Մենք պարտավոր ենք ուժեղ լինել. Անկախությանը օրը՝ սահմանամերձ գյուղերում
Անկախության 27-րդ տարեդարձի առիթով ինչպես հանրապետության շատ քաղաքներում ու համայնքներում, այնպես էլ Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերում ևս փորձել են  տոնական միջոցառումներ անցկացնել:
Հայաստան-Ադրբեջան շփման գծից 1 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բաղանիսում անկախության օրվան նվիրված միջոցառումն անցկացրել են գյուղի դպրոցում:
Բաղանիսի գյուղապետ Նարեկ Սահակյանը առանձնակի հպարտությամբ է խոսում անկախությունից, և ընդգծում, որ դարերով ունեցած երազանքը հենց այս սերնդին է հաջողվել ձեռք բերել: «Անկախության գաղափարը ամուր նստած է մեր գիտակցության, սահմանամերձ գյուղի երեխաների մեջ: Վերջերս մի հաղորդում էի նայում, որտեղ մի երեխա խոսում էր սահմանամերձ գյուղի մասին, ասում էր՝ մենք իրավունք չունենք սահմանին ամուր կանգնած չլինենք: Այսինքն՝ անկախության գաղափարը փոխանցվել է նաև նոր սերունդին»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Նարեկ Սահակյանը:
Այսօր Բաղանիսում իրավիճակը հանգիստ է, թեև օրեր առաջ հակառակորդը կրակոցներ է արձակել գյուղի ուղղությամբ:
Նարեկ Սահակյանի խոսքով՝  բաղանիսցիները սովորել են կրակոցների ձայներին, կրակոցների տակ էլ շարունակում են գյուղը շենացնել: «Կրակոցների ժամանակ ավելի շատ երեխաների համար ենք անհանգստանում, գյուղում կան հակառակորդի նշանառության տակ գտնվող տներ, բայց մարդիկ չեն լքում, շարունակում են ապրել, երեխաներին մեծացնել: Սահմանամերձ գյուղից մեկ ընտանիքի դուրս գալը  հավասարազոր է ոչ սահմանամերձ գյուղի 10 ընտանիքի դուրս գալու հետ: Եթե մեկ տան լույսը մարի, սահման պահող զինվորի մեջքը  կթուլանա: Ադրբեջանի թիվ մեկ զսպաշապիկը հայոց բանակն է, մեր զինվորն է, այսինքն՝ մենք էսքան դիմացել ենք, էլի կդիմանանք, մեր գյուղը, մեր տունը  չենք թողնի, զինվորիը թիկունքը պիտի ամուր կպահենք»,- նշեց Բաղանիսի գյուղապետը:
Չինարիում  որոշել էին՝ անկախության օրը գյուղում մեծ շուքով նշել, բայց հաշվի առնելով վերջին օրերին սահմանում տիրող իրավիճակը, միջոցառում չեն անցկացրել:
«Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս առավոտյան այցելել ենք զոհվածների շիրիմներին, ծաղիկներ դրել, բայց հատուկ միջոցառում չենք արել: Ամեն ինչ տեսանելի է հակառակորդի կողմից, վտանգավոր է շատ մարդ հավաքել, բոլոր դեպքերում պետք է այդ ամենը հաշվի առենք: Թեև հիմա կրակոցներ չկան, բայց  ներքին անհանգստություն կա, անվտանգությունից ելնելով էլ խուսափել ենք մեծ միջոցառում կազմակերպել»,-  ասաց Չինարիի գյուղապետ  Սամվել Սաղոյանը:
Միաժամանակ գյուղապետն ասաց՝  ուզեն, թե  չուզեն պարտավոր են ուժեղ լինել. «Իմ ցանկությունը մեկն է՝  մեր երկրում խաղաղություն լինի, կարողանանք երկիրը զարգացնել ու  շենացնել: Այս  անկախությունը դժվար ենք ձեռք բերել , պետք է կարողանանք այն պահպանել»:
Ներքին Կարմիրաղբյուրի գյուղապետ Լևոն Առաքելյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ գյուղում տոնական տրամադրություն է, մարդիկ միմյանց շնորհավորում են ու ամենակարևորը՝ խաղաղություն մաղթում: Տոնական օրը սկսվել է դպրոցում՝  անկախության օրվան նվիրված միջոցառումով:
Նրա խոսքով՝  պատերազմ տեսած գյուղի համար այս տոնն առանձնահատուկ նշանակություն ունի: «Մենք լավ գիտենք խաղաղության գինը: Սահմանի ժողովուրդը միանշանակ գիտակցում է ունեցածը, դրա համար իմ մաղթանքը մեկն է՝  երկրում խաղաղություն լինի, երեխաները խաղաղ ու երջանիկ ապրեն: Մնացածը կլինի, կարևորը՝ խաղաղությունն է»,- ասաց Լևոն Առաքելյանը:

‘We have to be strong’: Armenian border villagers celebrate Independence Day
Like many other municipal and rural communities across Armenia, the border villages in the northeastern Tavush region have also organized festivities to celebrate the 27th anniversary of Armenia’s independence.
The village of Baghanis, located just 1km away from the border with Azerbaijan, has organized Independence Day celebrations in the local school.
The village mayor, Narek Sahakyan takes special pride in the independence. “The idea of independence is firmly rooted in our mindset, in that of children of border villages. Recently, I watched a program where a child was speaking about border villages, saying, ‘we have no right not to firmly defend our borders.’ This means, the idea of independence has also been transferred to the new generation,” he told Panorama.am.
The situation is stable in Baghanis at the moment after it faced shelling by Azerbaijani military a few days ago.
According to the mayor, the local residents have got used to the shelling sounds and continue to build the village amid shootings. “We are more worried about kids during the shootings; there are houses targeted by Azerbaijani fire in the village, but people won’t abandon them, continue to live and raise their children,” he said, stressing the importance of people living in border villages as a key support for the soldiers who defend Armenian borders.
Chinari, another border village in Tavush, was set to host major festivities to celebrate the Independence Day, but they were cancelled given the recent border tensions. “Like every year, this year as well we have visited the tombs of the fallen [servicemen] and laid flowers, but have not organized special events. Everything is visible by the adversary; it is not safe to bring together large crowds of people. Though no shootings are recorded at the moment, we have inner anxiety and have refrained from organizing big events due to security concerns,” the village mayor, Samvel Saghoyan told us.
Meantime, he stresses the border villagers have to be strong, as they have no other option. “I wish peace to our country so that we manage to develop and build it. This independence has been hard to achieve, we must be able to preserve it,” he said.
Speaking to Panorama.am, Nerkin Karmir Aghbyur village Mayor Levon Arakelyan says festive mood has gripped his village today, with people congratulating each other and first of all wishing peace. He says the holiday started with festive events organized at the village school.
Arakelyan states the Independence Day is of special importance for the village which has faced a war. “We know the price for peace very well. The border residents certainly appreciate what they have, that is why I have only one wish: peace to our country. The rest will come, peace is the most important thing,” he stressed.