Ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին երկուշաբթի օրը կրկին ձերբակալվել է՝ հավաքների մասին օրենքը խախտելու պատճառով, այն ժամանակ, երբ դուրս էր գալիս 30-օրյա կալանքից՝ նույն մեղադրանքով, գրում է euronews-ը։
Նավալնին, ով ձերբակալվել էր նախորդ ամիս Մոսկվայի իր տան դիմացից, կալանավորվել էր՝ Ռուսաստանում հունվարին չարտոնված հավաք կազմակերպելու համար, որը կոչ էր անում բոյկոտել նախագահական ընտրությունները։
Նավալնիի ընկեր Լեոնիդ Վոլկովը թվիթերում գրել է, որ երկուշաբթի առավոտյան Նավալնիին տարել են ոստիկանական բաժանմունք, որտեղից նա դուրս է եկել ու կրկին մեղադրել են օրենքը խախտելու մեջ ու ձերբակալել։

Russian opposition leader Alexei Navalny was detained again on Monday for allegedly violating protest laws while he was being released from a 30-day jail stint on the same charge, his associate said, according to Euronews.
Navalny, who was detained by police outside his home in Moscow last month, was sentenced to jail for planning an unauthorised demonstration in the Russian capital in January that called for a boycott of what he said would be a rigged presidential election.
Leonid Volkov, a Navalny ally, wrote on Twitter on Monday morning that Navalny had been taken to a police station as he walked out of jail and was again being accused of violating protest laws.
Navalny, 42, has said his jail sentence was designed by the authorities to prevent him from leading protests against unpopular pension reform across the country earlier this month.