Մեկնարկում է «Թատերական Լոռի» 24-րդ միջազգային թատերական փառատոնը
Այսօր ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձոր, Ալավերդի, Սպիտակ, Ստեփանավան քաղաքներում և հարակից գյուղական բնակավայրերում, ինչպես նաև ՀՀ Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքում կմեկնարկի «Թատերական Լոռի» 24-րդ միջազգային թատերական փառատոնը` նվիրված Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին:
Բացման արարողությունը տեղի կունենա Դսեղում` պոետի տուն թանգարանի բակում, այնուհետև Ալավերդու Սանահինի պատմական կամրջի մոտ տեղի կունենա հուշաքարի բացման արարողությունը,  Ալավերդու մշակույթի կենտրոնում Հ. Մալյանի անվան կինոդերասանի թատրոնը կներկայացնի Հ. Թումանյանի «Հեքիաթներ» ներկայացումը:
Մշակույթի նախարարության տեղեկացմամբ, փառատոնին կմասնակցեն ՀՀ-ում գործող պրոֆեսիոնալ և ոչ պրոֆեսիոնալ թատրոններ, թատերախմբեր՝ Վրաստանից, ՌԴ-ից, Ֆրանսիայից, Ճապոնիայից: Փառատոնի օրերին ճանաչված դերասանների և ռեժիսորների մասնակցությամբ բուհերում, դպրոցներում, կրթական այլ հաստատություններում կկազմակերպվեն հանդիպումներ, ինչպես նաև տեղի կունենան ճանաչված արվեստագետների` Հակոբ Ազիզյանի, Յուրի Երզնկյանի, Երվանդ Ղազանչյանի, Վլադիմիր Մսրյանի մեծարման երեկոներ:
Փառատոնը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 6-ը։
«Թատերական Լոռի» 24-րդ միջազգային թատերական փառատոնը կազմակերպվում է  մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, «Հրատ» մշակութային հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ։

В Армении проходит 24-й международный фестиваль «Театральный Лори»
Сегодня, 24 сентября, в городах Ванадзор, Алаверди, Спитак, Степанаван и окрестных селах Лорийской области Армении, а также городе Ноемберян Тавушской области стартует 24-й Международный театральный фестиваль «Театральный Лори».
Посвященный 150-летию со дня рождения великого армянского поэта Ованеса Туманяна  театральный фестиваль пройдет с 24 сентября по 6 октября с.г., при поддержке министерства культуры РА и по инициативе культурной ОО «Грат».
Церемония открытия состоялась 24 сентября, в 13:00, в Дсехе, во дворе дома-музея поэта, у исторического моста Санаина в г. Алаверди состоится церемония открытия памятника. 24 сентября, в 18:00, в культурном центре Алаверди Театр киноактера имени Г. Маляна представит спектакль «Сказки» по О. Туманяну.
В фестивале примут участие профессиональные и непрофессиональные театры РА, труппы из Грузии, РФ, Франции, Японии.
В дни фестиваля в вузах, школах и других учебных заведениях пройдут встречи с известными режиссерами и актерами, а также вечера чествования известных творческих деятелей – Акопа Азизяна, Юрия Ерзнкяна, Ерванда Казанчяна, Владимира Мсряна.