Սահմանին այս պահին հարաբերական կայուն է. Դավիթ Տոնոյան
«Սահմանին այս պահին հարաբերական կայուն է»,- այսօր «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
«Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում այս պահին իրավիճակը կայուն է՝ բոլոր սահմանների վրա»,– ասաց պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը։
Նախարարը նաև հիշեցրեց, որ ոստիկանության զորքերի ներկայացուցիչները շարունակում են ծառայություն իրականացնել Տավուշի մարզում։
«Շատ լավ  ծառայություն են իրականացնում։ Երբ ոստիկանական զորքերն ընդգրկվում են մարտական ծառայության մեջ, անմիջապես անցնում են ՊՆ օպերատիվ կառավարման ներքո և դառնում են մեր սովորական ստորաբաժանումներից մեկը »,- ասաց Դավիթ Տոնոյանը՝ բացառելով, որ սահմանային լարվածությունը կարող է ոստիկանության զորքերի՝ Տավուշում ծառայություն իրականացնելու հետևանք լինել։
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին ադրբեջանական զինուժը պարբերաբար գնդակոծում էր հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղակայված գյուղերը: Ավելի վաղ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը միջազգային հնարությանը և հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ուղղված հայտարարություն էր տարածել, որում նշել էր, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանը շարունակաբար գնդակոծում է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը՝ թիրախավորելով և վնաս հասցնելով դրա երկայնքով գտնվող բնակավայրերին, քաղաքացիական հաստատություններին և խաղաղ բնակչությանը։ Նա նաև հիշեցրել էր, որ ադրբեջանական կողմի կրակոցներից Հայաստանի Տավուշի մարզում զոհվել է ՀՀ զինծառայող, շարքային Հայկազ Մաթևոսյանը։

Глава Минобороны Армении Давид Тоноян: Ситуация на границе относительно стабильная
«В настоящий момент ситуация на границе относительно стабильная», –  заявил сегодня, 21 сентября, в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» министр обороны Армении Давид Тоноян.
«В результате предпринятых мероприятий на данный момент ситуация стабильная – на всех рубежах», – сказал руководитель оборонного ведомства.
Министр напомнил также, что представители войск Полиции продолжают нести службу в приграничной Тавушской области Армении.
«Очень хорошо несут службу. Когда войска Полиции вовлекаются в несение боевой службы, непосредственно переходят под оперативное управление министерства обороны и становятся одним из наших подразделений», – сказал Давид Тоноян.
При этом он исключил, что напряженность на границе может быть следствием службы войск Полиции.
Напомним, что в последние дни ВС Азербайджана периодически обстреливали населенные пункты на армяно-азербайджанской границе. Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян в комментарии 19 сентября отметил в частности: «В последнее время Азербайджан регулярно обстреливает армяно-азербайджанскую государственную границу, нацеливаясь и нанеся ущерб населенным пунктам, гражданским учреждениям и мирным жителям вдоль  границы. 19 сентября в результате обстрела с азербайджанской стороны скончался военнослужащий Республики Армения , рядовой  Айказ Матевосян».