Խորհուրդ նորընտիր քաղաքապետին՝ քանի չի արել իր խոստացած առաջին քայլը
Երբ Երևանի քաղաքապետի թեկնածուներին հարցեր էին տալիս ընտրության օրը, Հայկ Մարությանը  խոստացավ լուծել աղբահանության հարցը, քանի որ «12 օր շրջելուց հետո, ես հասկացա, որ դա է ամենալուրջ խնդիրն այսօր»։
Զարմանալի զուգադիպությամբ՝ ընդամենը երկու օր առաջ «Սանիթեքն» էլ նման մի խոստում տվեց. «Վստահեցնում ենք, որ տեխնիկական վերազինման շնորհիվ, շուտով կվերանան այն բոլոր խնդիրները ու քննարկման թեմաները, որոնք վերջին ամիսներին առաջացել են»։
Ընդ որում՝ առանց այն էլ պաշտոնյաները երդում են կերել, որ Ֆրանկոֆոնիայի օրերի պատվին Երևանը մաքուր կլինի։
Ուստի, որպեսզի մի ամբողջ ընկերություն ու մի նոր քաղաքապետ նույն գործով չզբաղվեն, թերևս կարող եմ մի քանի օգտակար խորհուրդներ տալ։
Ի դեպ, նկատեք՝ ու ոչ ոք չի կարող ինձ ասել, թե՝  Հայկ Մարությանն է քաղաքապետը, ինքն ավելի լավ գիտի։
Համոզված եմ՝ նախ ավագանին պիտի հաշվի իր բյուջեն, ընթացիկ գործերը, ու թե որտեղից կարելի է տնտեսել, ու գումարները որ՝ ավելի նպատակահարմար տեղերը տանել։
2. Մշակույթի նախարարության հետ ճշտել համատեղ ծրագրերը՝ թե չէ մշակութի նախարարությունը հուշարձանների պահպանման ցուցակ շենքեր է մտցնում, բայց դրանք պահպանելու ուժ չունի։
3. Հանել բոլոր բուկլետ, գրքույկ, ծաղիկ, փուչիկ... միջոցառումները՝  ինչպես տեսնում եք՝ ՀՀ բնակիչները քայլելով էլ երջանիկ են, ուստի՝ ավել ծախսեր պետք չեն։
4. Վեր հանել բոլոր պայմանագրերը, այդ թվում՝ «Սանիթեքի» հետ, դերերի բաշխումը հստակեցնել՝ ով է զբաղվում աղբահանությամբ, ով է վերահսկում։ Քննարկել աղբի տեսակավորման հարցը, այդպիսով՝ աղբի վերամշակման հարցերը ևս օրակարգային դարձնել։
5. Վերջապես ընդունել, կամ չընդունել, կամ նորից գրել Համատիրությունների մասին օրենքը. Թե չէ ևս մի -երկու տարի, ու կարելի է այս նախագիծը դպրոց՝ առաջին դասարան ուղարկել (Համատիրությունների խնդիրը մնում է)։
6. Երևանի շենքերի արտաքին ձևավորման և գովազդային վահանակների հարցը՝  նայելու շենք չի մնացել, շնչելու օդ չկա։
7. Կուզեի այս՝ խորհրդավոր թվի տակ ամենախոհուն խորհուրդը գրել։ Դրա համար էլ խոստանում եմ՝ սրանք արեք, էլի խնդիրներ կասեմ։ Ուշադիր մնացեք իմ գրառումներին։
8. Ջրատարների հարցը լուծեք՝ սպասվում են անձրևներ ու էլի փողոցները կհեղեղվեն։
9. Փոշու հարցը՝  անցեք խիտ կանաչապատման՝ դեկորատիվ էտեր, մոլոր մի-երկու ռոմանտիկ ծառ...  մեզ պետք չեն՝ քաղաքը անապատանում է, հիվանդությունները՝ սրվում։
10. Վերանայեք Ձեր իմիջը՝ չեմ ասում կեղծ կերպարի անցեք, բայց  «պապայական» վստահելի տեսքը թերևս ավելի ցանկալի է։

Совет новоизбранному мэру Еревана – пока он не сделал свой обещанный первый шаг
Когда в день голосования на внеочередных выборах в Совет старейшин Еревана кандидатам в мэры столицы Армении задавали вопросы, Айк Марутян пообещал решить проблему с вывозом мусора, поскольку «за эти 12 дней агитационной кампании я понял, что именно это самая серьезная проблема на сегодняшний день».
По удивительному совпадению, буквально два дня назад компания «Sanitek» также дала подобное обещание: «Заверяем, что благодаря техническому переоснащению в скором времени будут устранены все проблемы и темы для обсуждения, которые возникли в последние месяцы».
При этом и так должностные лица поклялись, что в честь проведения в октябре Саммита Франкофонии Ереван будет чистым.
Посему, чтобы целая компания и один новый мэр не занимались одним и тем же делом, пожалуй, могу дать несколько полезных советов.
Кстати, и никто не может сказать мне, что мэром является Айк Марутян, ему лучше знать.
Убеждена, что сперва Совет старейшин Еревана должен подсчитать свой бюджет, текущие дела и где можно сэкономить, и в какие – более целесообразные сферы – направить средства.
2. С министерством культуры Армении уточнить совместные программы – касательно того, что министерство культуры вносит в списки по охране памятников здания, однако не обладает потенциалом для их сохранения.
3. Убрать все буклеты, книжки, цветочки, шарики… мероприятия: как видите, жители РА счастливы и просто шагая, посему – лишние расходы не к чему.
4. Поднять все соглашения, в том числе с компанией «Sanitek», уточнить распределение ролей – кто занимается вывозом мусора, кто – контролирует. Обсудить вопрос классификации мусора, таким образом –  внести в повестку также вопросы переработки мусора.
5. Наконец, принять, или не принять, или заново написать закон о кондоминиуме. А то ещё два года, и можно данный проект отправить в школу – в первый класс (Проблема кондоминиумов остается).
6. Вопрос внешнего оформления зданий и рекламных щитов в Ереване: не осталось зданий, которыми можно любоваться, нечем дышать.
7. Хотелось бы под этой символической цифрой написать самый вдумчивый совет. Поэтому обещаю – выполните это, озвучу ещё проблемы. Внимательно следите за моими записями.
8. Решите вопрос с водоотводами: ожидаются дожди, и улицы вновь будут затоплены.
9. Проблема с пылью – переходите на плотное озеленение: нам не нужны декоративное оформление деревьев, парочка романтичных деревьев тут и там… Город превращается в пустыню, а болезни – обостряются.
10. Пересмотрите Ваш имидж: не говорю – переходите на искусственный образ, но вызывающий доверие «отцовский» образ более желателен.