Մենք պարտավոր ենք ուժեղ լինել. Անկախությանը օրը՝ սահմանամերձ գյուղերում
Անկախության 27-րդ տարեդարձի առիթով ինչպես հանրապետության շատ քաղաքներում ու համայնքներում, այնպես էլ Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերում ևս փորձել են  տոնական միջոցառումներ անցկացնել:
Հայաստան-Ադրբեջան շփման գծից 1 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բաղանիսում անկախության օրվան նվիրված միջոցառումն անցկացրել են գյուղի դպրոցում:
Բաղանիսի գյուղապետ Նարեկ Սահակյանը առանձնակի հպարտությամբ է խոսում անկախությունից, և ընդգծում, որ դարերով ունեցած երազանքը հենց այս սերնդին է հաջողվել ձեռք բերել: «Անկախության գաղափարը ամուր նստած է մեր գիտակցության, սահմանամերձ գյուղի երեխաների մեջ: Վերջերս մի հաղորդում էի նայում, որտեղ մի երեխա խոսում էր սահմանամերձ գյուղի մասին, ասում էր՝ մենք իրավունք չունենք սահմանին ամուր կանգնած չլինենք: Այսինքն՝ անկախության գաղափարը փոխանցվել է նաև նոր սերունդին»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Նարեկ Սահակյանը:
Այսօր Բաղանիսում իրավիճակը հանգիստ է, թեև օրեր առաջ հակառակորդը կրակոցներ է արձակել գյուղի ուղղությամբ:
Նարեկ Սահակյանի խոսքով՝  բաղանիսցիները սովորել են կրակոցների ձայներին, կրակոցների տակ էլ շարունակում են գյուղը շենացնել: «Կրակոցների ժամանակ ավելի շատ երեխաների համար ենք անհանգստանում, գյուղում կան հակառակորդի նշանառության տակ գտնվող տներ, բայց մարդիկ չեն լքում, շարունակում են ապրել, երեխաներին մեծացնել: Սահմանամերձ գյուղից մեկ ընտանիքի դուրս գալը  հավասարազոր է ոչ սահմանամերձ գյուղի 10 ընտանիքի դուրս գալու հետ: Եթե մեկ տան լույսը մարի, սահման պահող զինվորի մեջքը  կթուլանա: Ադրբեջանի թիվ մեկ զսպաշապիկը հայոց բանակն է, մեր զինվորն է, այսինքն՝ մենք էսքան դիմացել ենք, էլի կդիմանանք, մեր գյուղը, մեր տունը  չենք թողնի, զինվորիը թիկունքը պիտի ամուր կպահենք»,- նշեց Բաղանիսի գյուղապետը:
Չինարիում  որոշել էին՝ անկախության օրը գյուղում մեծ շուքով նշել, բայց հաշվի առնելով վերջին օրերին սահմանում տիրող իրավիճակը, միջոցառում չեն անցկացրել:
«Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս առավոտյան այցելել ենք զոհվածների շիրիմներին, ծաղիկներ դրել, բայց հատուկ միջոցառում չենք արել: Ամեն ինչ տեսանելի է հակառակորդի կողմից, վտանգավոր է շատ մարդ հավաքել, բոլոր դեպքերում պետք է այդ ամենը հաշվի առենք: Թեև հիմա կրակոցներ չկան, բայց  ներքին անհանգստություն կա, անվտանգությունից ելնելով էլ խուսափել ենք մեծ միջոցառում կազմակերպել»,-  ասաց Չինարիի գյուղապետ  Սամվել Սաղոյանը:
Միաժամանակ գյուղապետն ասաց՝  ուզեն, թե  չուզեն պարտավոր են ուժեղ լինել. «Իմ ցանկությունը մեկն է՝  մեր երկրում խաղաղություն լինի, կարողանանք երկիրը զարգացնել ու  շենացնել: Այս  անկախությունը դժվար ենք ձեռք բերել , պետք է կարողանանք այն պահպանել»:
Ներքին Կարմիրաղբյուրի գյուղապետ Լևոն Առաքելյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ գյուղում տոնական տրամադրություն է, մարդիկ միմյանց շնորհավորում են ու ամենակարևորը՝ խաղաղություն մաղթում: Տոնական օրը սկսվել է դպրոցում՝  անկախության օրվան նվիրված միջոցառումով:
Նրա խոսքով՝  պատերազմ տեսած գյուղի համար այս տոնն առանձնահատուկ նշանակություն ունի: «Մենք լավ գիտենք խաղաղության գինը: Սահմանի ժողովուրդը միանշանակ գիտակցում է ունեցածը, դրա համար իմ մաղթանքը մեկն է՝  երկրում խաղաղություն լինի, երեխաները խաղաղ ու երջանիկ ապրեն: Մնացածը կլինի, կարևորը՝ խաղաղությունն է»,- ասաց Լևոն Առաքելյանը:

«Мы обязаны быть сильными»: День независимости Армении – в приграничных селах
По случаю 27-летия независимости Республики Армения как во многих городах и общинах Армении, так и в приграничных селах Тавушской области республики попытались провести праздничные мероприятия.
