն էր տարածել կապված հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակի հետ, որում մասնավորապես նշվում է «Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի քայլերը՝ միջազգային հանրության, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ուշադրությունն ենք հրավիրում իրադրության հետագա սրումը կանխելու նպատակով Բաքվին սանձելու և կառուցողական դաշտ բերելու հրատապ անհրաժեշտության վրա»։
Այն, որ հայկական կողմը մշտապես հանդես է եկել ԼՂ հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ բացառապես խաղաղ կարգավորման դիրքորոշմամբ, հայտնի փաստ է։ Իսկ ահա այն, որ Ադրբեջանն է դիմում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ բանակցային գործընթացի սահունությունն ապահովելու համար, ոչ միշտ հանդիպող իրողություն է։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը Հայաստանում, և գուցե նաև Ադրբեջանում, ամենահայտնի միջազգային կառույցներից է, որն արդեն երկու տասնամյակից ավելի ապահովում է ԼՂ շուրջ ընթացող բանակցությունների շրջանակ՝ խնդրի խաղաղ կարգավորման նպատակով։ Նրանց գործունեությունը ոչ միանշանակ է ընդունվել։ Հայաստանում երբեմն դժգոհում են, որ համանախագահները պատշաճ քայլեր չեն կատարում Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու համար, ինչն առաջին հերթին պետք է արտահայտված լինի հասցեական հայտարարություններով։ Սրանով հանդերձ հայկական կողմն ընդհանուր առմամբ աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործուենությանը և հակամարտության կարգավորման համար հիմք է համարում նրանց կողմից ներկայացրած առաջարկները։
Ադրբեջանը, ընդհակառակը, մշտապես քննադատել է այս ձևչափը՝ մեղադրելով նրան անգործության, անարդյունավետության և նույնիսկ հայամետ լինելու մեջ։ Հաճախ են նաև Ադրբեջանի կողմից կոչերը՝ ձևաչափը ընդլայնելու կամ փոխելու վերաբերյալ։
Ավելին, Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով ԵԱՀԿ գրասենյակները փակվեցին Բաքվում, ապա նաև Երևանում՝ այդպիսով խոչընդոտելով այդ կազմակերպության արդյունավետ գործունեությունը մեր տարածաշրջանում։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ հետաքրքրական է դառնում, թե ինչու է Ադրբեջանը դիմում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու համար։ Նշանակում է արդյոք, որ Ադրբեջանում կա գիտակցում, որ ուժի կիրառման սպառնալիքով ուղեկցվող հարկադրման դիվանգիտությունը Հայաստանի նկատմամբ անարդյունավետ է, որ երկարատև խաղաղության համար պետք է բանակցային գործընթաց հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, ովքեր ունեն խնդրի վերաբերյալ ամենամեծ փորձառությունը և նրանց ներկայացրած առաջարկները կարող են կայուն փոխզիջման հիմք դառնալ։ Վստահորեն պնդել, որ ադրբեջանական ղեկավարության մոտ կա նման փոփոխություն, հնարավոր չէ։
Սակայն վերջին շրջանում Արցախի հարցում հայկական կողմի դիրքորոշման նկատելի կոշտացումը հնարավոր է Ադրբեջանին ստիպի վերանայել ռազմավարական նախապատվությունները և առավելագույնին ձգտելու փոխարեն մտածել փոխզիջումների մասին։
Մյուս կողմից մեծ է վտանգը, որ երկարատև ավտորիտարիզմի ավանդույթները և իռացիոնալի սահմանին հասնող հայատյացությունը Իլհամ Ալիևին կտանեն դեպի «ակն ընդ ական» քաղաքակություն, ինչը կարող է անցնել դիվանագիտական փոխհրաձգությունից դեպի շփման գծում իրավիճակի սրացման։
Ցանկացած դեպքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կարևոր առաքելություն ունեն թե՛ խաղաղության պահպանման, թե՛ բանակցային գործընթացի ռեստարտի ապահովման տեսակետից։

Призыв Азербайджана к ОБСЕ: возвращение в конструктивное русло или подготовка к реализации политики «око за око»?
13:07 21/09/2018
20 сентября МИД Азербайджана распространил заявление, в котором призывает сопредседателей Минской группы ОБСЕ «принять меры для предостережения Армении от совершения таких провокационных шагов и заявлений, подрывающих переговорный процесс». Данное заявление было сделано в ответ на визит премьер-министра РА Никола Пашиняна 18 сентября с.г. в Арцах.
МИД Армении также распространил заявление, связанное с ситуацией на армяно-азербайджанской государственной границе, в котором в частности, отмечалось: «Решительно осуждая действия Азербайджана, мы обращаем внимание международного сообщества, прежде всего сопредседателей Минской группы ОБСЕ на немедленную необходимость обуздать Баку и привести его в конструктивное русло с целью предотвращения дальнейшей эскалации ситуации».
То, что армянская сторона всегда выступала с позиции исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ – известный факт. А вот то, что Азербайджан обращается к сопредседателям МГ ОБСЕ – для обеспечения плавности переговорного процесса – редко встречающееся явление.
Институт сопредседательства МГ ОБСЕ в Армении, и может также в Азербайджане, является одной из известных международных структур, которая уже свыше двух десятилетий обеспечивает повестку текущих вокруг карабахского конфликта переговоров с целью мирного урегулирования проблемы.
Их деятельность воспринимается неоднозначно. В Армении иногда выражают недовольство, что сопредседатели не совершают надлежащих шагов по сдерживанию агрессивной политики Азербайджана, что, в первую очередь, должно быть выражено адресными заявлениями. Тем не менее, армянская сторона в целом поддерживает деятельность сопредседателей МГ ОБСЕ и основой для урегулирования карабахского конфликта считает представленные ими предложения.
Азербайджан, наоборот, постоянно критикует данный формат, обвиняя структуру в бездействии, неэффективности и даже проармянской направленности. Зачастую также звучат призывы Азербайджана по расширению или изменению формата.
Более того, по причине деструктивной позиции Азербайджана, офисы ОБСЕ были закрыты в Баку, затем в Ереване, таким образом, воспрепятствовав эффективной деятельности данной организации в нашем регионе.
С учетом вышесказанного, примечательным становится то, почему Азербайджан обращается к сопредседателям МГ ОБСЕ – для оказания давления на Армению.
Означает ли это, что в Азербайджане есть осознание того, что дипломатия принуждения, руководимая угрозой применения силы в отношении Армении – неэффективна, что для долгосрочного мира необходим переговорный процесс именно при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ, у которых имеется самый большой опыт касательно проблемы и представленные ими предложения могут стать основной для стабильного компромисса. С уверенностью говорить, что у руководства Азербайджана наблюдаются подобные изменения, невозможно.
Однако заметное ужесточение позиции армянской стороны в вопросе Арцаха за последний период может заставить Азербайджан пересмотреть стратегические предпочтения и вместо стремления к получению максимального, подумать о компромиссах.
С другой стороны, велика опасность того, что давние традиции авторитаризма и армяноненавистничество, находящееся на грани иррационализма, могут довести Ильхама Алиева к политике «око за око», что, в свою очередь, может от дипломатической перестрелки привести к  обострению ситуации на границе.
В любом случае, сопредседатели МГ ОБСЕ несут важную миссию как с точки зрения сохранения мира, так и обеспечения рестарта переговорного процесса.