Կառավարությունը մերժեց  Առողջապահության նախարարությանը
Գործադիրն այսօրվա նիստում չհաստատեց ՀՀ առողջապահության նախարարության «Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին բյուջեի պահուստային ֆոնդից գումար հատկացնելու մասին որոշումը:
Նշենք, որ նախագիծը չզեկուցվող հարցերի մեջ էր, սակայն ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանի առաջարկով այն դարձվեց զեկուցվող:
ԱՆ փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը ներկայացնելով որոշման նախագիծն՝ ասաց, որ ամերիկահայ բարերար Մայք Սարյանի կողմից տրամադրած բժշկական սարքավորումները` թվով 4 բեռնարկղ (հաշիվ-ապրանքագրեր` CHRTY 1001, CHRTY 1002, CHRTY 1003, CHRTY 1004, Bill of Leading 964560878 և 964560864,) 2018 թվականի օգոստոսի 31-ին ժամանել են Երևան և այժմ գտնվում են առողջապահության նախարարության «Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոն»  ՊՈԱԿ-ի պահեստում` մաքսային մարմինների հսկողության ներքո:
Ամերիկյան կողմը վճարել է վերոնշյալ բեռների` ԱՄՆ-ից մինչև Փոթի նավահանգիստ փոխադրման ծախսերը: 2018 թվականի հունիսի 1-ից մինչև 2018 թվականի օգոստոսի 29-ը ընկած ժամանակահատվածում բեռները գտնվել են Փոթի նավահանգստում, որոնց պահման և պահպանման ծառայությունների համար առաջացել են ֆինանսական պարտավորություններ` 10 մլն 541 հազար ՀՀ դրամի չափով: Բեռների տեղափոխումը Փոթի նավահանգստից Երևան իրականացվել է «Ապավեն» կազմակերպության միջոցով, որի ծառայությունների արժեքը կազմում է 761,5 հազար դրամ` մեկ բեռնարկղի համար (4 բեռնարկղի համար` 3,046,000.0 ՀՀ դրամ):
Ընդհանուր առմամբ, նշված բժշկական սարքավորումների պահման, պահպանման և տեղափոխման ծախսերը կազմել են 13 մլն 587 հազ. դրամ, որն առաջարկվում է դրամաշնորհի պայմանագրի հիման վրա տրամադրել առողջապահության նախարարության «Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը` նշված ծախսերը փոխհատուցելու համար:
Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով՝ պետք է ունեցած հնարավորություններն օգտագործել առավելագույնս խնայողաբար և արդյունավետ: Նախարարի առաջարկով՝ այդ  պարտավորությունները մարելու համար նշված գումարը ՊՈԱԿ-ին չի տրամադրվի, այդ գումարը կվճարվի ՀՀ առողջապահության նախարարության բյուջեից:
Առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանն ու փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը միակարծիք էին, որ 13,5 մլն դրամն այդքան էլ մեծ գումար չէ և կարող է նախարարությունն իր բյուջեից վճարել:
«Չեմ կարծում, որ առողջապահության նախարարության բյուջեն որոշակի վերաբաշխման միջոցով այս գումարը չի կարող գեներացնել: Հենց սկզբից զարմանալի էր, որ պահուստային ֆոնդից է այս գումարը պահանջվել: Միանշանակ համաձայն եմ պարոն Ջանջուղազյանի հետ: Մենք ունեցել ենք բազմաթիվ ծրագրեր այլ նախարարություններում, որոնց համար տասնյակ անգամ ավելի մեծ գումարներ են անհրաժեշտ եղել, սակայն այդ ծրագրերն արվել են իրենց բյուջեի վերաբաշխման միջոցով: Ինչո՞ւ պետք է սրա համար պահուստային ֆոնդից գումար հատկացվի»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը:

Правительство Армении отказало министерству здравоохранения
Правительство Армении в ходе заседания в четверг, 27 сентября, не утвердило проект решения о предоставлении ГНКО «Республиканский центр гуманитарной помощи» министерства здравоохранения РА средств из резервного фонда.
Проект решения был из ряда необсуждаемых на заседании правительства, однако министр финансов Армении Атом Джанджугазян предложил вынести вопрос на рассмотрение.
Проектом решения предлагалось выделить ГНКО сумму в 13 млн 587 тыс. драмов на основе грантового соглашения – с целью компенсации затрат, связанных с хранением в порту Поти с 1 июня по 29 августа 2018 года медоборудования, предоставленного американским меценатом армянского происхождения Майком Сарьяном (10 млн 541 тыс. драмов), а также услуг компании  «Апавен» за доставку оборудования из Поти в Ереван (3,046,000.0 драмов).
Как сообщил на заседании правительства Армении заместитель министра здравоохранения Сергей Хачатрян, американская сторона оплатила транспортировку груза до порта Поти.
По его словам, предоставленное меценатом медоборудование доставлено в Ереван 31 августа 2018 года и в настоящее время находится на складе ГНКО «Республиканский центр гуманитарной помощи» министерства здравоохранения – под контролем таможенных органов.
Атом Джанджугазян отметил, что имеющиеся ресурсы следует использовать экономно и эффективно. Министр предложил указанную сумму для выполнения обязательств ГНКО выделить из бюджета Минздрава РА.
Первый вице-премьер Арарат Мирзоян и вице-премьер Тигран Авинян также указали, что 13,5 млн драмов – не такая уж и большая сумма и министерство может выделить ее из своего бюджета.
«Не думаю, что в бюджете министерства здравоохранения при определенном перераспределении не удастся найти нужную сумму. Вызывает удивление, что изначально эта сумма была запрошена из резервного фонда. Абсолютно согласен с г-ном Джанджугазяном. У нас были многочисленные программы с другими министерствами, для которых требовалась гораздо большая сумма, однако эти программы осуществлялись за счет перераспределения их бюджета. С какой стати в этом случае  должна быть выделена сумма из резервного фонда?» – сказал Авинян.