ԵՄ-ն Հայաստանի ամենամեծ արտահանման շուկան է. Սվիտալսկի
ԵՄ-ն Հայաստանի ամենամեծ արտահանման շուկան է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն ցանկանում է Հայաստանի հետ առևտուրն ընդլայնել, իսկ դրա համար հարկավոր է աջակցել  ՀՀ կառավարությանը:
Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ ԵՄ-ի և ՀՀ-ի միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը  (ՀԸԳՀ/CEPA)  հնարավորություն կտա նոր ներդրումներ ներգրավել և ընդլայնել Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը:
«Մենք համատեղ պետք է քննարկենք՝  ինչ է պետք անել, որ Հայատանն ավելի գրավիչ լինի ներդրումների համար»,- ընդգծեց ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
Անդրադառնալով «GSP+» արտոնյալ առևտրային ռեժիմին՝  Պյոտր Սվիտալսկին ասաց, որ Հայաստանի համար այն շատ օգտակար է, քանի որ GSP+ համակարգով  տարեկան կտրվածքով հայկական կողմը տնտեսում է 40 մլն եվրո: Միևնույն ժամանակ  նա նշեց, որ կան խնդիրներ և ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանի, որ դրանք ևս լուծվեն:

The European Union is Armenia’s biggest export market, Head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski told reporters in a media briefing on Wednesday.
According to him, the EU seeks to expand trade ties with Armenia, stressing the need to support the Armenian government in this respect.
The top EU official highlighted the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed between Armenia and the EU in November 2017 as a tool to attract new investments and further boost the bilateral cooperation.
“We should jointly discuss what needs to be done to make Armenia more attractive for investments,” the envoy said.
Touching upon Armenia-enjoyed GSP+ privileged trade regime with the EU countries, Świtalski said it is very beneficial for Armenia since the country saves some €40 million annually under the regime. Meantime, he says there are some issues, but the EU stands ready to support Armenia to deal with them.