ԵՄ-ն Հայաստանի ամենամեծ արտահանման շուկան է. Սվիտալսկի
ԵՄ-ն Հայաստանի ամենամեծ արտահանման շուկան է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն ցանկանում է Հայաստանի հետ առևտուրն ընդլայնել, իսկ դրա համար հարկավոր է աջակցել  ՀՀ կառավարությանը:
Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ ԵՄ-ի և ՀՀ-ի միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը  (ՀԸԳՀ/CEPA)  հնարավորություն կտա նոր ներդրումներ ներգրավել և ընդլայնել Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը:
«Մենք համատեղ պետք է քննարկենք՝  ինչ է պետք անել, որ Հայատանն ավելի գրավիչ լինի ներդրումների համար»,- ընդգծեց ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
Անդրադառնալով «GSP+» արտոնյալ առևտրային ռեժիմին՝  Պյոտր Սվիտալսկին ասաց, որ Հայաստանի համար այն շատ օգտակար է, քանի որ GSP+ համակարգով  տարեկան կտրվածքով հայկական կողմը տնտեսում է 40 մլն եվրո: Միևնույն ժամանակ  նա նշեց, որ կան խնդիրներ և ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանի, որ դրանք ևս լուծվեն:

Посол Петр Свитальский: Европейский союз является крупнейшим экспортным рынком для Армении
Европейский союз является крупнейшим экспортным рынком для Армении. Об этом в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции заявил руководитель делегации Европейского союза в Армении, посол Петр Свитальский.
По его словам, Евросоюз расширить торговлю с РА, а для этого необходимо оказать поддержку правительству Армении.
Петр Свитальский отметил, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армении и Евросоюза (CEPA) позволить привлечь новые инвестиции и расширить сотрудничество между РА и ЕС.
«Мы должны провести совместное обсуждение и понять, что необходимо сделать для повышения инвестиционной привлекательности Армении», – подчеркнул посол.
Обратившись к льготному торговому режиму GSP+, посол отметил, что для Армении он очень полезен, поскольку по системе GSP+ в годовом разрезе армянская сторона экономит порядка 40 млн евро. В то же время он отметил, что налицо проблемы и Евросоюз готов поддержать Армению в вопросе их решения.