Բեռլին այցով Էրդողանը ցանկանում է մեղմել հարաբերությունները Գերմանիայի հետ
Այսօր սկսվում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պաշտոնական եռօրյա այցը Բեռլին, որն առաջինն է 2014թ.-ից ի վեր։ Թուրքիայի նախագահը հույս ունի վերականգնել թուրք-գերմանական հարաբերությունները՝ ջանքեր գործադրելով  մեղմել իր երկրի աճող դիվանագիտական ու տնտեսական տառապանքները։
Գերմանացիները, սակայն, անդրդվելի են։ Մինչ Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կողջունի էրդողանին պատվո շքախմբով ու պետական ճաշով, բարձրաստիճան քաղաքական գործիչները բոյկոտում են ընդունելությունը։
Կանցլեր Անգելա Մերկելը ևս չի մասնակցելու վաղը՝ սեպտեմբերի 28-ին, նախատեսված ճաշին, բայց կհանդիպի Էրդողանին մի քանի անգամ նրա եռօրյա այցի ընթացքում։
Բեռլինում նախատեսվում են բազմահազարանոց բողոքի ակցիաներ ընդդեմ Էրդողանի ու նրան Գերմանիայում ընդունելու որոշման դեմ։
Ինչպես գրում է Politico-ն, երկու երկրների միջև հարաբերությունները կտրուկ վատացան մի շարք խնդիրներում անհամաձայնությունների պատճառով՝ սկսած ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության, Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման, Էրդողանի կողմից Թուրքիան ավտորիտար երկիր վերածելու պատճառով։
Նախորդ շաբաթ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Գերմանիայում գտնվելու ժամանակ իր առաջնահերթությունը լինելու է անցյալը մի կողմ մղելն ու ապագայի վրա կենտրոնանալը։

Сегодня, 27 сентября, начинается визит президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Германию. Это станет его первой поездкой в ФРГ с момента избрания главой турецкого государства в 2014 году.
Эрдоган надеется, что Берлину и Анкаре наконец удастся преодолеть разногласия, прилагая усилия для того, чтобы смягчить растущие дипломатические и экономические проблемы Турции.
Немцы, однако, непреклонны. Пока президент ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер (Frank-Walter Steinmeier) собирается встретить своего турецкого коллегу с воинскими почестями и торжественным приемом, высокопоставленные политические деятели заявляют о бойкоте банкета.
Канцлер ФРГ Ангела Меркель (Angela Merkel) также не будет присутствовать на приеме, но за время визита Эрдогана в Германию встретится с ним дважды.
Между тем, в Берлине тысячи людей планируют провести протестные акции из-за того, что турецкого лидера будут принимать в ФРГ в соответствии с самым высоким уровнем протокола.
Как пишет Politico, отношения между Турцией и ФРГ резко обострились из-за разногласия по ряду вопросов: начиная с вопроса вступления Турции в Европейский Союз до принятия Бундестагом резолюции по Геноциду армян.