Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը լուսաբանելու համար հավատարմագրվել է 250-ից ավելի օտարերկրյա լրագրող
Հայաստանը թևակոխել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ավարտական փուլ, այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը։
Գագաթնաժողովի աշխատանքներն ու հարակից միջոցառումները լուսաբանելու համար արդեն հավատարմագրվել է 300-ից ավելի լրագրող, որից միայն 50-ն են տեղական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի միջոցառումները կմեկնարկեն հոկտեմբերի 7-ին ու կշարունակվեն մինչև հոկտեմբերի 12-ը։ Գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան կայցելեն Ֆրանկոֆոնիայի անդամ երկրների տասնյակ առաջնորդներ։ Հայաստանում կլինեն նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։
Դիվանագիտական անձնագրերի չեղարկման մասին
«Այս պահի դրությամբ չեղարկվել է 254 դիվանագիտական անձնագիր, որոնք մեր կոչերից ու հորդորներից հետո չեն վերադարձվել»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ պատասխանելով այսօր մամուլում տարածված այն տեղեկությանը, որ Հենրիխ Մխիթարյանին զրկել են դիվանագիտական անձնագրից։
Բալայանը նշեց, որ անուններ չի հնչեցնի ու չի մանրամասնի, թե ովքեր են ունեցել դիվանագիտական անձնագրեր, քանի որ այդ տեղեկատվությունը պաշտպանված է նաև անձնական տվյալների մասին ՀՀ օրենսդրությամբ։
«Չեմ կարող կոնկրետ անուններ հրապարակել, բայց այս պահի դրությամբ 100-ից ավելի դիվանագիտական անձնագրեր վերադարձվել են, 254-ը՝ չեղարկվել»,-ասաց Տիգրան Բալայանը։

МИД Армении: Аннулировало более 250 дипломатических паспортов
Армения вступила в этап завершения подготовительных работ к предстоящему в октябре саммиту Международной организации Франкофонии (МОФ). Об этом заявил на брифинге  в среду, 26 сентября, пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
По его словам, для освещения работы ереванского Саммита Франкофонии и смежных мероприятий уже аккредитованы свыше 300 журналистов, только 50 из них – представители местных СМИ.
Как известно, Саммит Франкофонии пройдет в Ереване 11-12 октября 2018 года, а заседания уставных органов МОФ в соответствии со следующим графиком: 7 октября – Постоянный совет Франкофонии, 8-9 октября – министерская конференция. Армению посетят лидеры десятков стран Франкофонии, в том числе президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
Об аннулировании дипломатических паспортов
«На данный момент аннулировано 254 дипломатических паспорта, которые после наших призывов не были возвращены», – сказал на брифинге Тигран Балаян.
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении сделал соответствующее заявление, коснувшись публикаций в прессе о лишении дипломатического паспорта армянского полузащитника лондонского «Арсенала» Генриха Мхитаряна.
Балаян указал, что он не будет называть имен владельцев аннулированных паспортов, так как эта информация защищена законом РА о персональных данных.
«Не могу обнародовать конкретных имен, но к данному моменту возвращено 100 дипломатических паспортов, аннулировано – 254», – сказал Тигран Балаян.