В Баганисе, расположенном в 1 км от границы Армении и Азербайджана, посвященное Дню независимости мероприятие провели в сельской школе.
Староста Баганиса Нарек Саакян с особой гордостью говорит о независимости и подчеркивает, что взлелеянную веками мечту удалось воплотить в жизнь именно этому поколению.
«Идея независимости крепко сидит в нашем сознании, в детях приграничного села. Недавно смотрел передачу, где один ребенок, говоря о приграничном селе, отметил: мы не имеем права не стоять прочно на границе. То есть идея независимости передалась и новому поколению», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Нарек Саакян.
Сегодня в Баганисе ситуация спокойная, хотя и днями ранее ВС Азербайджана произвели выстрелы в направлении села.
По словам Нарека Саакяна, баганисцы привыкли к звукам выстрелов, они и под обстрелами продолжают благоустраивать село. «При обстрелах больше беспокоимся за детей, в селе есть находящиеся под прицелом противника дома, но люди их не покидают, продолжают жить здесь, растить детей. Если приграничное село покинет одна семья, это будет равноценно тому, если обычное село покинут 10 семей.
Если погаснет свет в одном очаге, это ослабит тыл охраняющего границу солдата. Сдерживающим Азербайджан фактором номер один является Армянская армия, наш военнослужащий. Мы выстояли, сможем выстоять и дальше. Не оставим наш дом, наше село, мы должны держать крепким тыл наших военнослужащих», – отметил староста Баганиса.
В приграничном Чинари решили – отметят День независимости с большим размахом, но с учетом сложившейся в последние дни на границе ситуации отказались от проведения мероприятия.
«Как каждый год, так и в этом году утром возложили цветы на могилы погибших, однако специального мероприятия не провели. Все прослеживается противником, опасно собирать много людей. В любом случае, это все нужно учитывать. Хотя сейчас выстрелов и нет, но есть внутренняя обеспокоенность, из соображений безопасности воздержались от организации большого мероприятия», – сказал староста села Чинари Самвел Сагоян.
При этом староста отметил: хотят того, или нет – обязаны быть сильными: «У меня одно желание – чтобы в нашей стране царил мир, мы могли развивать и благоустраивать нашу Родину. Мы обрели независимость с большим трудом, должны суметь ее сохранить».
В свою очередь староста села Неркин Кармирахпюр Левон Аракелян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что в селе царит праздничное настроение, люди поздравляют друг друга и желают самого главного – мира. Праздничный день начался в местной школе – с посвященного Дню независимости Республики Армения мероприятия.
По его словам, для прошедшего через войну села этот праздник имеет особое значение. «Мы хорошо знаем цену миру. Население приграничных сел однозначно осознает это достижение, посему у меня лишь одно пожелание – чтобы в стране царил мир, дети жили счастливо, под мирным небом. Остальное – будет, главное – чтобы царил мир», – сказал Левон Аракелян.